Kto z nas nie kocha biżuterii? Praktycznie każdy posiada ulubione kolczyki, łańcuszek czy bransoletkę. Poza tym biżuteria jest nie tylko estetycznym dodatkiem do naszego wyglądu, ale także coraz częściej inwestycją, która może przybierać na wartości wraz z biegiem czasu. Jest jednak pewien warunek – musimy o nią odpowiednio dbać, aby mogła zachować swoje cenne właściwości przez długie lata. Niezależnie od tego, czy jest to sentymentalny wisiorek, czy pierścionek zaręczynowy, raczej nie chcemy, żeby stracił on swoje piękno. Co zatem robić, aby jak najlepiej je zachować?

Unikaj kontaktu z substancjami chemicznymi

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób biżuteria może niszczyć się najszybciej. Tutaj zdecydowanie dużą rolę odgrywają wszelkie substancje chemiczne, z którymi ma do czynienia nasze ciało i skóra. Perfumy, balsamy, kosmetyki stosowane w czasie kąpieli, a nawet pot mogą wpływać na kondycję naszej biżuterii. Te substancje posiadają bowiem składniki powodujące utlenianie lub korozję metali, a także mogą uszkodzić kamienie szlachetne czy perły, co bezpośrednio przyczynia się m.in. do ciemnienia biżuterii. Dlatego też ściągajmy ją przed wieczorną toaletą, a zakładajmy po aplikacji perfum. Starajmy się również nie nosić biżuterii w czasie sprzątania, gdy korzystamy z silnych detergentów. Posiadając na palcach pierścionki, podczas domowych porządków warto też mieć ubrane rękawiczki.

Przechowuj w odpowiedni sposób

Jak dbać o biżuterię, aby zachować jej piękno?Okazuje się również, że nie bez znaczenia pozostaje to, w jaki sposób przechowujemy swoją biżuterię. W rzeczywistości często w ogóle jej nie zdejmujemy, jeśli jest ona delikatna, lub odkładamy po prostu na półkę w łazience czy na komodę, aby kolejnego dnia móc ją założyć ponownie. Czy takie podejście jest jednak prawidłowe? Niestety nie do końca. Jeśli chcemy zachować piękno swojej biżuterii na jak najdłużej, powinniśmy mieć świadomość i przestrzegać zasad jej odpowiedniego przechowywania. Biżuterię należy trzymać w miejscu, gdzie nie jest narażona na zarysowania lub uszkodzenia. Wilgotne środowisko łazienki jest więc niezbyt dobrym pomysłem. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj specjalne etui, pudełko lub szkatułka, które dodatkowo zapobiegają wzajemnemu stykaniu się elementów biżuterii. Nie powinniśmy zatem trzymać jej także w stosach, ponieważ nierzadko prowadzi to do plątania się łańcuszków czy zarysowywania delikatnych powierzchni. Każda sztuka biżuterii powinna mieć swoje osobne miejsce.

Zdejmuj przed aktywnością fizyczną

Skoro pot może negatywnie wpływać na kondycję biżuterii, nie należy także nosić jej podczas wykonywania aktywności fizycznej. Ponadto w tej sytuacji istnieje większe ryzyko, że biżuteria, np. łańcuszek się o coś zahaczy, a tym samym uszkodzi, a nawet zerwie. Uderzenia czy nagłe ruchy podczas wzmożonego wysiłku to po prostu duże zagrożenie, także dla nas samych. Starajmy się zatem pamiętać o zdejmowaniu biżuterii przed wyjściem na siłownię lub innymi rodzajami sportu. Z kolei po wysiłku nie zapominajmy o odpowiednio głębokim śnie na wygodnym materacu dostosowanym do naszych potrzeb. Materac sprężynowy 80×200 cm może być tutaj idealnym rozwiązaniem! Jeśli jednak zależy nam na nieco innych właściwościach, wiele doskonałych modeli znajdziemy także w sklepach w Szczecin.

Chroń biżuterię przed wodą

W trosce o piękno swojej biżuterii należy także unikać jej częstego kontaktu z wodą. Powinniśmy więc nie tylko zdejmować ją przed wejściem pod prysznic, ale również przed kąpielą w basenie lub morzu. W szczególności woda morska może mieć właśnie niekorzystny wpływ na kondycję biżuterii. Zawarte w niej związki mineralne, a także chlor znajdujący się w kąpieliskach, mogą powodować matowienie, a nawet odbarwianie biżuterii. Poza tym woda przyczynia się oczywiście do korozji metali i uszkodzenia niektórych materiałów.

Regularnie czyść biżuterię

Kluczowe dla zachowania nienagannej kondycji biżuterii może być także jej regularne czyszczenie. Niestety mało osób się tego podejmuje, gdyż nie wie, w jaki sposób robić to poprawnie, a tym samym obawia się mimowolnego uszkodzenia biżuterii. Czyszczenie może być jednak naprawdę istotne dla usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą powodować matowienie lub utlenianie materiałów. W tym celu najlepiej zakupić specjalne ściereczki lub płyny do czyszczenia biżuterii. Za ich pomocą wystarczy delikatnie przetrzeć biżuterię. Używając z kolei płynu, należy nasączyć nim miękką szczotkę lub ściereczkę. Pod żadnym pozorem nie używajmy ostrych szczotek i sztywnych gąbek, gdyż mogą one powodować zarysowania. Na koniec czyszczenia pamiętajmy też o tym, aby dobrze wysuszyć biżuterię i nie narażać jej na wpływ wilgotnego środowiska. Ponadto zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia konkretnej biżuterii. Niektóre kamienie i metale mogą bowiem wymagać specjalnego traktowania.

Wykonuj regularne przeglądy

O czym jeszcze nie powinniśmy zapominać, chcąc zachować piękno swojej biżuterii? Oczywiście, że o regularnych przeglądach oraz konserwacji. Mogą one ujawnić ewentualne uszkodzenia, takie jak luźne kamienie czy pęknięcia w metalach. W przypadku biżuterii z wartościowymi kamieniami warto też co jakiś czas sprawdzić mocowanie, aby uniknąć utraty klejnotów. Jeśli natomiast zauważymy jakiekolwiek problemy ze swoją biżuterią, należy jak najszybciej skontaktować się z jubilerem, który pomoże nam dokonać naprawy.

Częste noszenie

Ta wskazówka może z kolei brzmieć dość absurdalnie, jednak w rzeczywistości częste noszenie jednej biżuterii może pozytywnie wpływać na jej kondycję. Jak to możliwe? Przede wszystkim należy zauważyć, że biżuteria nienoszona, a jedynie leżąca gdzieś na dnie naszej szkatułki, szybko ciemnieje i po prostu ulega zniszczeniu. Ta, którą nosimy na co dzień, najczęściej cieszy się najlepszym stanem, nawet jeśli nie zdejmujemy jej w kontakcie z wodą i innymi czynnikami.

Właściwa pielęgnacja biżuterii nie tylko pomaga zachować jej piękno, ale także chroni naszą inwestycję. Poza tym dbanie o biżuterię nie wymaga dużego nakładu pracy, a jedynie odrobiny uwagi w postaci regularnego czyszczenia, przechowywania w odpowiedni sposób czy unikania substancji chemicznych. Pamiętajmy więc o tych prostych zasadach, aby cieszyć się swoją biżuterią przez wiele lat.

Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni