Pływanie jest jedną z najbardziej uniwersalnych dyscyplin sportowych. Istnieje naprawdę niewielka ilość przeciwwskazań, a korzyści związane z regularnymi treningami są ogromne. Dlaczego warto pływać i czy każdy może sobie na to pozwolić?

Czy pływanie jest bezpieczne dla układu ruchu?

Jedną z głównych zalet pływania jest niski stopień obciążenia stawów. Jest to bezpieczna aktywność dla osób, które nie mogą biegać, ani uprawiać innych sportów będących zagrożeniem dla układu szkieletowego. Ogromną zaletą jest to, że możliwe jest zaangażowanie wielu różnych grup mięśniowych bez nadmiernego obciążania stawów. Dzięki temu osoby w różnej formie mogą regularnie ćwiczyć na pływalni.

Pływanie należy do bezpiecznych aktywności również ze względu na to, że nie jest związane z ryzykiem upadków. Sprawia to, że nawet starsze osoby mogą trenować tę dyscyplinę. Wszystko to wpływa na popularność zajęć na basenie w formie rehabilitacji i terapii ruchowej. Ruchy wykonywane w wodzie są w stanie poprawić zakres ruchu i rozwinąć elastyczność stawów, a dzięki istnieniu wielu różnych stylów pływackich, możliwe jest łatwe stopniowanie trudności treningów.

Kondycja fizyczna, a pływanie

Pływanie - sport dla każdegoKorzyści związane z pływaniem nie dotyczą jedynie bezpieczeństwa dla układu ruchu. Niezwykle ważna jest poprawa wydolności sercowo-naczyniowej, która stanowi kluczową korzyść gwarantowaną przez systematyczne wizyty na pływalni. Jest to aktywność aerobowa, zwiększająca ilość tlenu docierającego do mięśni i wspomagająca ogólną kondycję całego układu krążenia.

Zaangażowanie wielu partii mięśniowych pozwala także poprawić postawę ciała. Lekcje pływania są często polecane dzieciom, które biorą udział w zajęciach korekcyjnych ze względu na problemy z funkcjonowaniem układu ruchu.

Rozwój różnorodnych struktur w ciele wpływa na ogólną poprawę komfortu życia osób, które trenują pływanie. Aktywność fizyczna zwiększa ilość energii w ciągu dnia, ułatwia wykonywanie codziennych czynności ze względu na zwiększenie wydolności, a także wspomaga koordynację. Pływanie może być też elementem stanowiącym uzupełnienie planu treningowego dla sportowców trenujących inne dyscypliny. Wówczas ważne jest jednak to, aby korzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera. Dobrych instruktorów można dziś znaleźć w praktycznie każdym mieście, m.in. w Szczecinie.

Stres i zdrowie psychiczne

Pływanie jest skutecznym sposobem na poprawę stanu swojego zdrowia psychicznego. Ćwiczenia wykonywane w wodzie działają kojąco na układ nerwowy, a jednocześnie pomagają w odprężeniu mięśni i łagodzeniu napięć gromadzących się w ciele w ciągu całego dnia. Regularna aktywność fizyczna jest też skutecznym sposobem na poprawę jakości snu. W szczególności, gdy towarzyszy jej spanie na wygodnym materacu, np. takim, jak jeden z tych dostępnych w sklepie www.sleepinghouse.pl.

Wizyty na pływalni stają się dla wielu osób sposobem na oderwanie się od zewnętrznych bodźców, natłoku informacji i zgiełku. Dodatkowym czynnikiem wyciszającym jest koncentracja na oddechu. W połączeniu z endorfinami wydzielanymi podczas aktywności fizycznej pływanie może prowadzić do widocznej poprawy nastroju.

Intensywność treningu

Podczas zajęć na pływalni możliwe jest dostosowanie trudności treningu do potrzeb danej osoby. Dzięki temu sportowcy mogą realizować swoje ambicje, a seniorzy dbać o zachowanie zdrowego układu ruchu jak najdłużej. Wszystko to sprawia, że pływanie jest naprawdę uniwersalnym sportem.

Dostosować można nie tylko styl pływania i czas trwania treningu, ale również tempo i dystans. Trening może mieć formę techniczną, interwałową lub typowo relaksacyjną. Stworzenie dobrego planu treningowego wymaga przeanalizowania celów i stanu zdrowia konkretnej osoby. Osoby cierpiące na różnorodne schorzenia i nie są w stanie uczestniczyć w standardowych zajęciach na basenie, mogą czerpać korzyści, chociażby z aqua-aerobiku, który jest prowadzony na praktycznie każdej pływalni.

Osoby z nadwagą, a pływanie

Pływanie to jedna z najlepszych dyscyplin sportowych dla osób z nadwagą. Wynika to z niskiego obciążenia stawów. Jest to niezwykle korzystne dla wszystkich osób, które chcą zgubić nadmiarowe kilogramy. Poza tym, zaangażowanie wielu partii mięśniowych sprawia, że podczas treningu można spalić wiele kalorii. Zbyt wysoka waga często wiąże się też ze słabą kondycją sercowo-naczyniową, którą można znacznie poprawić dzięki systematycznemu uczestniczeniu w zajęciach na basenie.

Aby pływanie pomagało nie tylko w odchudzaniu, ale również wpływało dobroczynnie na układ ruchu osób z nadwagą, należy dbać też o regenerację. Mięśnie i stawy muszą mieć czas na odpoczynek i odbudowę. Kluczem do sukcesu jest więc też stworzenie ciału dobrych warunków podczas snu. Warto zainwestować w wygodne akcesoria do sypialni, np. od marki Hilding.pl. Brak komfortu podczas snu sprawia, że niemożliwe będzie czerpanie z pływania wszystkich korzyści, jakie się z nim wiążą.

W wodzie jest niezwykle lekko. Stawy i więzadła są obciążone minimalnie, a dzięki temu zarówno zdrowe osoby, jak i seniorzy, ciężarne kobiety i osoby chorujące na nadwagę, mogą spędzać swój wolny czas na pływalni i czerpać z tego wiele korzyści. Chcąc ogólnie poprawić swoją kondycję, warto przynajmniej spróbować swoich sił na basenie i znaleźć idealną aktywność dla siebie.