Wraz z wiekiem nasz wzrok ulega pogorszeniu. Proces ten jest jednak naturalny i nie mamy na niego wpływu. Niestety, coraz więcej osób młodych zmaga się z pogorszeniem wzroku, co skutkuje rozwijaniem się wad wzroku. A jak można rozwiązać ten problem? Istnieją dwa różne sposoby – klasyczne okulary lub bardziej nowoczesne i praktycznie niewidoczne soczewki. Mają one swoich zwolenników oraz przeciwników, jednak są także osoby, które noszą je zamiennie. Jednak co jest lepsze? Oto wady i zalety obu metod korygowania wzroku!

Jakie są typy soczewek oraz czym się one charakteryzują?

Działanie soczewek kontaktowych opiera się na korygowaniu wzroku poprzez delikatne zakrzywienie sfery soczewki. Na rynku dostępne są modele miękkie, cieszące się największą popularnością oraz model twarde, przeznaczone głównie do korygowania szczególnie skomplikowanych wad wzroku. Mogą być one dzienne, np. dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne lub jednorazowe, a także całodobowe, czyli nie musimy ich ściągać. Z uwagi na swoją unikalną budowę, soczewki mają wiele zalet, w tym:

  • są niezwykle wygodne w użytkowaniu, gdy już opanujemy proces zakładania i wyjmowania,
  • nie ograniczają naszego pola widzenia, a obraz nie jest zniekształcony,
  • sprawdzają się w różnych warunkach pogodowych.

Podobnie jak nieodpowiedni materac nie zagwarantuje zdrowego snu https://sleepinghouse.pl/artykul/najczstsze-skutki-posiadania-nieodpowiedniego-materaca, tak i niedopasowane do nas soczewki mogą nie spełniać swojej funkcji. Co więcej, noszenie ich wymaga ścisłego przestrzegania zasad użytkowania i bezpieczeństwa. Mimo to mamy większe szanse na rozwinięcie stanów zapalnych oka czy zespołu suchego oka.

Czy każdy z nas może nosić soczewki?

Co wybrać - okulary czy soczewkiSoczewki są wyjątkowo wygodne, jeśli już nauczymy się je zakładać. Co więcej, możemy je bez żadnego zakupić nie tylko w salonie optycznym, ale także w aptece czy sklepie internetowym. Pamiętajmy jednak, aby ich dobór odbywał się po konsultacji z okulistą. Łatwa dostępność oraz wygoda może wskazywać, że rozwiązanie to jest idealne dla każdego – ale czy na pewno? Jak się okazuje, istnieje kilka przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, a zalicza się do nich główni zespół suchego oka, alergia, jaskra, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Nie pomijajmy także zapalenia spojówki czy zwyrodnienia siatkówki.

O czym należy pamiętać w czasie noszenia soczewek?

Noszenie soczewek kontaktowych zazwyczaj zalecane jest wraz ze zmiana na okulary. Wówczas będziemy przygotowani na każdą okoliczność, taką jak np. nagła infekcja. Oprócz tego, soczewki nie gwarantują odpowiednich powłok tak jak okulary. A jak to jest z higieną? Przede wszystkim uwzględnia się tutaj:

  • dokładne umycie rąk przed założeniem i ściągnięciem soczewek,
  • stosowanie kropli nawilżających,
  • regularne wizyty u okulisty w celu sprawdzenia stanu siatkówki, naczyń krwionośnych czy ciśnienia w gałce ocznej,
  • wietrzenie pomieszczeń oraz unikanie klimatyzacji,
  • jak najczęstsze przerwy w pracy przy komputerze.

Czy warto zainwestować w okulary?

Nie ma co ukrywać – okulary mają wiele zalet. Przede wszystkim możemy je zakładać i zdejmować w dowolnym momencie! Czytamy książkę w łóżku skomponowanym z produktów z https://sleepinghouse.pl/? Wystarczy na ten czas założyć okulary do czytania, a następnie je ściągnąć! Oprócz tego nie obciążają oczy i nie narażają nas na infekcję. Redukują także wydatki związane ze specjalnym płynem czy ponownym zakupem, jak to jest w przypadku soczewek. Co więcej, okulary mogą być także wyposażone w specjalne powłoki, takie jak:

  • antyrefleks – idealnie sprawdza się do pracy przy komputerze, gdyż powoduje odbijanie światła od powierzchni soczewek w okularach,
  • anty UV – jak sama nazwa wskazuje, blokuje ona promieniowanie ultrafioletowe,
  • blueblocker – jest w stanie poprawić jakość widzenia po zmroku,
  • hydrofobowa – w czasie deszczu odbija krople od powierzchni szkieł,
  • fotochromy – przyciemniają się pod wpływem światła, przez co okulary mogą mieć dodatkową, przeciwsłoneczną funkcję.

Niestety, okulary mają także swoje wady, gdyż mogą być nieakceptowane przez dzieci, a także dorosłych. Wiąże się to m.in. z kompleksami lub aktywnym trybem życia. Co więcej, jeśli nie są dobrze dobrane, to mogą uciskać nos lub uszy, tym samym powodując bóle głowy.

Czy sen oddziałuje na nasz wzrok?

W dzisiejszych czasach sporo mówi się o zdrowym śnie. Jest to stan, w którym nasz organizm może się prawidłowo zregenerować zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychiczny. Oddziałuje na wiele układów, w tym układ nerwowy czy odpornościowy, jednak czy wpływa także na problemy ze wzrokiem? W badaniach wykazano, że brak odpowiedniej ilości snu może przekładać się na podwyższone zagrożenie jaskrą. Jeśli nie będziemy jej leczyć, to stanie się ona jedną z głównych przyczyn ślepoty. Oprócz tego zła jakość snu w połączeniu z jego nieodpowiednie długością może odgrywać ważną rolę w rozwinięcie się zespołu suchego oka. Jest to stan zmniejszenia wydzielania łez oraz nasilenia niestabilność filmu łzowego. Warto zatem już dziś zadbać o zdrowy wypoczynek – w końcu ma on korzystny wpływ na nasz ograni! Można to zrobić m.in. poprzez odpowiednio skomponowane akcesoria sypialniane, do których zalicza się:

  • materac https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200, który gwarantuje właściwe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki,
  • kołdra, która jest w stanie zapewnić prawidłowy komfort termiczny,
  • poduszka, która stabilizuje głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym.

Wszystkie powyższe informacje mają nam pogląd zarówno na okulary, jak i soczewki, do których nie każdy z nas jest przekonany. Niestety, nie da się jasno stwierdzić, co jest lepsze, gdyż oba sposoby na skorygowanie wzroku różnią się komfortem użytkowania. Pamiętajmy zatem, aby przy ich wyborze kierować się głównie własnymi potrzebami oraz preferencjami. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zainwestowali w okulary oraz soczewki!