Włochy, kraina bogatej historii, zjawiskowych krajobrazów i wyśmienitej kuchni, od wielu lat do siebie przyciągają podróżników z każdego zakątka świata. Italia to kraj, w którym łączy się wiele aspektów, takich jak kultura, sztuka oraz romantyzm. Włochy z całą pewnością tworzą niepowtarzalny klimat, którego magia niezmiennie zachwyca każdego, kto odwiedzi ten kraj. Każdy zakątek Włoch kryje w sobie unikatowe atrakcje, które sprawiają, że planowanie włoskich wakacji może być równie ekscytujące, co ich sam przebieg. Z poniższego artykułu dowiesz się, w które miejsca we Włoszech warto się wybrać i zobaczyć je na własne oczy!

Gdzie warto udać się na urlop do Włoch?

Włochy położone są w południowej części Europy, głównie na Półwyspie Apenińskim. Całe państwo podzielone jest na dwadzieścia regionów oraz na 107 prowincji. Każda z nich charakteryzuje się czymś innym i może Cię zachwycić swoją wyjątkowością. Które regiony Włoch warto odwiedzić?

Rzym

Rzym nazywany jest inaczej Wiecznym miastem, a spowodowane jest to tym, że na każdym kroku można zobaczyć tam dawne ruiny i rozmaite zabytki, które często pochodzą sprzed kilkuset, a nawet tysięcy lat! W Rzymie zachwyci Cię Koloseum, Panteon czy Forum Romanum, a wszystko to jest otoczone pięknymi kamieniczkami i ulicami. Rzym to również świetne miejsce do zapoznania się z Włoską kulturą, obyczajami i tradycyjnymi potrawami takimi jak: ravioli, tortellini czy risotto. Będąc w stolicy Włoch, warto wybrać się również do Watykanu, gdzie będziesz mógł podziwiać dzieła sztuki z całego świata umieszczone w Muzeach Watykańskich. Jednym z najcenniejszych tam dzieł jest fresk namalowany przez Michała Anioła pt. “Stworzenie Adama”. Co ciekawe, nie można robić mu zdjęć, ponieważ używanie telefonu w całej Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie znajduje się fresk, jest kategorycznie zabronione.

Florencja

Florencja jest stolicą Toskanii, czyli jednego z regionów Włoch. Jest to jedno z piękniejszych dużych miast Włoch, które często określane jest perłą renesansu. Zdecydowanie warto obrać ten kierunek, wybierając miejsce swojego urlopu, ponieważ Florencja zachwyca swoimi licznymi zabytkami od lat. Jednym z nich jest Ponte Vecchio, czyli najstarszy i najbardziej charakterystyczny most w całych Włoszech. Kolejnym ważnym elementem miasta jest Santa Maria del Fiore, czyli katedra we Florencji, której koniec budowy ogłoszony na rok 1436. Kopułę katedry pokrywają liczne freski, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy! Jeśli jesteś spragniony cudownych widoków, to koniecznie udaj się na Piazzale Michelangelo, czyli bardzo duży plac, z którego rozpościera się przepiękny widok na całe miasto. Obowiązkowym punktem każdego podróżującego do Florencji jest Piazza della Signoria, czyli plac w centrum miasta, który został zbudowany w okresie od XII do XIV wieku.

Włoskie wakacje, czyli gdzie warto spędzić urlop we Włoszech?Wenecja

Wenecja, magiczne miasto w północnych Włoszech, jest unikalnym miejscem pełnym romantycznych kanałów, pięknych mostów i niezwykłych zabytków. Choć przestrzeń tutaj jest ograniczona, to miasto obfituje w atrakcje i miejsca, które z całą pewnością warto odwiedzić. Pierwszym z nich jest Piazza San Marco, czyli Plac św. Marka. Znajduje się on w najstarszej części Wenecji i jest najpopularniejszym placem tego miasta. Jego historia sięga aż IX wieku! Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Basilica di San Marco, czyli Bazylika św. Marka. Bazylika jest ogromna, piękna zdobiona, a w jej środku można zobaczyć przepiękne mozaiki na sklepieniach. Część elementów znajdujących się w środku bazyliki jest pokrytych złotem, co sprawia, że są jeszcze piękniejsze. Jeśli wybierzesz ten kierunek na swoje wakacje, to koniecznie odwiedź Most Rialto, czyli najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w Wenecji. Będąc w tym mieście, musisz koniecznie przepłynąć się przepiękną rzeką w kolorze lazurowym oraz skosztować tutejszych przysmaków, jakimi są: ryby czy kromki pieczywa z dodatkami.

Toskania

Toskania to urokliwy region w środkowych Włoszech, słynący ze swojego malowniczego krajobrazu, bogatej historii, wyjątkowej sztuki oraz wyśmienitej kuchni. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc we Włoszech, które przyciąga turystów swoim niepowtarzalnym urokiem i charakterem. Toskania zachwyca przede wszystkim swoją różnorodnością krajobrazów. Możesz tam zobaczyć malownicze wzgórza porośnięte winnicami i cyprysami, rozległe pola oliwne, urokliwe doliny, a wszystko to uzupełnione niesamowitymi widokami na wiekowe miasteczka. Jest to idealne miejsce dla miłośników natury i fotografii.

Po intensywnym zwiedzaniu któregoś z wyżej opisanych miast czy regionów Włoch, warto porządnie wypocząć, aby mieć siły na resztę wakacji. W tym celu przyda się dobrej jakości materac, o którym przeczytasz więcej na tej stronie: https://abcsnu.pl/. Odpowiednim łóżkiem będzie to o wymiarach 100×200 cm, o których możesz dowiedzieć się więcej pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/37-materace-100×200. Możesz również wybrać łóżko tapicerowane, o którym więcej informacji znajdziesz tutaj: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozka-tapicerowane. Pamiętaj, że intensywne wakacje oznaczają większe zmęczenie, które koniecznie musisz zaspokoić, śpiąc na wygodnym materacu.