Przyjście na świat dziecka, to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego rodzica. Wielu z nas już zawczasu chce przygotować sypialnię dziecięcą, aby maluszek mógł w niej spokojnie wypoczywać, a w dalszych lata – rozwijając się, bawić i poznawać świat. Jednak, na czym polega aranżacja przestrzeni oraz o czym warto pamiętać?

Strefa zabawy – jak ją urządzić? 

Dzieci, zwłaszcza troszkę starsze, potrzebują w domu miejsca do zabawy. Oczywiście podwórko czy salon sprawdzą się idealne, jednak na koniec dnia trzeba wszystko posprzątać i uporządkować. Z uwagi na to, warto stworzyć strefę zabawy w dziecięcej sypialni! Oznacza to, że organizujemy przestrzeń, w której dziecko może spokojnie się bawić. Polega to m.in. na:

  • pomalowania ścian farbą kredową, aby dziecko mogło swobodnie rysować,
  • umieszczanie zabawek na wysokości wzroku dziecka, aby nie zostały zapomniane,
  • wyposażenie sypialni w miękki tekstylia, np. dywan, koce czy poduszki,
  • zainwestować w meble do przechowywania zabawek.

Jak urządzić sypialnię dziecięcą?Strefa wypoczynkowa – z czego się składa?

W sypialni dziecka nie może zabraknąć miejsca na strefę wypoczynkową – w końcu to właśnie ona odpowiada za główną funkcję sypialnie. Opiera się ona przede wszystkim na prawidłowo skomponowanym łóżku, które jest wyposażone w wysokiej jakości materac do spania. Jednak, aby zapewnić maluszkowi zdrowy sen, warto zwrócić swoją uwagę także na poduszkę, która odpowiada za wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup szyjny. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona zalecana dzieciom do ukończenia drugiego roku życia, gdyż wówczas zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Oprócz tego rozejrzyjmy się za wysokiej jakości kołdrą, stelażem, a nawet ochraniaczem na materac, który może zapobiegać zawilgoceniu podłoża do spania.

Materac dziecięcy – jak go wybrać?

Wiele mówi się o tym, jak ważny jest materac dziecięcy. Jednak, czym on tak naprawdę się wyróżnia? Jak się okazuje, w dużej mierze odpowiada za właściwe wsparcie dopiero co kształtującego się kręgosłupa, a także całej sylwetki. Jest to możliwe z uwagi na niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała maluszka. Jednak, decydując się na materac do spania, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego:

  • rodzaj wypełnienia, gdyż dzieciom zaleca się modele piankowe,
  • rozmiar, gdyż dziecko stosunkowo szybko rośnie,
  • stopień twardości, gdyż maluszkom zaleca się modele średniotwarde,
  • pokrowiec, który powinien być wodoodporny lub na ochraniacz na materac.

Niezaprzeczalnie, w okresie dziecięcym musimy zwrócić szczególną uwagę na zdrowy i komfortowy sen naszej pociechy. W końcu wspomaga on właściwy rozwój oraz zapewnia energię na cały dzień. Warto również odpowiednio zaaranżować strefę do zabawy!

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: