Wybór materaca to nie zakup jak każdy inny – to poważna inwestycja w to, co najważniejsze, czyli w nasze zdrowie. Podłoże do snu powinno być idealnie dopasowane do osoby na nim sypiającej, w tym pod względem twardości. Podpowiadamy, jak dobrać właściwie twardość materaca.

Czym jest twardość materaca?

Kiedy kupujemy nowy sprzęt elektroniczny, istotne są dla nas jego parametry. Co dziwne, podczas wybierania materaca do łóżka, często w ogóle nie zwracamy na nie uwagi – a jest to znacznie istotniejsze niż podczas kupowania elektroniki, bo jest to inwestycja w zdrowie! Odpowiednio dopasowany do użytkownika materac poprawia jakość snu i pozwala na optymalną regenerację organizmu. I odwrotnie: niewłaściwie dopasowane podłoże może przyczyniać się do zaburzeń snu oraz do innych problemów zdrowotnych. 

Podstawowymi parametrami, które pozwolą nam odpowiednio dopasować materac, jest jego twardość (o której znacznie więcej powiemy poniżej), rozmiar materaca oraz rodzaj wypełnienia. Jeśli chodzi o rozmiary materaca, to dla jednej osoby szerokość minimalna powinna wynosić 70 cm, a dla dwóch 140 cm, w obu przypadkach długość powinna być dłuższa o ok. 15-20 cm od wzrostu użytkownika. Natomiast wybór wypełnienia zależny jest głównie od naszych indywidualnych preferencji, chyba że istnieją inne wskazania – przykładowo alergicy powinni wybierać spośród materacy piankowych (zwłaszcza lateksowych), zaś osobom cierpiącym na problemy z kręgosłupem częściej zaleca się sypianie na materacach sprężynowych kieszeniowych.

Skupmy się jednak na parametrze, który bardzo często jest ignorowany, czyli na stopniu twardości materacy. Wciąż żywy jest mit, że im twardsze podłoże, tym wyższa jakość snu – jest to jednak bzdura! Materac nie ma być bardzo twardy, lecz stopień twardości powinien być adekwatny do ciężaru osoby na nim sypiającej. Dlaczego? Powód jest prosty: podstawowym zadaniem materaca jest podtrzymywanie sylwetki w naturalnej pozycji, pozwalającej na właściwy przebieg procesów regeneracyjnych i relaks. Im ciężar użytkownika jest większy, tym mocniejszego wsparcia potrzebuje – a więc i twardszego materaca. Jeżeli materac będzie za twardy, osoba na nim sypiająca będzie odczuwała dyskomfort, mogą pojawić się też problemy z zasypianiem i odpoczynkiem. Jeśli będzie zaś za miękki, będziemy się w nim zapadać, a sylwetka będzie podtrzymywana w niewłaściwej pozycji – a co za tym idzie, może dojść do pojawienia się lub pogłębienia wad postawy, zaburzeń procesów regeneracyjnych oraz innych kłopotów ze zdrowiem.

Hilding Anders - różne twardości materacyJeszcze jednym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę podczas zakupu materaca jest liczba stref twardości – nie mylmy ich jednak z samą twardością podłoża! Strefy to inaczej mówiąc forma ukształtowania wkładu tak, by dawał optymalne podparcie poszczególnym partiom ciała: inaczej amortyzowane są biodra, inaczej głowa. Najlepszym wyborem są materace z siedmioma strefami twardości (czasem zwanymi również strefami komfortu), które obejmują strefę podparcia stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, strefę wysokiego komfortu oraz podparcia głowy. Takie rozwiązanie nie tylko daje znacznie lepsze wsparcie (a tym samym pozwala na lepszą jakość snu), ale także zapobiega nadmiernej eksploatacji niektórych fragmentów materaca, przedłużając jego żywotność.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Skala twardości materaca najczęściej obejmuje 4 stopnie: miękki, średnio miękki, średnio twardy oraz twardy. W opisie producenta możemy znaleźć określoną twardość materaca H1, H2, H3 lub H4 – w poniższej tabeli dokładniej zostało to opisane.

Twardość materaca

Materace oznaczone symbolem H1 są miękkie i przeznaczone dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kg – w tym również dzieci. Symbolem H2 są oznaczane podłoża o średniej twardości, które dedykowane są tym, których waga zawiera się w przedziale pomiędzy 60 a 80 kg. Materace o stopniu twardości H3 są twarde (lub średnio twarde) i polecane dla użytkowników, których ciężar przekracza 80 kg. Natomiast podłoże sklasyfikowane jako H4 jest materacem bardzo twardym, dla osób o dużej masie, tęgiej budowie ciała oraz otyłych.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im użytkownik jest cięższy, tym twardszy materac jest mu potrzebny. Jak jednak wyraźnie widać w tabeli – czasem trudno jest zdecydować, który stopień twardości będzie dla nas lepszy. Na szczęście jest co najmniej kilka rozwiązań tego problemu!

  • Jeśli znajdujemy się na granicy dwóch twardości, możemy ją dobrać według własnych odczuć – wystarczy więc sprawdzić, która nam bardziej odpowiada.
  • Jeśli nie umiemy w ten sposób dokonać wyboru, możemy wybrać materac, którego strony różnią się stopniem twardości. Oznacza to, że aby np. zmienić twardość H2 na H3, wystarczy obrócić materac!
  • Jeśli mamy już materac, ale nie jesteśmy zadowoleni z jego twardości, możemy ją zmienić za pomocą materaca nawierzchniowego.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Jak już wiemy, twardość materaca powinna przede wszystkim być dopasowana do naszego ciężaru – wydawałoby się więc, że aby sprawdzić, jaka twardość materaca będzie dla nas odpowiednia, wystarczy się zważyć. Jednak to nie wszystko! Trzeba wziąć także pod uwagę dodatkowe czynniki, jak problemy z kręgosłupem czy inne kłopoty zdrowotne; wówczas wybór materaca warto skonsultować ze swoim lekarzem lub rehabilitantem. Przy wyborze materaca istotne są także własne preferencje i odczucia; osoby wiercące się w czasie snu i często zmieniające pozycję lepiej wyśpią się na bardziej miękkim podłożu, zaś te śpiące „na płasko” na plecach lub brzuchu na twardym.

Znamy już teorię, przejdźmy do praktyki: jak dobrać twardość materaca? Gdzie kupić materac o idealnym stopniu twardości? Jeśli znamy swoją wagę i zastanowiliśmy się nad swoimi preferencjami i potrzebami, to wybór nie będzie aż tak trudny – każdy materac posiada opis, w którym jasno powinna zostać określona jego twardość. Informacja ta pozwoli nam szybko zweryfikować, czy dany model w ogóle nas interesuje. W Szczecinie mamy do wyboru wiele sklepów z wyposażeniem domów, w tym i sypialni – warto jednak zajrzeć do internetu i bez wychodzenia z domu dokonać wyboru. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego kontaktu z innymi osobami, nie stracimy czasu, a także łatwo porównamy znacznie większą liczbę modeli materacy niż byśmy zrobili to w sklepie stacjonarnym. Zarówno podczas zakupów off- i online możemy liczyć na radę ekspertów; w sklepach internetowych czy na stronach producentów często dostępne są czaty z konsultantami, zaś w tradycyjnym sklepie wystarczy odnaleźć sprzedawcę lub opiekuna działu materacy.

Jeżeli decydujemy się na wyprawę do sklepu, warto wybrać kilka modeli na podstawie opisów i rad specjalistów, a następnie położyć się na kilku podłożach. Pamiętajmy, że do materac dopasowuje się do krzywizn ciała – właściwy komfort odczujemy dopiero leżąc na nim kilkanaście minut, nie kilka sekund. Dodatkowo można dokonać testu płaskiej ręki, który pozwala na określenie, czy dana twardość jest dla nas odpowiednia. Aby to sprawdzić, kładziemy się na plecach na materacu oraz wsuwamy płaską dłoń pomiędzy plecami a powierzchnią wkładu. Gdy materac jest za twardy, odczujemy spory luz w tym miejscu, jeśli zaś będzie za miękki – opór.