Nie ma co ukrywać, że organizacja wesela i ślubu wiąże się z dużym wydatkiem sięgającym nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Od miejsca ceremonii, po obrączki, ubranie, aż po dekoracje koszta bardzo szybko mogą się skumulować, a nawet przekroczyć możliwości państwa młodych. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby obniżyć wysokość wydatków i zaoszczędzić pieniądze baz rezygnacji z wymarzonego i pięknego wesela. W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad!

Skróćcie listę gości

W polskiej tradycji przyjęło się, że wesele to duże przyjęcie, na które jest zaproszona nie tylko najbliższa rodzina, ale także wszyscy przyjaciele i znajomi. Jednak tak długa lista gości generuje kolejne wydatki obciążające portfel pary młodej. Jeśli więc chcecie zaoszczędzić na weselu, najlepiej będzie zastanowić się, czy faktycznie zależy wam na organizacji tak dużej imprezy i czy zależy Wam na wszystkich zaproszonych osobach. Niekiedy bowiem bywa także, że pewna ciotka lub kuzynka otrzymuje zaproszenie, bo „wypada”, bo tak życzą sobie rodzice lub teściowie. Skrócenie listy gości będzie najlepszym rozwiązaniem dla odcięcia dodatkowych kosztów.

Wybierzcie mniej kosztowny termin

Organizacja wesela: jak na nim zaoszczędzić?Jaki element organizacji wesela może również decydować o wysokości wydatków? Oczywiście, że to, na jaki czas planujecie swoją ceremonię. Wesele w sezonie ślubnym, czyli trwającym od maja do września, będzie o wiele droższe niż tego organizowane poza sezonem. Usługodawcy wiedzą, że zainteresowanie będzie rosło w miesiącach letnich, dlatego też podwyższają swoje ceny. Oczywiście wesele, któremu towarzyszy piękna pogoda, może wydawać się lepszym rozwiązaniem, lecz w październiku czy kwietniu również można zorganizować udane przyjęcie. Poza tym rozważcie także to, czy wesele ma się odbyć w weekend, czy może w ciągu tygodnia. Tutaj ponownie ceny mogą być niższe, jeśli zdecydujemy się na przyjęcie np. w środę lub czwartek zamiast soboty.

Samodzielnie wykonajcie niektóre dekoracje

Niewątpliwie z dużym wydatkiem wiążą się także ślubne i weselne dekoracje. Usługodawcy potrafią pociągać za kilkoma drobnymi strojeniami naprawdę wysokie koszta. Dlatego też warto zastanowić się, czy na pewno jest to tego warte. Zresztą wiele dekoracji jak najbardziej możemy wykonać we własnym zakresie, nie polegając na preferencjach danego usługodawcy. Oczywiście kwiaty, czy większe kompozycje raczej trudno będzie samemu zorganizować, lecz elementy takie jak winietki na stół czy upominki dla gości warto już zrealizować samodzielnie, znacznie obcinając końcowe koszta. Poza tym własnoręcznie wykonywane dekoracje to naprawdę dobra zabawa i nie jest to aż takie trudne, jak mogłoby się to wydawać!

Zrezygnujcie ze ślubnego auta

Oryginalne i efektowne auto, którym będziecie jechać do ślubu, na pewno zrobi wrażenie na gościach i doda pewnego luksusu do całej oprawy ceremonii, jednakże powinniśmy liczyć się z tym, że wynajem takiego pojazdu to kolejny kosztowny wydatek. Dlatego chcąc zaoszczędzić na swoim weselu, lepiej zrezygnować z tego typu rozwiązania. Zamiast tego możecie zastanowić się, czy może ktoś z Waszych znajomych nie posiada gustownego auta i czy go Wam nie zechce pożyczyć. Alternatywnym wyjściem będzie również udekorowanie własnego auta kwiatami lub stroikami ślubnymi. W ten sposób na pewno zaoszczędzicie sporo pieniędzy.

Zrezygnujcie z poprawin

Kolejne koszta generuje także organizacja poprawin. Ponownie więc należy rozważyć, czy są one konieczne i czy tak bardzo Wam na nich zależy. Jeśli faktycznie chcecie urządzić budżetowe wesele, radzimy zrezygnować z poprawin – ich planowanie wiąże się niekiedy nawet z podwojeniem wysokości wydatków, skoro zamierzacie na nie zaprosić tę samą liczbę gości. Inną możliwością jest natomiast organizacja skromnych poprawin, na których zaproponujcie jedynie obiad dla najbliższej rodziny. Poza tym warto zastanowić się, czy na pewno będziecie mieli siłę na kolejne przyjęcie tuż po zakończonym weselu.

Planujcie z wyprzedzeniem

Na obniżenie kosztów pozwoli Wam także planowanie wesela z większym wyprzedzeniem, w szczególnosci jeśli chodzi o poszukiwanie usługodawców. Decydując się na kamerzystę czy orkiestrę w ostatnim momencie, musimy jednak liczyć się z wyższymi cenami. Nie inaczej może być niekiedy w przypadku rezerwowania wizyt u fryzjera czy kosmetyczki. Koniec końców usługodawcy muszą znaleźć dla Was czas, a tym samym będą chcieli otrzymać większą zapłatę.

Wybierzcie początkujących usługodawców

Lepszym rozwiązaniem może być także zatrudnienie początkujących usługodawców zamiast tych, którzy są najbardziej popularni w Waszej okolicy. Dlaczego? Ponieważ osoby początkujące z racji teoretycznie mniejszych umiejętności oferują znacznie niższe ceny swoich usług. W praktyce jednak okazuje się, że przykładowo amatorski fotograf zrobi Wam znacznie lepsze zdjęcia od tego, który już pracuje wiele lat i może nie podzielać tak wielkiej pasji jak na początku swojej działalności. Jest też wiele DJ-ów i innych usługodawców, którzy w ramach uzupełnienia swojego portfolio, wykonają usługę po kosztach. Niemniej jednak zawsze istnieje pewne ryzyko, dlatego też warto wziąć pod uwagę jedynie polecane osoby lub te z bliskiego otoczenia.

Po udanym weselu para młoda nie powinna natomiast zapomnieć o treściwym wypoczynku. Sen na wygodnym podłożu dostosowanym do potrzeb zakochanych jest tutaj kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego też warto wyposażyć się w odpowiedni materac, który znajdziemy m.in. w salonach w Szczecin.

Organizacja wesela nie musi więc wiązać się z tak wysokimi kosztami! Stosując się do powyższych wskazówek, można zaplanować naprawdę budżetowe przyjęcie, które będzie równie udane i efektowne. Wystarczą tutaj chęci oraz zaangażowanie w poszukiwania tańszych rozwiązań. Przy czym pamiętajmy, że wspólne przeżycie tych pięknych chwil z bliskimi jest ważniejsze niż ilość wydanych pieniędzy.