Ekologia i moda – czy te dwie na pozór niepasujące do siebie kwestie da się połączyć? Okazuje się, że jak najbardziej! Mowa tu nie tylko o ubraniach wykonanych z materiałów z recyklingu. Równie ekologiczną opcją będzie wybór ciuchów z drugiej ręki, z których ktoś inny już nie potrzebuje. Dowiedz się, dlaczego warto w ten sposób zdobywać ubrania, zamiast kupować całkiem nowych!

Czy warto kupować ubrania z drugiej ręki?

Nie można ukryć, że ubrania z drugiej ręki są powszechnie dostępne. Zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach znajdziemy sklepy z używaną odzieżą, tzw. second handy. To właśnie tam możemy znaleźć różne ciekawe ubrania i dodatki. Wbrew temu, co może wyobrażać sobie ktoś, kto nigdy w takim sklepie nie był, czeka tam na nas wiele rzeczy w naprawdę dobrym stanie. To między innymi dlatego popularność second handów znacznie wzrosła. Możemy tam trafić na ciuchy, które obecnie są bardzo modne. Tam jednak zapłacimy o wiele mniej niż na przykład w butiku. Oszczędność to jedna z głównych kwestii, dla której decydujemy się na zakupy w second-handzie. Jeśli będziemy wytrwali w szukaniu, na pewno odnajdziemy prawdziwe perełki. Nierzadko w lokalach działają różne promocje lub wyprzedaże, które pozwalają nam zdobyć mnóstwo rzeczy w niezwykle przystępnej cenie.

Kupowanie w second-handzie to również świetny sposób na to, aby skomponować takie stylizacje, które będą nas wyróżniać. Na pewno zauważyliśmy, że w popularnych sieciówkach natkniemy się w większości na takie rzeczy, które są do siebie bardzo podobne. Zaopatrując się w produkty stamtąd, musimy być przygotowani na to, że duża część osób będzie ubierała się podobnie do nas. W przypadku sklepów z odzieżą używaną to ryzyko znacznie spada. Łatwiej jest zdobyć tam rzeczy, które są wyjątkowe i niepowtarzalne. Ubrania z ubiegłych lat, materiały vintage, ostatnie sztuki czy też markowe rzeczy – mamy naprawdę wiele możliwości, z których możemy skorzystać, aby stworzyć wspaniały outfit. Wyprawa do second-handu będzie idealnym pomysłem w momencie, w którym będziemy chcieli wyjść ze strefy komfortu i poeksperymentować ze swoim stylem. Będziemy mogli znaleźć tam wiele ciekawych ubrań, których cena będzie na tyle przystępna, że nawet jeśli w ostateczności nie będziemy z nich korzystać tak często, jak byśmy chcieli, nie będzie nam szkoda wydanych pieniędzy.

Najważniejszy powód, dla którego wybór sklepów z używaną odzieżą jest tak ważny, to ekologia. Powinniśmy bowiem wiedzieć, że produkcja ubrań i tzw. fast-fashion jest jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia wody na świecie. Wynika to z potrzeby częstego farbowania i wykańczania produktów, na skutek czego do wody przedostają się różne niebezpieczne toksyny. Co więcej, często w składzie ciuchów pochodzących z fast-fashion znajduje się poliester, który jest pochodną ropy naftowej. Jego obecność nie wpływa korzystnie na stan środowiska. Nie jest to biodegradowalne tworzywo, przez co proces jego rozkładania się trwa naprawdę długo. Nie bez znaczenia jest też ślad węglowy, który powstaje z powodu transportu ubrań z zagranicy do naszego kraju. To znacząco zwiększa emisję dwutlenku węgla. Rezygnując z zakupy nowych ubrań i wybierając te dostępne w second-handach, możemy ograniczyć marnowanie wody i rozwijanie się zanieczyszczenia środowiska. W ten sposób zmniejsza się ilość odpadów, które następnie zagracają Ziemię. Wybór sklepów z odzieżą używaną tworzy obieg zamknięty, w którym materiały są wykorzystywane do samego końca. Pamiętajmy, że nawet mały krok może przyczynić się do większej zmiany, dlatego nie wahajmy się przed skorzystaniem z oferty second-handu. Okazuje się, że może być to dla nas dobre również z tego powodu, że ubrania używane nie mają już na sobie chemicznych środków, którymi pokryte są nowe sztuki. Nie wszyscy wiedzą, że substancje te mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. W przypadku rzeczy z drugiego obiegu nie musimy się o to obawiać.

Jak kupować ciuchy w second handach?

Ubrania z drugiej ręki - hit czy kit?Kupowanie w second-handach może przyczynić się do tego, że w naszej szafie znajdą się ładne i ciekawe ubrania. Nie dla wszystkich jednak wizyta w sklepie z używaną odzieżą jest przyjemna. Wynika to z tego, że nie wiedzą, jak podejść do ogromnej ilości ubrań, a często też liczby klientów. Dlatego, zanim udamy się do sklepu, warto przypomnieć sobie o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, koniecznie musimy sprawdzić, kiedy w second-handzie, do którego planujemy pójść, jest najtańszy, a kiedy najdroższy dzień sprzedaży. Dzięki temu będziemy mogli wiedzieć, czego mniej więcej należy się spodziewać. W pierwszy dzień dostawy, kiedy towar jest najdroższy, czeka na nas zdecydowanie najwięcej produktów o wysokiej jakości, a do tego mamy naprawdę spory wybór. Cena jednak nie zawsze jest najkorzystniejsza. Podczas najtańszego dnia większość rzeczy jest przebrana, ale wciąż możemy znaleźć różne dobre rzeczy. Na pewno docenimy ich cenę. Często za zestaw ubrań możemy zapłacić wtedy zaledwie kilkanaście złotych. Niezależnie od tego, w którym dniu się wybieramy, warto wcześniej zastanowić się, co tak właściwie chcemy kupić i czego nam potrzeba. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której, przytłoczeni ogromem sklepu, nie będziemy wiedzieć, gdzie zacząć swoje poszukiwania. Zastanowienie się nad tą kwestią pozwoli zaoszczędzić nam naprawdę sporo czasu.

Co jeszcze możemy znaleźć w sklepach z używaną odzieżą?

Jednym z kolejnych atutów sklepów z używaną odzieżą jest fakt, że znajdziemy tam nie tylko ubrania, ale też wiele innych przydatnych rzeczy. W licznych second-handach wydzielone są osobne sekcje z codziennymi przedmiotami, ozdobami czy też dodatkami. Torebki, buty, krawaty, apaszki… Niezależnie od tego, co potrzebujemy, z pewnością tam to będzie! Co ciekawe, nie brakuje tam też artykułów sypialnianych. Mowa szczególnie o pościeli, poszewkach oraz prześcieradłach. Wiele z nich jest w dobrym stanie i wciąż nadaje się do użytku. Jeśli jednak pragniemy mieć stuprocentową pewność, że się wyśpimy, lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie we własną pościel. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku alergików. W ich przypadku materiały niebędące wystarczająco przewiewne mogą przyczynić się do pojawienia się reakcji alergicznych. Zachowajmy równie dużą ostrożność podczas wyboru materaca. Warto wiedzieć, że i on może mieć własności antyalergiczne i antybakteryjne. Dobrze, aby ponadto pasował do nas rozmiarem, tak abyśmy mogli znaleźć komfortową pozycję snu. Produkt taki jak https://sennamaterace.pl/121-materace-160×190 na pewno to umożliwi.

Koniecznie powinniśmy skorzystać z możliwości kupowania ubrań z drugiej ręki. Możemy w ten sposób skomponować naprawdę wspaniałe i oryginalne stylizacje, które wcale nie będą nas dużo kosztować. Co więcej, dając im drugie życie, zatroszczymy się o środowisko i ekologię.

Przeczytaj także:

  1. Sposoby na udany początek dnia
  2. Sypialnia w stylu eko – jak urządzić ją samodzielnie?
  3. Przegląd łóżek dostępnych na polskim rynku