O zdrowie należy dbać w każdym wieku. Nie czekajmy, aż będzie za późno, tylko zapiszmy się na badania, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Wyświadczymy tym sobie wielką przysługę. Dlaczego tak naprawdę warto się badać? Przekonaj się sam, że regularne badania to podstawa zdrowego trybu życia.
Co nam dają regularne badania?
Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, profilaktyka to element, który koniecznie powinniśmy wprowadzić do naszego życia. To właśnie regularne badania pomogą nam zapobiegnąć wielu dolegliwościom czy chorobom. Gdy okaże się, że jesteśmy chorzy, będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować – to może uratować nam życie. Co więcej, profilaktyka pozwoli nam pozbyć się lęków czy wątpliwości odnośnie naszego zdrowia. Wykonawszy badania, będziemy jasno na białym widzieć, czy coś nam dolega, czy też nie. Dzięki temu odkryjemy, czy jest coś, o co powinniśmy szczególnie zadbać. To zaś przełoży się na zwiększenie komfortu naszego życia – szybko i skutecznie pozbędziemy się męczących nas nieprzyjemności.
Dlaczego ludzie nie chcą się badać?
Mimo że profilaktyka niesie ze sobą wiele korzyści, są osoby, które wzbraniają się przed wykonaniem badań. Taka postawa może wynikać z różnych przyczyn. Często jest wynikiem niedopatrzenia i lenistwa – po prostu brakuje nam motywacji, aby się zbadać. Do czasu, w którym nic nas niepokoi, umawianie wizyty w przychodni czy pilnowanie wydaje się niezwykle męczące. Dla innych powodem niechęci, z jaką podchodzą do testów, jest strach – boją się, że wyniki wyjdą źle i zostanie postawiona im negatywna diagnoza. Z tego względu wolą żyć w niewiedzy i odwlekać pójście do lekarza jak najdłużej.
Oczywiście, nie oznacza to, że jeśli czujemy się zdrowo, mamy na siłę szukać choroby. Istotne jest zachowanie równowagi – nawet jeśli nasze samopoczucie jest dobre, warto przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania. Będzie to bardzo odpowiedzialne z naszej strony. Jeśli wyrobimy w sobie taki nawyk, na pewno wyjdzie nam to na dobre. Pamiętajmy, że czasem brak regularnych badań wynika ze słabej edukacji – nie zdajemy sobie sprawy, jakie konsekwencje może mieć zaniedbanie tej kwestii. Warto nagłośnić tę sprawę i dzielić się nią z innymi – być może uda nam się zmotywować bliskich do zadbania o swoje zdrowie.
Jakie badania należy robić regularnie?
Mówi się o tym, że regularnie należy wykonywać badania podstawowe. Jednak co możemy do nich zaliczyć? Dowiedz się, od czego warto zacząć.
- morfologia,
- badanie ogólne moczu,
- badanie glukozy,
- badanie kreatyniny,
- próby wątrobowe,
- lipidy.
To testy, którym należy poddawać się raz w roku. To pozwoli nam na zadziałanie profilaktyczne. Nie ma wątpliwości, że najbardziej powszechnym badaniem jest morfologia krwi. Jest zlecana w wielu przypadkach, ponieważ pomaga określić ogólny stan naszego organizmu. Dostarczy ponadto wiedzy o funkcjonowaniu krwinek w naszym ciele – jak pracują, ich ilość, kształt czy zawartość hemoglobiny. Jeśli zmagamy się z słabym krzepnięciem, omdleniami czy bladością, morfologia pomoże nam odkryć przyczynę tych dolegliwości. Równie popularne badanie, które przedstawia wiele informacji o naszym organizmie, to ogólne badanie moczu.
Badanie glukozy umożliwia sprawdzenie, czy ktoś posiada tendencję do cukrzycy. Jest to o tyle ważny test, że wykonany we wczesnym stadium choroby pozwoli na szybsze jej wyleczenie. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka cukrzycy, powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę to badanie. Dla niektórych bardziej koniecznym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie prób wątrobowych, podczas których bada się, czy organ funkcjonuje odpowiednio. W ten sposób dowiadujemy się, w jakim stopniu uszkodzona jest nasza wątroba i czy nie rozwijają się tam jakieś choroby. Zalecane jest szczególnie osobom długotrwale przyjmującym silne leki lub spożywającym alkohol w dużych ilościach.
Test kreatyniny daje nam szansę na to, aby określić pracę nerek. Pod uwagę bierze się stężenie tego elementu w naszym organizmie. Wczesne rozpoznanie jakichkolwiek objawów pozwoli nam uchronić się przed niewydolnością nerek.
Co jeszcze pomoże nam zachować zdrowie?
Dobre zdrowie to prawdziwy skarb, o który należy szczególnie dbać. Samo udanie się na badania nie wystarczy – musimy ponadto wprowadzić do naszego życia zmiany, które długofalowo wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się brakiem bólu i dyskomfortu.
Po pierwsze, musimy zatroszczyć się o to, co dostarczamy naszemu organizmowi. Jeśli żywimy się przetworzoną żywnością i fast-foodami nie powinniśmy być zdziwieni, że nie mamy energii, a dodatkowe kilogramy odkładają się na naszym ciele. Chcąc być zdrowym, musimy wprowadzić zróżnicowaną dietę, która będzie uwzględniać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Podstawę stanowią oczywiście witaminy, dzięki którym zapobiegniemy wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Nie zapominajmy ponadto o błonniku, żelazie, magnezie czy wapniu, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. W naszym życiu nie może zabraknąć również aktywności fizycznej. Codzienna dawka ruchu pomoże nam uchronić się przed urazami, a do tego zmniejsza ryzyko bólu kręgosłupa czy pojawienia się wad postawy. Obecnie, kiedy większość z nas ma pracę siedzącą, zadbanie o wysiłek musi być naszym priorytetem. Wysiłek wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale i zdrowie psychiczne.
Mimo że badania to coś, co wcale nie pożera dużo czasu, wiele osób wciąż zwleka z wykonaniem tej czynności. Odwlekają to na później, aż w końcu może być za późno. Regularne badania pomogą nam wykryć niepokojące objawy i zareagować w odpowiedniej chwili. Nie ma wątpliwości, że warto o nich pamiętać!