Mindfulness to modny temat, który przez ostatnich kilka lat przewija się nieustannie w mediach społecznościowych. Polega na nauce bycia obecnym tu i teraz, a także koncentruje się na świadomości dotyczącej bodźców płynących z otoczenia i ciała. Praktykowanie uważności to także rezygnacja z oceniania i dążenie do akceptacji. Czy ćwiczenia mindfulness mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie w relacjach? Co zrobić, aby być faktycznie obecnym dla bliskich?
Na czym polega mindfulness?
Mindfulness (uważność) ma swoje korzenia w filozofii buddyjskiej. W starożytnych tekstach można znaleźć fragmenty opisujące tę metodę jako dostępną dla każdego i wspierającą rozwój pozytywnych wartości. Należy rozumieć ją jako stan świadomości, w którym uwaga jest przyciągana do chwili obecnej, doświadczeń tu i teraz. Obecnie mindfulness cieszy się dużą popularnością wśród psychologów, którzy często zalecają swoim pacjentom ćwiczenie uważności. Jest to m.in. część terapii poznawczo-behawioralnej czy terapii schematów, na które można zapisać się w każdym większym mieście takim, jak Szczecin.
Mindfulness ma za zadanie przeciwdziałać ciągłemu analizowaniu myśli automatycznych, nieustannie krążących każdemu człowiekowi w umyśle. Dzięki uważnemu podejściu do rzeczywistości możliwe jest dostrzeganie wszelki sytuacji z zupełnie innej perspektywy – bez oceniania i niesprawiedliwości. Zamiast przeskakiwać do działania, można skupić się na oddechu – to jeden z doskonałych sposobów na powstrzymanie się od niewspółmiernej reakcji emocjonalnej. Często mówi się o tym, że praktyka uważności ma za zadanie rozróżnienie reakcji od odpowiedzi. Reakcja jest automatyczna i nawykowa, a odpowiedź świadoma, zakładająca możliwość podjęcia decyzji, dokonania wyboru.
Techniki uważności mogą okazać się pomocne w nauce zarządzania emocjami. Dzięki nim łatwiejsze staje się rozróżnianie swoich uczuć i kontrolowanie sposobu ich uzewnętrzniania. Wszystko to sprzyja budowaniu relacji z bliską osobą, a także ułatwia uzyskanie poczucia bezpieczeństwa.
Co składa się na uważność?
Na uważność składa się kilka elementów. Wśród nich należy wyróżnić:
- koncentrację – ćwiczenie uważności skupia się przede wszystkim na umiejętności utrzymania uwagi na określonym bodźcu;
- świadomość – powinna dotyczyć nie tylko myśli i emocji, ale również doznań płynących z ciała;
- puszczanie myśli – mindfulness zakłada świadome zauważanie myśli, a jednocześnie akceptuje skłonność do ich nadmiernego analizowania. Wagę należy przywiązywać do unikania oceniania i niekrytykowania się za brak całkowitej kontroli;
- decentrację – myśli nie są faktami. Warto traktować je z pewnym dystansem i nie uznawać ich za prawdę o sobie lub świecie;
- bycie zamiast działania – uważność ma wiązać się z nauką cieszenia się z teraźniejszości.
Uważność można ćwiczyć w każdym momencie dnia. Zarówno leżąc w łóżku, na wygodnym materacu ze sklepu abcsnu.pl, jak i zmywając naczynia, wynosząc śmieci czy podlewając kwiaty. Zawsze i wszędzie możliwe jest skupianie się na rzeczywistości i odrywanie od swoich myśli.
Czemu warto uważnie angażować się w relacje?
Obecna kultura wiąże się z silnym ukierunkowaniem na osiąganie wyznaczonych celów. Produktywność jest obecnie uważana za podstawową cechę człowieka, który chce, żeby w jego życiu pojawiła się satysfakcja i sukces. Taka motywacja do pracy jest z reguły źródłem dużego lęku. Wszystko to wpływa na funkcjonowanie w relacjach romantycznych. Wiele osób ma problem z zaangażowaniem się w związek ze względu na wykorzystywanie całej energii na pracę i dążenie do wzbogacania swoich zasobów. Mindfulness może być sposobem na naukę dzielenia swoich sił pomiędzy różne wartości. Bezpieczna relacja z partnerem może być idealnym sposobem na osiągnięcie ukojenia i wyciszenia, co bezpośrednio przełoży się także na poprawę wyników w życiu zawodowym.
Mindfulness w związku dwojga bliskich sobie ludzi to skuteczny sposób na pełniejsze zaangażowanie się w relację. Uważność pozwala świadomie i intencjonalnie podejmować decyzje, zwiększa wrażliwość i zmniejsza reaktywność na wyzwania. Zdobycie nowych umiejętności jest w stanie przeformułować myślenie o sobie, na myślenie o wspólnej więzi i związku jako jedności.
Jak wykorzystać mindfulness w związku?
Mindfulness rozwija zdolność empatii, wspiera samoświadomość, uczy regulacji emocji, radzenia sobie ze stresem, a także bycia skupionym i obecnym. Co można robić na co dzień, aby wprowadzić więcej uważności do swojego życia?
- Rozmowa – pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest wprowadzenie uważności do rozmów. Warto drugiej osobie poświęcić całą swoją uwagę. Szczególne znaczenie ma unikanie natychmiastowych odpowiedzi. Przed wyrażeniem swojego zdania warto wsłuchać się w siebie i określić swoje emocje, a dopiero później je uzewnętrznić. Warto też pamiętać, że myśli to nie fakty – jest to szczególnie istotne podczas konfliktów.
- Słuchanie – uważne słuchanie jest bardzo trudne. Wymaga pewnego odcięcia się od własnego wewnętrznego dialogu. Jest to jednak niezwykle istotna umiejętność, dzięki której można zbliżyć się do osób, na których nam zależy.
- Wdzięczność – zauważanie momentów, w których bliska osoba jest źródłem szczęścia, to coś bardzo cennego. Psychologowie często proszą swoich pacjentów o prowadzenie dziennika i wpisywanie do niego takich wyjątkowych chwil.
- Wspólne aktywności – we wszelkie czynności wykonywane wspólnie warto zaangażować się w 100%. Przeglądanie jednocześnie social mediów odbiera przyjemność z każdej chwili.
Warto ćwiczyć uważność. Może ona znacznie wzbogadzić relację z bliską osobą i podnieść satysfakcję z życia. Funkcjonowanie tu i teraz to ogromna wartość.
Przeczytaj też: Jakie istnieją rodzaje poduszek?