Materac dziecięcy zapewnia komfortowy sen maluszkowi i ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój kręgosłupa już od pierwszego dnia życia niemowlęcia. Sprawdźmy, jakie są rodzaje materacy dla dzieci i jak wybrać najlepszy model dla ukochanej pociechy.
Dlaczego wybór odpowiedniego materaca dla dziecka ma znaczenie?
Materac dziecięcy jest obowiązkowym elementem wyprawki przygotowywanej przez przyszłych rodziców – powinien sprzyjać właściwemu rozwojowi noworodka od samego początku jego życia. Dlaczego wybór materaca dla dziecka jest tak ważny?
Pamiętajmy, że niemowlęta spędzają w pozycji leżącej większość doby. Zarówno zbyt miękki, jak i nadmiernie twardy materacyk może przyczynić się do powstania wad postawy wskutek braku odpowiedniej asekuracji kręgosłupa. Jeżeli pociecha leży na niedopasowanym podłożu, ciało nie układa się zgodnie z naturalnymi krzywiznami. W efekcie poszczególne kręgi naciskają na siebie, co w dłuższej perspektywie staje się przyczyną bólu i schorzeń układu ruchu. W przypadku bardzo miękkich materacy dla dzieci istnieje także ryzyko problemów z oddychaniem przed nadmierne zapadanie się ciała.
Zdarza się, że produkty słabej jakości nie tylko nie asekurują kręgosłupa maluszka, ale mają tendencję do odkształcania się – nie powracają do oryginalnej formy. Wszelkie wklęsłe i wypukłe punkty podłoża powodują duży dyskomfort, co może utrudniać zasypianie niemowlęcia, które będzie o wiele częściej płakać.
Co wyróżnia materace dla dzieci?
Najlepsze materace dziecięce są wykonywane z innowacyjnych pianek, które:
- znakomicie dopasowują się do ciała maluszka pod wpływem ciężaru ciała lub ciężaru i temperatury ciała,
- poprawnie podpierają kręgosłup, sprawiając, że układa się zgodnie z fizjologicznymi krzywiznami,
- charakteryzują się strukturą otwartokomórkową o doskonałej przewiewności,
- mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne,
- są certyfikowane,
- są objęte wieloletnią gwarancją.
Wśród cenionych materacy dla dzieci wyróżnia się wykonane z pianki lateksowej, termoelastycznej lub wysokoelastycznej oraz ich połączeń.
Lateks cechuje się dużą wytrzymałością i sprężystością – wykorzystano go w materacu dziecięcym Hilding Kołysanka, aby zwiększyć twardość dominującej pianki Flexifoam i zabezpieczyć ją przed zawilgoceniem. Pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na nacisk ciała śpiącego maluszka, ale także na ciepłotę. Z kolei pianka wysokoelastyczna jest najbardziej sprężysta – nie daje efektu zapadania się ciała w materacu, a lekkiego unoszenia się nad nim.
Jaki rozmiar materaca dziecięcego wybrać?
Rozmiar materaca powinien być dopasowany przede wszystkim do wzrostu dziecka. Przyjmuje się, że minimalna długość materaca dziecięcego jest większa o 20 cm od wzrostu pociechy. Pamiętajmy, że dzieci szybko rosną – szkoda wymieniać materac na nowy po krótkim czasie użytkowania. Z tego względu wybierzmy nieco większy model, który posłuży dłużej.
Materace dla noworodków i niemowląt są dostępne najczęściej w rozmiarach 60 x 120 cm i 70 x 140 cm. Dla starszych dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, można zamówić większy materac, np. 80 x 160 cm czy 80 x 180 cm. Szukając wariantu dla nastolatka, warto zdecydować się na model w standardowym rozmiarze dla osoby dorosłej, np. 90 x 200 cm, zapewniający komfortową przestrzeń do snu, zwłaszcza jeśli użytkownik często zmienia pozycję w nocy.
Jak określić odpowiednią twardość materaca dla dziecka?
Rekomendowany stopień twardości materacy dla dzieci określa się jako średni – takie warianty mają oznaczenie H2. Materace H1 mogą być zbyt miękkie i powodować zapadanie się latorośli. Twardsze modele także nie pozwalają na przyjęcie optymalnej pozycji, wywołując dyskomfort. Twardość podłoża można modyfikować za pomocą cienkiego materaca nawierzchniowego, który odgrywa rolę dodatkowego topu.
Istotna jest nie tylko twardość materaca dziecięcego, ale także liczba stref twardości. Ten parametr jest szczególnie ważny w materacu dla dziecka w wieku szkolnym, którego ciało zajmuje o wiele większą powierzchnię w porównaniu z ciałem niemowlęcia – tym samym potrzebuje odmiennego wsparcia na różnych poziomach. Producenci wyróżniają 3, 5 lub 7 stref różniących się podparciem dla poszczególnych części ciała: głowy, barków, ramion, bioder, ud, łydek i stóp. Strefa pod ciężkimi biodrami charakteryzuje się większą sprężystością od strefy pod lżejszymi łydkami. W efekcie materac asekuruje kręgosłup tak, że układa się zgodnie z naturalnymi krzywiznami.
Czym kierować się podczas zakupu najlepszego materaca dla dziecka?
Planując kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców, miejmy w pamięci przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Nie tylko konstrukcja łóżeczka zapobiega przypadkowemu wypadnięciu wiercącego się maluszka. Z myślą o ochronie najmłodszych dzieci przed uderzaniem główką w szczebelki łóżka bądź upadkiem powstał materac dziecięcy Hilding Safety Smyk, który wyróżnia się wyprofilowanym wkładem z pianki wysokoelastycznej Velvet Touch i pianki FlexiFoam. Krawędzie materacyka są wyższe o ok. 2 cm od środkowego obszaru, co nadaje podłożu kształt niewielkiej łódeczki. To sprawia, że model Hilding Safety Smyk może odgrywać rolę przewijaka lub tymczasowego łóżeczka podczas wyjazdów.
