Nie ma nic przyjemnego niż poranek z pyszną i aromatyczną kawą. Znacząca część społeczeństwa uważa napój ten za fundament każdego dobrego dnia, gdyż pozwala na rozbudzenie się i dodaje energii – nawet po ciężkiej nocy. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów kawy, a różnią się one sposobem przygotowania? Oraz czy wiemy, że istnieją pewne zasady odnośnie do sposobu parzenia kawy?

Co wchodzi w skład kawy

O wyjątkowych cechach kawy mówi się wiele, jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jaki jest tak naprawdę jej skład chemiczny? Jak się okazuje, ziarna kawy mają aż 800-1000 różnych związków, które odpowiadają za smak, aromat i właściwości. Z uwagi na to, warto zauważyć, że kawa zawiera m.in.:

  • kofeinę,
  • polifenole i kwasy fenolowe,
  • witaminy, w tym witaminę E oraz witaminy z grupy B,
  • minerały, w tym magnez, fosfor, wapń czy potas.

Jakie właściwości ma kawa? 

Filiżanka dobrej kawy dostarcza nam wielu cennych substancji – w tym kofeiny, która odpowiedzialna jest za działanie pobudzające i motywujące do pracy. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób spożywa kawę w godzinach porannych. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że jej regularne spożywanie przynosi liczne i korzystne dla zdrowia właściwości? Do nich zaliczyć można:

  • obniżenie poziomu stresu,
  • poprawę potencji,
  • zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, w tym cukrzycy,
  • poprawę krążenia krwi,
  • ochronę przed chorobą Parkinsona,
  • zmniejszenie ryzyka depresji,
  • wspomaganie metabolizmu i spalanie tłuszczu,
  • działanie przeciwutleniające.

Czy kawa wpływa na jakość snu?

Zasady parzenia kawyKawa ma działanie pobudzające, więc nic dziwnego, że wypita w godzinach wieczornych może przyczyniać się do trudności z zasypianiem lub bezsenności. Jeśli chcemy wypić kolejną filiżankę kawy, to warto zadbać o to, aby była ona spożyta na sześć godzin przed położeniem się do łóżka. Jednak nic nie wspomoże zdrowego snu tak bardzo, jak odpowiednio skomponowane łóżko. W jego skład wchodzi przede wszystkim materac do spania, czyli unikalny produkt, który jest w stanie zagwarantować nam najlepsze wsparcie ciała oraz kręgosłupa. Odpowiada za to wyjątkowa budowa gwarantująca niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Dzięki temu możemy cieszyć się właściwą regeneracją – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Decydując się na materac do spania, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii, do których zalicza się nasze osobiste potrzebny i preferencje, w tym:

  • rodzaj wypełnienia,
  • stopień twardości,
  • rozmiar.

Nie można również zapomnieć o innych elementach wyposażenia łóżka, wśród których wyróżnić można m.in. stelaż, kołdrę czy poduszkę.

Kawa – najpopularniejsze rodzaje

Aromatyczna kawa to prawdziwa przyjemność dla nazwanego podniebienie. Jednak każdy z nas ma indywidualne preferencje, przez co wyróżnia się kilka najpopularniejszych typów kawy, które między sobą różnią się rodzajem przygotowania. Do nich zalicza się m.in.:

  • espresso – daje szybkiego kopa energetycznego i ma wyrazisty smak,
  • ristretto – podwójne espresso, ale przy użyciu dwa razy mniejszej ilości wody,
  • cappuccino – składa się z espresso i odpowiednio spienionego mleka,
  • caffe latte – wyjątkowo mleczna i łagodna kawa, często podawana z syropami; tutaj ważna jest kolejność, gdyż najpierw daje się syrop, potem porcję espresso, a na końcu spienione mleko,
  • latte macchiato – podobne do caffe latte, ale najpierw wlewa się spienione mleko, a dopiero potem espresso,
  • mocha (mokka) – kawa dla wielbicieli czekolady, gdyż wykorzystuje się tutaj roztopioną czekoladę, espresso oraz dodatki, takie jak bita śmietana,
  • flat white – podwójne espresso z lekko spienionym mlekiem.

Jak zaparzyć dobrą kawę?

Obecnie każdy z nas może zainwestować w ekspres do kawy. Jest to urządzenie, które przygotuje nam ulubioną kawę w sposób szybki i powtarzalny. Jeśli natomiast przygotowanie kawy sprawia nam przyjemność i sami chcemy decydować o jej smaku – to czemu by nie zrobić to samemu! W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, jaką kawę kupujemy. Czytając etykietę, możemy znaleźć informacje świadczące o jej jakości, jednak do najważniejszych kwestii, na jakie powinniśmy zwracać uwagę to kraj pochodzenia, data wypalenia i ewentualnie na region, wysokość uprawy, metodę obróbki czy profil smakowy. Uważajmy również na ziarna opisywane jako “naturalny smak”, “unikalny charakter” czy “intensywny aromat”, gdyż to nic nie mówi. Następnie warto zwrócić uwagę na gramaturę zmielonej kawy, której użyjemy do przygotowania naparu. Jak się okazuje, wpływa to na smak oraz moc. Jeśli użyjemy jej zbyt mało, to napar wyjdzie wodnisty i gorzki, a jak za dużo, to zbyt silny, mętny i niedopieczony. Warto tutaj wspomóc się wagą kuchenną, dzięki której uzyskamy nie tylko idealny smak, ale także zwiększymy powtarzalność metody przygotowywania. Proporcje, od których warto zacząć to 6-7 g na 100 ml wody. Ostatnią kwestią jest woda. Kawa powinna być zalewana wodą o temperaturze 92-96 stopni, gdyż wrzątkiem może przyczynić się do przepatrzenia. W konsekwencji kawa wyjdzie gorzka, cierpka i płytka w smaku. Aby osiągnąć taką temperaturę, warto odczekać 20-30 sekund po zagotowaniu wody. Zwróćmy również uwagę na to, jaką wodę zagotowujemy, gdyż najlepszą kawę uzyskamy, wybierając wodę pozbawiona minerałów, które zakłócają proces parzenia.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kawa ma tak szerokie działanie, a jej regularne picie przynosi liczne korzyści zdrowotne. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z dawką kofeiny w ciągu dnia oraz ograniczyć jej ilość w godzinach wieczornych.

Przeczytaj także: