Od wielu lat społeczeństwo podążą za modą i aktualnymi trendami. Nie jest to jednak zjawisko jedynie XXI wieku, gdyż moda związana z ubiorem czy posiadaniem konkretnych gadżetów pojawiła się już na początku epoki renesansu, czyli ponad 500 lat temu. Nowości od zawsze pojawiały się i znikały w mgnieniu oka, a społeczeństwo starało się za nimi nadążyć. I tak do dziś zwracamy uwagę na to, czy osoby w naszym otoczeniu są modnie ubrane i posiadają najnowszy model telefonu. Ale czemu właściwie to służy? Czy bezkrytyczne podążanie za modą naprawdę przynosi nam korzyści, a może straty? W tym artykule zastanowi się, dlaczego nie zawsze należy kierować się trendami.

Moda nie wiąże się z rozsądkiem

Moda, mimo ogromnego wpływu na społeczeństwo, nie do końca jest postrzegana jako dziedzina, która idzie w parze z rozsądkiem. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że wymusza ona podejmowania w dużej mierze nieprzemyślanych zakupów. Daną rzecz tak naprawdę kupujemy, bo jest aktualnie na czasie, a nie z powodu faktycznej potrzeby. Jeżeli dany element wyjdzie już z mody, my również o nim zapominamy. Takie podejście jest więc zdecydowanie nierozsądne, nie tylko z punktu widzenia finansów osobistych, ale także gospodarki i środowiska. Koniec końców przedsiębiorstwa również muszą podążać za tym, co aktualnie jest popularne, aby trafić do klientów i generować zysk. Nierzadko oznacza to także, że aktualne trendy to ponadnormatywne ceny, często nieproporcjonalne do jakości czy wartości użytkowej tych produktów. Ich zakup jest więc ponownie nie do końca przemyślany i mija się z logiką.

Moda idzie w parze z konsumpcjonizmem

Dlaczego nie zawsze należy kierować się modą i trendami?Kolejnym aspektem, na który należałoby zwrócić uwagę, jest fakt, iż ślepe podążanie za trendami często oznacza po prostu problem z konsumpcjonizmem. W ten sposób tworzy się trudny do przełamania cykl, który ma zarówno społeczne, jak i ekonomiczne konsekwencje. Przede wszystkim moda to ciągłe i dynamiczne zmiany, a co za tym idzie, społeczeństwo dokonuje równie częstych i obszernych zakupów, aby być w stanie sprostać aktualnym trendom. Konsumenci czują więc presję na zakup poszczególnych produktów, ponieważ chcą być na bieżąco z wszystkimi modowymi nowinkami. W ten sposób zatacza się właśnie pewne koło – pojawienie się nowego trendu zawsze będzie oznaczało dla nas konieczność nabycia danej rzeczy, a to z kolei wiąże się z niczym innym jak konsumpcjonizmem. Nie potrafimy przestać kupować kolejnych modnych elementów garderoby czy gadżetów, dajemy się zmanipulować reklamom, a pozornie „ekskluzywne” przedmioty zapewniają nam lepsze samopoczucie. Czy tak być powinno? Zdecydowanie nie.

Moda nie odpowiada za wartość człowieka

Warto też więc zastanowić się nad tym, czy moda ma prawo wpływać na postrzeganie i wartość jednostki w społeczeństwie. Nie jest to bowiem nic odkrywczego, że modny ubiór oraz posiadanie ekskluzywnych i drogich gadżetów odpowiada za to, jak inni ludzie nas odbierają, a w tym kontekście oczywiście, że raczej pozytywnie. Jednak czy moda faktycznie decyduje o tym, czy jesteśmy mniej, czy bardziej wartościowymi osobami? To oznaczałoby również, że posiadanie odpowiednio dużej ilości pieniędzy na te wszystkie „przyjemności” stawia człowieka w znacznie lepszym świetle, a wszyscy przecież doskonale wiemy, że tak nie jest. Nasz status finansowy, a tym samym podążanie za modą nie mogą określać naszej prawdziwej wartości. Odpowiada za nią jedynie to, jakimi ludźmi jesteśmy naprawdę i jakich wyborów dokonujemy. W tym przypadku rezygnacja ze ślepego podążania za trendami może być właśnie tą lepszą decyzją.

Za nasze lepsze samopoczucie niewątpliwie odpowiada również zdrowy sen, a za jego wysoką jakość wygodne akcesoria sypialniane. Dlatego też warto wyposażyć się przede wszystkim w doskonały materac od abcsnu.pl. Wiele świetnych modeli znajdziesz także w sklepach stacjonarnych w Szczecin.

Moda może przeczyć naszej osobowości

Kontynuując, bycie na bieżąco z najnowszymi trendami może być także nieodpowiednie z tego powodu, że moda nierzadko przeczy naszej osobowości. Przede wszystkim warto zauważyć, iż w społeczeństwie dostosowującym się do mody nie ma miejsca na indywidualizm. Promowane są jednolite trendy, a ludzie starają się być z nimi zgodni, bez względu na to, czy się z nimi utożsamiają, czy też nie. W ten sposób zatracane są właśnie nasze unikalne cechy i osobista prezentacja. Poza tym moda często narzuca również pewne standardy piękna i stylu, co może generować presję społeczną. Osoby poddające się tej presji mogą ulegać z kolei konformizmowi, dostosowując swoje wybory modowe do tego, co jest obecnie trendy, nawet jeśli nie jest to zgodne z ich własnym stylem czy gustem. Takie zjawisko prowadzi właśnie do utraty autentyczności. Zastanówmy się zatem, czy faktycznie chcemy ulegać tej niezdrowej presji, czy jednak zachować swoją osobowość i ubierać się tak, jak sami czujemy? To druga opcja jest mimo wszystko lepsza dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Moda jest ulotna

W kwestii ślepego podążania za modą warto też zauważyć, że jest ona ulotna, a trendy zmieniają się w mgnieniu oka. Należy być więc świadomym tego, iż to, co jest dzisiaj na topie, jutro może być już przeszłością. Inwestowanie zatem w ubrania czy gadżety zgodne z najnowszymi trendami może zakończyć się szybko zmieniającym się gustem i koniecznością ciągłego dostosowywania się do nowych stylów. Ostatecznie nierzadko prowadzi to do bezustannego cyklu zakupów, co nie tylko obciąża portfel, ale również wpływa negatywnie na środowisko. I choć obecnie często to, co było modne w przeszłości, wraca aktualnie do łask, to jednak kto z nas zamierza przetrzymywać w swojej szafie spodnie sprzed 20 lat? Raczej nikt, tak więc ponownie ulegamy presji i dajemy się zmanipulować najnowszym trendom. Warto się zatem zastanowić, czy nieustanne podążanie za modą jest opłacalne i rozsądne, skoro jest ona tak ulotna.

Ostatecznie nie zawsze warto kierować się modą i trendami, ponieważ może to skutkować przede wszystkim utratą autentyczności i nadmiernym konsumpcjonizmem. Ważne jest zatem to, aby świadomie wybierać to, co naprawdę nam odpowiada, zamiast ślepo podążać za tym, co jest aktualnie popularne. W odrzuceniu niektórych trendów można także odnaleźć własny, niepowtarzalny styl życia, który lepiej odzwierciedla nasze wartości i osobowość.

Przeczytaj także: Podział ze względu na konstrukcję i surowce