Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej, gdzie dominuje dzikość i chłód. Ma on odzwierciedlenie w lesie w tego rodzaju aranżacjach, jednak po uwzględnieniu dodatków – wnętrze staje się nie tylko eleganckie, ale i przytulne. Istnieje wiele ciekawych kwestii o stylu skandynawskim, a oto trzy z nich!
Styl skandynawski a główne cechy
Styl skandynawski staje się coraz powszechniejszy w Polsce. Znajduje zastosowanie w wielu domach, a wszystko z uwagi na fakt, iż jego główną cechą jest związek z naturą. Tego rodzaju wnętrza charakteryzują się:
-
naturalnymi materiałami – takimi jak drewniane meble czy pościel z bawełny satynowej,
-
ergonomiczne formy – stawiamy tutaj na wygodę i komfort,
-
wyraziste wzory – w stylu skandynawskim rządzą wzory geometryczne, połączone z mocnym akcentem,
-
tkaniny – obejmuje m.in. koce, narzuty czy poduszki dekoracyjne,
-
zróżnicowane dodatki – pozwalają one na dodanie praktyczności i elegancji.
Styl skandynawski a kolory
W tych aranżacjach duże znaczenie a odpowiednie dopasowanie pod kątem krytyczny. Do dominujących kolorów w stylu skandynawskim zalicza się:
-
biel,
-
beż,
-
jasne odcienie szarości.
Stanowią one bazę, która może obejmować ściany, meble czy podłogi. Są to jasne i stonowane odcienie, które mają również korzystny wpływ na jakość naszego wypoczynku. Działają one uspokajająco, przez co szybciej możemy zasnąć. Jednak nawet w takiej aranżacji wymagane jest podkreślenie wystroju przez jeden wyrazisty akcent. Można tutaj wykorzystać dodatki, takie jak narzuta, poduszka czy fotel, które mają kolor turkusowy, błękitny, miętowy, zielony czy różowy.
Styl skandynawski a materac
W stylu skandynawskim dominuje natura, dlatego dobrym wyborem będzie kołdra i poduszka naturalna. Ich wypełnienie nie składa się z puchu lub pierza wysokiej jakości, przez co korzystnie wpływają na jakość naszego snu. Jednak najważniejszym aspektem w sypialni jest łóżko, a dokładnie materac do spania. Dlaczego? Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu produkty:
-
są w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika,
-
odpowiadają za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika,
-
redukują dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa,
-
zapewniają zdrowy i spokojny wypoczynek,
-
gwarantują higieniczne i antyalergiczne środowisko snu.
Średnio każdy człowiek poświęca na sen ⅓ swojego życia, czyli ok. ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, już dziś warto zadbać o odpowiednią aranżację sypialni, a także komfortowe łóżko.