W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o tym, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka odgrywa zdrowy i spokojny sen. Charakteryzuje się on wysoką jakością, właściwą długością oraz odpowiednią długością. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje wiele czynników, które mogą na niego wpływać. Do tych korzystnych zalicza się stworzenie wyjątkowego klimatu w sypialni, a także skomponowanie komfortowego łóżka. Jednak, jak poszczególne elementy wpływają na nasz wypoczynek?

Klimat w sypialni – czym jest?

Na klimat w sypialni w dużej mierze wpływa sposób aranżacji, czyli styl oraz kolory. Warto postawić tutaj na stonowane, pastelowe i ciepłe barwy, które wyciszają organizm i ułatwiają zasypianie. Ważne jest, aby odcienie ścian pasowały do koloru mebli czy dodatków. Jednak mało kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że klimat w sypialni obejmuje również odpowiednią temperaturę. Zaleca się, aby w sypialni:

  • niemowląt i małych dzieci było ok. 18-20°C,
  • osób starszych było ok. 20°C,
  • osób dorosłych lub nastolatków było ok. 16-19°C.

Utrzymując taką temperaturę, stworzymy dla siebie i swoich bliskich najlepsze warunki do zasypiania. Nie zapominajmy również o jakości powietrza, czyli zawartości tlenu, który zależy od rośli czy wilgotności. Zaleca się, aby utrzymywać ja na poziomie ok. 40-60% przy temperaturze 18-22°C.

Elementy dekoracyjne korzystnie wpływające na sen

Klimat w sypialni a spokojny senOczywiście za klimat w sypialni – zarówno pod kątem atmosfery, jak i aranżacji, odpowiadają dodatki. Przy ich wyborze musimy jednak uwzględnić dodatkowo to, jak mogą oddziaływać na zdrowy sen. Do najlepszych dodatków, które mogą zalicza się:

  • rośliny – wybierajmy takie, które w nocy produkują tlen, a także oczyszczają i nawilżają powietrze,
  • oświetlenie – unikajmy ostrego światła, wybierając delikatne i ciepłe odcienie bieli,
  • świece i zapachy – uwalniają olejki eteryczne, które działają na organizm w sposób relaksujący i odprężający, przez co ułatwiają zasypianie,
  • zasłony lub rolety – nie powinny one przepuszczać światła słonecznego, zwłaszcza latem,
  • tekstylia – wyróżnia się tutaj m.in. poduszki dekoracyjne, zasłony, koce czy dywany, które powinny być dość często prane, aby nie gromadziły kurzu.

Komfortowe łóżko – czyli jakie?

Oczywiście klimat jest niezwykle ważny – bez niego ciężko byłoby nam zasnąć czy wyspać się. Jednak najważniejszym elementem każdej sypialni jest odpowiednio skomponowane łóżko. Jednak, co to znaczy?

Po pierwsze – materac

Materac do spania uznawany jest za najbardziej podstawowy element wyposażenia każdego łóżka, w końcu bez niego nie mielibyśmy na czym spać. Jednak, w odróżnieniu od wersalki czy sofy, gwarantuje on higieniczne, antyalergiczne oraz przede wszystkim komfortowe warunki do wypoczywania. Wszystko z uwagi na fakt, iż wyróżnia się licznymi cechami, a także unikalną budową, dzięki czemu jest w stanie odpowiednio wspierać sylwetkę użytkownika. W ten sposób odpowiada za właściwą regenerację mięśni, stabilizację kręgosłupa oraz spokojny sen. Decydując się na materac, warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje, do których zalicza się m.in. rozmiar, rodzaj wypełnienia czy odczuwalna twardość.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200

Po drugie – stelaż

Stelaż to konstrukcja składająca się z ramy oraz listewek, najczęściej wyprodukowanych z drewna bukowego lub brzozowego. Jego zadaniem jest przede wszystkim wspieranie podłoża do spania, jakim jest materac. Jednak dodatkowo zwiększa jego wentylację oraz zdolność oddawania zgromadzonej przez noc wilgoci, przez co zwiększa higieniczne warunki do snu. Można go uznać za swego rodzaju zawieszenie w łóżku, który amortyzuje, stabilizuje oraz reaguje na obciążenie, przez co wspomaga materac w zapewnieniu nam komfortu, a także ułatwia dopasowanie się do naturalnych krzywizn ciała osoby śpiącej. Ponadto usztywnia i zmiękcza wybrane strefy. Oprócz tego, w korzystny sposób wpływa na żywotność materaca.

Po trzecie – kołdra

Kołdra odpowiada za zapewnienie nam przyjemnego wrażenia otulenia, a także w znaczący sposób wpływa na komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiega zarówno przegrzewaniu się, jak i wychłodzeniu ciała w czasie snu. Warto wybierać modele, które są 20-40 cm szersze niż materac, gdyż wówczas możemy się nimi komfortowo otulić. Natomiast dla par zaleca się jak najszersze, np. 180×200 cm czy 200×220 cm. Jednak nie tylko koc może zapewnić nam ciepło, gdyż w tej roli sprawdzają się także koce. Są idealne w czasie drzemki lub w czasie zimy jako dodatkowa warstwa, np. pod prześcieradło, która będzie wspomagać kołdrę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury.

Po czwarte – poduszka

Poduszka pełni podobną funkcję co materac, jednak jej zadaniem jest wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Z uwagi na szeroki wybór, aby móc się wyspać, warto odpowiednio dopasować ja do swoich potrzeb i preferencji. Na rynku mamy dostęp do modeli, które między sobą różnią się rodzajem wypełnienia (poduszki naturalne, syntetyczne i piankowe) oraz zastosowaniem (poduszki do spania na plecach, boku i brzuchu). Oprócz tego warto uwzględnić takie kwestie jak jej rozmiar, wysokość czy stopień twardości.

Po piąte – ochraniacz na materac, prześcieradło i pościel

Pościel składa się z kompletu poszewek na kołdrę i poduszkę. W zależności od wybranego przez nas materiału, z jakiego zostały wyprodukowane, mogą dodatkowo dawać przyjemny efekt chłodzenia. Jednak ich główną funkcją, podobnie jak w przypadku prześcieradła, jest zapewnienie nam higienicznych warunków do wypoczynku. Natomiast ochraniacz na materac odpowiada za ochronę podłoża do spania przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, zabrudzeniami, a nawet wilgocią. Z uwagi na to, idealnie sprawdzi się w łóżku dziecięcym czy u osób mających problem z nietrzymaniem moczu lub lubiących pić w łóżku różnego rodzaju napoje.

Odpowiedni klimat w sypialni pozwoli nam się zrelaksować, odprężyć, a nawet zasnąć! Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jakość powietrza czy ogólny komfort, jaki zapewnić mogą poszczególne elementy dekoracyjne. Oprócz tego nie możemy zapomnieć o wygodnym i komfortowym łóżko! Składa się ono z licznych elementów, z czego każdy z nich ma większy lub mniejszy wpływ na zdrowy sen.

Przeczytaj także: