Spanie na zużytym materacu może mieć niekorzystne skutki dla naszego zdrowia, dlatego też warto zmienić model na nowy kiedy tylko zauważymy pierwsze oznaki zużycia.

Z jakich przyczyn materace się zużywają?

Materace zużywają się i jest to normalny skutek korzystania z nich. Według specjalistów, nawet najwyższej klasy produkt wymienić należy co 7 lat. Dlaczego materace się zużywają? Następuje to z powodu nacisku ciała na wkład, w którym zaczynają robić się wgłębienia, przestaje on wracać do swojego normalnego kształtu. Ponadto zużyty materac ma też nieelastyczne sprężyny, które nie spełniają swojej pierwotnej funkcji. Materace zużywają się szybciej niż powinny jeśli są niższej jakości lub jeżeli nieprawidłowo je użytkujemy. Może być na przykład tak, że nowy materac potrzebny jest ponieważ dotychczasowy jest niedopasowany do potrzeb użytkownika. Problem może w tym wypadku stanowić twardość podłoża – im wyższa waga użytkownika, tym twardszy powinien być materac. Zbyt miękki materac będzie zużywał się gwałtowniej. Skutkiem spania na niedopasowanym materacu mogą być bóle kręgosłupa, mięśni, na dłuższą metę – wady postawy lub zwyrodnienia kręgosłupa. Nieodpowiednio dobrany materac nie zapewni nam odpowiedniego podparcia.

Żeby opóźnić proces starzenia się posiadanego modelu warto co pół roku odwrócić go o 180 stopni i na drugą stronę.

Kiedy powinniśmy wymienić materac

Kiedy wymienić materac?Wspomniany 7-letni okres jest orientacyjny. Wymiana materaca powinna nastąpić zawsze wtedy, gdy nie odczuwamy komfortu spania na dotychczasowym modelu. 

Zdarza się, że budzimy się niewyspani, obolali, ale nie potrafimy znaleźć konkretnej tego przyczyny. Problemem może być właśnie materac. Jeśli wykluczymy inne czynniki takie jak nieodpowiednie zaciemnienie i wyciszenie pokoju, problemy hormonalne, wysoki poziom stresu, najprawdopodobniej potrzebna będzie właśnie zmiana materaca. Są także oczywiste przesłanki, dzięki którym stwierdzimy, że podłoże na którym śpimy jest zużyte.

Wymieniamy materace sprężynowe wtedy, gdy zaczynają hałasować – oznacza to, że znajdujące się we wkładzie sprężyny utraciły swoją elastyczność i pierwotne właściwości. Głośne dźwięki wydawane przez nie mogą nawet wybudzać ze snu nas lub naszego partnera.

Modele piankowe powinno się wymienić jeżeli pod palcami potrafimy wyczuć grudki zbitego materiału wypełniającego wkład. Zapadamy się coraz bardziej w podłoże, utracone zostaje prawidłowe podparcie, dzięki któremu nasz kręgosłup i mięśnie w czasie snu zostają odciążone.

W modelach hybrydowych z kolei wykorzystuje się zarówno sprężyny jak i pianki, wobec czego wszystkie powyższe objawy mogą sugerować kiedy zmienić materac.

Wymiana materaca powinna mieć miejsce także kiedy śpiący na nim użytkownik z niego wyrośnie. Dzieci nie mogą spać na zbyt krótkim podłożu – z tej przyczyny zaczną się układać w nienaturalnych pozycjach, a po pewnym czasie skutkować może to wadami postawy.

Ważną kwestią jest też aspekt estetyczny. Nie powinniśmy spać na zawilgoconym wkładzie – powstaje w nim środowisko idealne do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, roztoczy. Do zmiany powinno nas także skłonić zabrudzenie modelu w takim stopniu, że nie da się go już wyczyścić w zwykłym procesie czyszczenia. Czasem wystarczy wymiana pokrowca, ale jeżeli to nie wystarczy, powinniśmy wymienić cały materac. Problemem może być również nieprzyjemny zapach wydzielany przez materac.

O czym pamiętać zmieniając materac

Jeżeli wymieniamy materac w Szczecinie, zróbmy zakupy w jednym z renomowanych salonów, w których oferowane są najlepsze marki, takie jak Hilding. Możemy też skorzystać z opcji zakupów online – na stronie internetowej na pewno znajdziemy czat z konsultantem, który pomoże nam wybrać najodpowiedniejszy dla nas model.

W jaki materac warto zainwestować? Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Przede wszystkim, szukajmy modelu z odpowiednią wentylacją wkładu. Materac Hilding Melody charakteryzuje się specjalnymi otworami we wkładzie – dzięki nim w materacu doskonały jest obieg powietrza, nie gromadzi się wilgoć. Ma to szczególne znaczenie dla astmatyków, alergików, osób o wrażliwej skórze atopowej. Z drugiej strony, powinnyśmy brać pod uwagę odpowiednie podparcie. Dobrym zakupem będzie materac holding Pasodoble – jego konstrukcję tworzy 7 stref podparcia, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby różnych partii ciała użytkownika. Dzięki temu, w czasie snu ciało będzie się mogło rozluźnić i zrelaksować. Co więcej, we wkładzie materaca znajduje się włókno kokosowe – zwiększa ono twardość modelu, ale nie odbiera mu elastyczności i sprężystości. Hiling Pasodoble świetnie sprawdzi się osobom o podwyższonej wadze – jest odporny na odkształcenia, co zdecydowanie wydłuża jego żywotność. 

Kupując nowy materac, pamiętajmy także o dobraniu odpowiedniej szerokości. Przyjmuje się, że dla pojedynczego użytkownika powinna ona wynosić minimum 70 centymetrów, a dla pary – 140 centymetrów. Im szerszy materac, tym większy komfort spania na nim. Szeroki materac nieprzenoszący drgań to też dobre rozwiązanie dla osób, których partner wierci się lub wstaje w nocy.

Wybór odpowiedniego materaca to inwestycja w zdrowy, spokojny sen. Ma to przełożenie na nasze codzienne samopoczucie, dlatego też warto wybierać spośród najlepszych na rynku modeli materacy. Dobry sen to zdrowie!