Szukając najlepszego materaca dla dziecka, zwróćmy uwagę również na właściwości pokrowca. Ochronna powłoka powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i zamoczenia. Te warunki spełnia hydrofobowy pokrowiec Hilding Lotus, czyli odpychający cząsteczki płynów – w tym substancji oleistych. To oznacza, że zanieczyszczenia nie wchłaniają się w materiał i są usuwalne za pomocą wilgotnej ściereczki. Warto sprawdzić, czy zarówno materac dziecięcy, jak i pokrowiec są certyfikowane znakiem STANDARD 100 firmy OEKO-TEX®, który potwierdza, że produkt jest wolny od substancji potencjalnie alergizujących i mających szkodliwy wpływ na zdrowie, m.in. metali ciężkich.
Skoro o certyfikatach mowa, trzeba koniecznie wspomnieć, że najlepsze materace dla dzieci są pozytywnie zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka. IMiD weryfikuje, czy produkty dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci są bezpieczne pod kątem zdrowotnym i rozwojowym. Jaki materac dla noworodka został tak doceniony? Wspomniany model Hilding Safety Smyk ma pozytywną opinię IMiD, co świadczy o tym, że jego konstrukcja sprzyja prawidłowemu rozwojowi maluszka. Warto dodać, że ten materac dla dziecka charakteryzuje się zmienną twardością – jedna strona jest miększa, druga – twardsza. To pozwala na jego dostosowywanie do rosnącej pociechy – wzrost wagi wiąże się ze solidniejszym wsparciem od materacyka. Ponadto rodzice mogą zaobserwować, na którym podłożu pociecha łatwiej i szybciej zasypia. Materace dziecięce o jednakowym stopniu twardości po obu stronach również są w porządku – regularne obracanie materaca wydłuża jego żywotność i poprawia wentylację.
Wybierając materac dziecięcy, należy sprawdzić także jego właściwości antybakteryjne i system cyrkulacji powietrza. Wsad materacyka powinien eliminować ryzyko gromadzenia się roztoczy, bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów oraz powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Wysoka przewiewność zapobiega wilgotnieniu wnętrza produktu i sprawia, że sen dziecka jest komfortowy nawet podczas upalnej nocy. Co ciekawe, poziom wentylacji w niektórych materacach dla dzieci jest mierzony przez laboratorium Sleep-Lab, które współpracuje ze Szwajcarskim Instytutem AEH. Materacyki Hilding przechodzą testy pod kątem m.in. klimatu, czyli:
- przepuszczalności powietrza,
- odprowadzania wilgoci,
- poziomu temperatury.
Szwajcarska procedura testowa obejmuje także badania weryfikujące ergonomię, higienę i trwałość materacy dla niemowląt.
Gdzie kupić materac dziecięcy w Szczecinie?
Dobrym pomysłem jest odwiedzenie co najmniej kilku sklepów stacjonarnych z wyposażeniem sypialni bądź sklepów dziecięcych, które oferują materace dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci. Oglądając produkty na żywo, możemy sprawdzić, jak zachowuje się piankowe wypełnienie pod wpływem nacisku i temperatury ciała oraz czy produkt został wykonany z należytą starannością. Zaletą jest także dostępność wykwalifikowanego pracownika, który chętnie odpowiada na pytania rodziców maluszków.
Niestety poszukiwanie materaca dla dziecka w różnych placówkach zajmuje sporo czasu – zarówno pod kątem podróży między odległymi sklepami, jak i kolejek. Zdarza się, że oczekiwanie na pomoc wyspecjalizowanego pracownika, który jest zajęty rozmową z innym klientem, trwa co najmniej kilkanaście minut. Z tych względów rozważmy zakup materaca dziecięcego online. Siedząc wygodnie w czterech kątach, możemy przeznaczyć więcej czasu na porównywanie poszczególnych modeli. Mogłoby się wydawać, że nieobecność eksperta tuż obok jest pewną wadą, lecz nic bardziej mylnego. Sklepy internetowe z materacami dla dzieci gwarantują profesjonalną pomoc konsultantów, którzy oczekują na pytania na czacie na stronie, pod telefonem i w mediach społecznościowych. Pomocne są także artykuły blogowe i filmy przedstawiające konstrukcję materacy.
Co zrobić, kiedy materac dla dziecka zamówiony online okaże się niedopasowany? Jeżeli:
- produkt nie ma żadnych uszkodzeń i nie nosi śladów użytkowania,
- klient sklepu internetowego zachował oryginalne opakowanie, które jest w doskonałym stanie,
- nie minęło 30 dni od dnia dostarczenia towaru do domu,
konsument ma prawo odstąpić od umowy. W tym celu trzeba sprawdzić, czy sklep udostępnia klientom wzór do pobrania, wypełnienia i wysłania drogą elektroniczną lub pocztową. Od dnia złożenia oświadczenia mamy kolejne 14 dni na zwrot produktu – w zależności od polityki sklepu wysyłka może być bezpłatna. Wszystkie zasady zwrotu materaca dziecięcego są określone w regulaminie danego sklepu.
Jakość materaca dla dziecka wpływa na komfort snu malucha, ale przede wszystkim na prawidłowy rozwój kręgosłupa. Materacyk, który idealnie dopasowuje się do sylwetki pociechy i asekuruje kręgosłup na całej długości, zapobiega wadom postawy. Najlepsze materace dziecięce mają liczne certyfikaty potwierdzające ich właściwości i wieloletnią gwarancję.