Nieustanny natłok obowiązków skłania wiele osób do przenoszenia obowiązków zawodowych z pracy do domu. Problem ten spotęgowała w ostatnich latach wzrastająca popularność pracy w trybie home office. Nieustanne sprawdzanie służbowej skrzynki wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne, a także relacje z bliskimi. Jak nauczyć się oddzielania życia prywatnego od zawodowego?

Czym jest work-life balance?

Równowaga między życiem prywatnym, a zawodowym jest powszechnie określana mianem work-life balance. Jest to po prostu porównanie czasu poświęconego na pracę oraz ilość przestrzeni na realizowanie się na innych płaszczyznach. Każdy człowiek nieco inaczej definiuje to pojęcie. Dla niektórych będzie to kompletne oddzielenie godzin pracy od wypoczynku w taki sposób, aby nie musieli w ogóle myśleć o obowiązkach zawodowych po wyjściu z biura. Inne osoby z kolei twierdzą, że żyją zgodnie z założeniem work-life balance jeśli są w stanie znaleźć czas na spokojne przygotowanie posiłku czy wyjście na spacer – jednak bez sztywnego określania godzin. Wynika to z innej specyfiki różnorodnych profesji. Zupełnie inaczej wygląda bowiem codzienność pracownika korporacji niż freelancera czy właściciela niewielkiej działalności gospodarczej.

Podział sfer życia – korzyści

Termin work-life balance już od kilku lat nieustannie pojawia się w mediach – i to z niesłabnącą popularnością. Jednak, dlaczego jest to tak ważna kwestia? Dzięki utrzymaniu podziału na życie osobiste i zawodowe można wiele zyskać. Podstawowe korzyści to mniejsze ryzyko pojawienia się wypalenia zawodowego i większa efektywność podczas wykonywania zadań służbowych. Duże znaczenie ma też poprawa stanu zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nadmierne przytłoczenie obowiązkami powoduje bowiem kumulowanie się stresu, drażliwość, wahania nastroju, a z czasem może prowadzić nawet do powstania chorób somatycznych. Ważne jest więc zarówno rzetelne wykonywanie powierzonych zadań, jak i chodzenie na spacery czy spanie w wygodnym łóżku z materacem takim, jak jeden z asortymentu marki  www.hilding.pl/.

Work-life balance – największe wyzwania

Utrzymanie zdrowych proporcji między życiem prywatnym, a pracą to spore wyzwanie. Jakie są najczęstsze przeszkody w odnalezieniu balansu?

  • Zdrowe nawyki w pracy - jak oddzielić życie zawodowe od prywatnego?Firmowe zasady pracy – najważniejsze zasady, takie jak godziny pracy, kwestie związane z urlopem, dodatkowe świadczenia i korzyści – wszystko to wpływa na podejście do pracy. Jeśli zasady naruszają możliwość zadbania przez pracowników o work-life balance, praca negatywnie wpływ na ich życie osobiste.
  • Kultura pracy – wartości wyznawane przez poszczególnych pracowników znacznie się różnią. Dlatego bez względu na cele, które zarząd uznaje z uniwersalne, pracownikom powinna być pozostawiana swoboda. Choć młodzi studenci docenią aktywną integrację, doświadczone, starsze osoby raczej nie będą dobrze czuły się podczas wspólnego wyjścia na drinka.
  • Sposób zarządzania – osoby na stanowiskach kierowniczych pełnią ważną rolę w kwestii zapewniania pracownikom komfortu. Brak elastyczności i autonomiczności w wykonywaniu zadań uniemożliwia planowanie dnia pracy zgodnie ze swoimi preferencjami. Menedżerowie powinni być otwarci na różne propozycje, aby nie wywoływać u zatrudnianych osób frustracji i nie zwiększać prawdopodobieństwa pojawienia się problemów związanych z wypaleniem zawodowym.
  • Czym jest syndrom oszusta? – środowisko pracy, które utrudnia uznanie swojego sukcesu za zasłużony często prowokuje przepracowywanie się i nieustanne podnoszenie poprzeczki – czasem po prostu zbyt wysoko.
  • Problemy z nadmierną komunikacją – jedną z ogromnych przeszkód w wypracowaniu work-life balance jest ciągłe pozostawanie na łączach ze współpracownikami. Nieustanne sprawdzanie grupowego czatu czy maila negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne.
  • Brak pewności zatrudnienia – wątpliwości dotyczące stałości zatrudnienia mogą skłaniać do przepracowywania się w celu zachowania miejsca pracy.
  • Nadgodziny i praca dodatkowa – problem ten dotyczy w szczególności zawodów, w których oferowane stawki są zdecydowanie zbyt niskie. Osoby pracujące w kilku miejscach, a także podejmujące się nadmiernej ilości zadań, nie są w stanie na wszystkim w pełni się skupić, a realizowane przez nich projekty mogą tracić na jakości.

Sposoby na oddzielenie życia zawodowego od prywatnego

Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego jest możliwe. Jak zrobić to najbardziej skutecznie?

  • Delegowanie zadań – nie wszystkie zadania trzeba wykonać własnoręcznie. Czasem niektóre czynności można oddelegować i zająć się priorytetowymi obowiązkami.
  • Sztywne godziny pracy – wyznaczenie stałych godzin pracy często okazuje się zbawienne.
  • Wyłączony telefon poza biurem – po wyjściu z pracy należy wyłączyć służbowy telefon i pocztę. Wszystkie wiadomości i telefony mogą poczekać do kolejnego dnia pracy.
  • Wypoczynek i regeneracja – ogromne znacznie ma wypoczynek i regeneracja, a w szczególności sen. Warto kupić dobry materac – np. Hilding Alt, który ułatwi codzienne wysypianie się.
  • Planowanie – dobrze zaplanowany dzień pracy jest nie tylko przyjemniejszy, ale również bardziej efektywny. Dzięki temu nie brakuje czasu na przerwy, a czasem można nawet szybciej wyjść z biura i poświęcić więcej czasu na swoje hobby i budowanie relacji z bliskimi.

Home office, a work-life balance

Szczególne wyzwanie stanowi zadbanie o balans między życiem osobistym, a zawodowym na home office. Osoby pracujące w domu powinny szczególną wagę przykładać do higieny pracy. Dobrym sposobem jest wyznaczenie w domu jednego, cichego miejsca, które będzie pełniło rolę biura. Korzystanie z tej samej przestrzeni podczas jedzenia, spania i wykonywania obowiązków zawodowych, zdecydowanie nie należy do najlepszych rozwiązań. Czasem dobre może okazać się również wyjście co jakiś czas popracować do ulubionej kawiarni.

Osiągnięcie balansu między życiem prywatnym i zawodowym to niemałe wyzwanie. Warto jednak do tego dążyć. Work-life balance poprawia jakość życia, daje więcej przestrzeni na wypoczynek, a jednocześnie poprawia jakość wykonywanych obowiązków zawodowych.