W wielu mieszkaniach kanapy czy sofy często wykorzystywane są jako łóżka i choć komfort z ich korzystania może być różnie odbierany, to nierzadko spanie na nich powoduje bóle pleców, ramion czy karku. Osoby, które chcą zwiększyć wygodę nocnego odpoczynku na zużytym meblu, powinny skorzystać z materaca nawierzchniowego. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom lepiej wpisuje się on w możliwości osoby wynajmujące mieszkanie jednopokojowe. Do tego sam materiał może nadać bazowej powierzchni dodatkowych właściwości, w tym ochronnych, antyalergicznych czy chłodzących. Sprawdź, na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować i czym są konstrukcje pełniące rolę nakładek.

Materac nawierzchniowy – czym dokładnie jest ta konstrukcja?

Podstawowym zadaniem materaca nawierzchniowego jest pełnienie roli nakładki termoelastycznej na materac główny lub innej powierzchni, której użytkownik używa zazwyczaj do spania. Przez lata użytkowania bazowa powierzchnia traci swoje właściwości, przez co nie zapewnia dostatecznego podparcia kręgosłupa, powodując tym samym poranne bóle pleców, karku czy ramion. Materac nawierzchniowy doskonale wygładza wszelkie nierówności, tworząc idealnie gładką powierzchnię, na której użytkownik będzie mógł cieszyć się zarówno komfortowym, jak i zdrowym snem.

Ze względu na zastosowane materiały, materac nawierzchniowy może nadać danej powierzchni dodatkowych właściwości. Nie chodzi tu tylko o jej utwardzenie lub zmiękczenie – materac nawierzchniowy doskonale nada się dla osób chcących zwiększyć poziom higieniczności swojego łóżka. Kilkucentymetrowa wkładka z pianki termo- lub wysokoelastycznej jest hipoalergiczna, dzięki czemu idealnie wpisze się w zapotrzebowania osoby osłabionym systemem odpornościowym.

Podział materacy nawierzchniowych – jak wpływa to na użytkowanie?

Hilding - materace nawierzchniowe Przeglądając kolejne oferty sklepów i dystrybutorów znaleźć można wiele propozycji, jednak na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować? Jednym z kluczowych kryteriów podziału nakładek termoelastycznych na materac główny jest stopień twardości konstrukcji. Przez to, że materace nawierzchniowe nie mogą być stosowane samodzielnie, są jedynie uzupełnieniem już istniejącej konstrukcji. To, czy dany materac nawierzchniowy utwardzi, czy może zmiękczy bazową powierzchnię, w dużej mierze zależy od zastosowanego materiału. Materac nawierzchniowy twardy, taki jak Hilding Bass wykonany z pianki Velvet Touch, pozwala zniwelować nierówności charakterystyczne dla zużytych materacy głównych.
Oprócz popularnych materacy nawierzchniowy z pianki termoelastycznej warto również pamiętać o innych materiałach, które mogą nadać wysłużonemu łóżku kilku nowych właściwości. Większą elastyczność i reagowanie na wszystkie cechy ciała użytkownika zapewnia materac nawierzchniowy z pianki wysokoelastycznej.

Gdzie stosuje się materace nawierzchniowe i komu przypadną one do gustu?

Popularnym sposobem wykorzystania materaca nawierzchniowego jest forma nakładki termoelastycznej na materac główny, który jest już zużyty i nie zapewnia właściwego podparcia kręgosłupa. W takich sytuacjach dochodzi do znacznej poprawy komfortu wypoczynku, a dana osoba nie musi wymieniać całego łóżka, co w wielu przypadkach może być problematyczne (np. w wynajmowanych mieszkaniach).

Materac nawierzchniowy to również świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się z porannymi bólami kręgosłupa w wyniku spania na niewygodnej powierzchni. Sofa, kanapa czy wersalka mogą pełnić również funkcję łóżka, jednak ich konstrukcja powoduje, że kręgosłup nie zawsze znajduje się w odpowiedniej pozycji. W takich sytuacjach materac nawierzchniowy również sprawdza się doskonale, eliminując szczelny na styku poszczególnych części kanapy składanej czy wersalki.

Nakładka termoelastyczna na materac główny to również świetne rozwiązanie dla osób, które często podróżują lub zmieniają lokum. Docierając do danego miejsca, nie zawsze wiadomo, jakiego standardu można się spodziewać. Dzięki temu, że materac nawierzchniowy jest cienki, jego transport jest wyjątkowo prosty. Funkcja składania, charakterystyczna dla materacy nawierzchniowych Hilding Anders, sprawdzi się również wśród osób z niewielkimi mieszkaniami lub które wynajmują pojedynczy pokój.

Zalety i wady materacy nawierzchniowych

Planując zakup materaca nawierzchniowego należy pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a sama konstrukcja będzie pełniła funkcję uzupełniającą. Omawiana nakładka termoelastyczna na materac główny nie będzie w stanie zastąpić konstrukcji głównej. Niewłaściwe używania materaca nawierzchniowego może znacząco obniżyć jego żywotność. Warto również pamiętać, że ze względu na swoją niewielką grubość materac nawierzchniowy może nie wyrównać wszystkich nierówności, będąc tym samym niewystarczającym rozwiązaniem.

Mimo wszystko pozwala on w prosty sposób skorygować wady niewygodnej powierzchni, z której korzysta się na co dzień, nadając tym samym starej konstrukcji niemal dowolnych właściwości. Oprócz wspomnianej wcześniej zmiany stopnia twardości, niektóre materiały mają również cechy pozwalające na chłodzenie. Pianka FloFom wykorzysta do produkcji materaca Hilding Tenor ma właściwości termoregulujące szczególnie przydatne w okresie letnim.

Dodatkową zaletą materaca nawierzchniowego jest odwracalność – nie tylko zwiększa to komfort podczas użytkowania, dając użytkownikowi możliwość większej opcji konfiguracji, ale zapobiega również nadmiernemu brudzeniu. Wydłuża to również maksymalny czas eksploatacji – w przypadku materacy marki Hilding Anders okres gwarancji to 15 lat.

O czym pamiętać, wybierając materac nawierzchniowy?

Innymi czynnikami, o jakich warto pamiętać, szukając właściwego materaca nawierzchniowego, są renoma producenta i jakość stosowanych przez niego materiałów. Robiąc zakupy przez Internet nie ma się możliwości sprawdzenia cech fizycznych materaca nawierzchniowego. Z tego właśnie powodu dobrze jest wybierać konstrukcje z uznanymi certyfikatami, w tym pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dzięki temu sen będzie nie tylko komfortowy, ale również zdrowy.