O dobroczynnym działaniu snu na nasze zdrowie słyszał zapewne każdy. Jednak nie wszyscy potrafią właściwie zadbać nocny odpoczynek, myśląc, że na jego jakość wpływa wyłącznie pora, o której położymy się do łóżka. Często zapominamy więc o komfortowym materacu, dopasowanej poduszce, wygodnej piżamie, a także pościeli, która powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji użytkownika. Chodzi nie tylko o rozmiar kołdry, ale także o jej wypełnienie, poszycie czy wreszcie przeznaczenie. Jaką kołdrę wybrać, aby zapewnić sobie efektywny odpoczynek?

Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?

 Stojąc przed wyborem kołdry, warto przemyśleć, na jakich właściwościach zależy nam najbardziej. Czy pościel ma być przeznaczona dla jednej osoby, a może dla pary? Czy chcemy z niej korzystać latem, zimą, czy też przez cały rok? Czy lubimy spać pod ciepłym przykryciem, a może preferujemy przewiewne, chłodniejsze materiały? To tylko kilka kluczowych pytań, jakie trzeba sobie zadać, zanim zdecydujecie się na konkretny model kołdry.

 Pomocna będzie na pewno wizyta w sklepie z bielizną pościelową w Szczecinie lub wcześniejsze zapoznanie się z ofertą sklepów internetowych. Dzięki temu poznacie dostępne na rynku modele, różnice pomiędzy nimi oraz ceny, które także są czynnikiem determinującym zakup konkretnej kołdry. Pod uwagę musicie wziąć również materiały, z jakich pościel jest wykonana. Dobra kołdra bowiem to wysokiej jakości surowce, które zapewnią nie tylko komfort użytkowania, ale także trwałość i łatwość utrzymania w czystości.

Jakie są rodzaje kołder?

Ile kosztuje dobra kołdra w Szczecinie?Ułatwieniem w wyborze będzie poznanie, jakie rodzaje kołder dostępne są na rynku. Wbrew pozorom nie jest to sprawa oczywista, bowiem różnic pomiędzy poszczególnymi modelami jest co najmniej kilka. Najczęściej spotkacie się z podziałem kołder ze względu na ich wypełnienie, materiał, z jakiego wykonane jest poszycie, a także klasę ciepła, określającą czy konkretny model przeznaczony jest na zimę, na lato lub można z niego korzystać przez cały rok.

 Jeśli stoicie właśnie przed pytaniem, jaka kołdra najlepsza i którą wybrać dla siebie – przygotowaliśmy szczegółowe zestawienie cech pościeli, które ułatwi wam podjęcie decyzji. Pierwszą kategorią, którą warto szczegółowo omówić, jest wypełnienie kołdry, nazywane inaczej wsadem. Od niego zależy między innymi komfort użytkowania kołdry, a także jej właściwości termiczne.

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

 Odpowiedzią na pytanie, czy zdecydować się na wypełnienie kołdry naturalne czy syntetyczne, będzie analiza własnych preferencji oraz indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych. Wsady naturalne wyróżnia trwałość, a także doskonała termoizolacyjność. Mogą natomiast uczulać osoby zmagające się z alergiami na puch czy pierze, czyli materiały najczęściej stosowane w wypełnieniach naturalnych. Wsady syntetyczne z kolei charakteryzują się między innymi łatwością w utrzymaniu w czystości, co jest plusem dla alergików. To tylko kilka cech wsadów naturalnych i sztucznych. Poniżej szczegółowo opiszemy każdy z nich.

 Zacznijmy od wypełnień naturalnych, które mogą być wykonane z pierza oraz puchu kaczek i gęsi, ale także z wełny wielbłądziej lub owczej. Puch stanowi doskonały surowiec do wypełnień, przede wszystkim z uwagi na jego lekkość, delikatność oraz doskonałe właściwości termiczne i wentylacyjne. Nieco tańszym odpowiednikiem puchu jest pierze. Kołdry z pierza są natomiast cięższe i mają gorsze właściwości termiczne. Przyjrzyjmy się bliżej alternatywnym wypełnieniom, czyli wełnianym. Czym się wyróżniają? Są bardzo ciepłe, a zarazem lekkie. Co więcej – mają właściwości hypoalergiczne i doskonale sprawdzają się także w przypadku osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne. Decydując się na wypełnienie naturalne, weźcie także pod uwagę jedwab. To na pewno najbardziej ekskluzywny wkład, wyróżniający się delikatnością, lekkością oraz doskonałą wentylacją. Warto jednak pamiętać, że kołdry jedwabne nie będą dobrym wyborem na sezon jesienno – zimowy. Zapewnią za to chłód i właściwą wentylację podczas upalnego lata.

 Osobną kategorią wypełnień są surowce syntetyczne. Jak wspomnieliśmy, cechują się lekkością, elastycznością oraz uniwersalnością. Wśród najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do produkcji kołder, można wyróżnić włókna poliestrowe oraz silikonowe. Kołdry z tych surowców łatwo utrzymacie w czystości – mogą bowiem być prane w pralce oraz suszone w suszarkach elektrycznych. Alternatywą dla poliestru i silikonu są włókna bambusowe i kukurydziane. Bambus cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników kołder, przede wszystkim z uwagi na jego naturalne właściwości grzybo- i bakteriobójcze.

Jakie poszycie kołdry wybrać?

 To nie koniec decyzji, jakie należy podjąć, aby wybrać kołdrę idealną. Kolejną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest poszycie. Dobrym wyborem są kołdry bawełniane, którychj popularność od lat nie słabnie. Są delikatne, przyjemne w dotyku i doskonale utrzymują ciepło. Alternatywą jest kołdra bawełniana z domieszką poliestru, a także mikrowłókna, które mają dodatkowy atut – są szybkoschnące. Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji poszyć kołder znajdziecie także satynę, polecaną przede wszystkim alergikom, z uwagi na właściwości antystatyczne. Jedwab z kolei jest opcją najbardziej ekskluzywną, a tym samym najdroższą. Charakteryzuje się delikatnością, wytrzymałością i ponadczasową estetyką.

Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?

 Ostatnim elementem klasyfikującym kołdry jest tak zwana klasa ciepła. Wskazuje ona przeznaczenie pościeli, czyli jej dopasowanie pod względem termicznym do pory roku. Ze skalą ciepła, nazywaną w Polsce skalą sezonową, idzie w parze także gramatura kołder. Kołdra na lato waży zwykle do 1000 g, natomiast kołdra na zimę od 1000 do 2000 g. Różnica w gramaturze bierze się przede wszystkim z materiałów, jakie zostały zastosowane do wypełnienia. W ofercie sklepów w Szczecinie znajdziecie z pewnością także kołdry uniwersalne, czyli całoroczne. Jest to najczęściej kołdra poliestrowa czy silikonowa, którą z powodzeniem można wykorzystać zarówno latem, jak i zimą.