Odpowiednia długość i wysoka jakość snu mają niebagatelne znaczenie dla jakości życia. Dla wielu jest to truizm, jednak na sen warto zwrócić szczególną uwagę, dbając o jego komfort. Sen jest procesem istotnym dla odnowienia zasobów energetycznych, termoregulacji, regeneracji tkanek. Zważywszy na fakt, że dorosły człowiek przesypia 1/3 życia, wyjątkowo ważne, aby spać wygodnie, na odpowiednim podłożu. Materace sprężynowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów materacy na polskim rynku. Jak są zbudowane? Jak kupić dobry, wysokiej jakości materac sprężynowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pozwolą dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Materac sprężynowy – czym się charakteryzuje?

Mieszkańcy Szczecina jak i każdego zakątka Polski, potrzebują komfortu. Odpowiedzią na tę potrzebę bez wątpienia jest materac na sprężynach, który daje gwarancję zdrowego snu. Oferta online ułatwi proces kupowania i pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru. Aby zakup w pełni nas usatysfakcjonował, ważne, aby zapoznać się ze specyfiką materacy sprężynowych, dzięki czemu będziemy mogli wyodrębnić istotne dla nas aspekty. Współcześnie materace sprężynowe cechuje niebywała trwałość oraz wysoka jakość wykonania. Są gwarancją bezpieczeństwa naszego kręgosłupa, dzięki potrzymaniu go w naturalnej pozycji przez liczne, niezależne sprężyny. Przy dokonywaniu wyboru istotne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy dany egzemplarz posiada odpowiednie certyfikaty oraz w jaki sposób został wytworzony. Wszystkie materace, jakie znajdziemy w ofercie marki Hilding są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Posiadają także certyfikat Oeko-Tex® który zyskują materace, do których produkcji zostały użyte materiały wolne od szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie.

Rodzaje materacy sprężynowych

Hilding - materace sprężynoweZnane wszystkim dobrze materace bonellowe złożone ze sprężyn w kształcie klepsydry odeszły już do lamusa. Obecnie na rynku dostępne są innowacyjne materace sprężynowe zaskakujące nowoczesnością – kieszeniowe oraz multipocket. O materacy bonellowych, które cechuje elastyczność powierzchniowa, odróżnia je elastyczność punktowa zapewniana przez wiele drobnych, niezależnych sprężyn. To gwarancja stabilizacji kręgosłupa, a więc bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Jaki materac sprężynowy wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, a aby jej udzielić, warto poznać charakterystykę obu kategorii.

-Materace kieszeniowe

Wkłady materacy kieszeniowych złożone są ze sprężyn, z których każda poszczególna znajduje się w osobnej, materiałowej kieszeni. Dzięki dużej liczbie sprężyn, materace kieszeniowe są wysoce elastyczne punktowo, co bezpośrednio wpływa na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Materace kieszeniowe to gwarancja wygody, odpowiedniego ułożenia podczas snu i efektywności wypoczynku. Dzięki zaawansowanemu systemowi sprężyn sprawdzą się także parom o różnej masie ciała. Kilkaset drobnych sprężyn reaguje na ciężar dokładnie w miejscu zetknięcia ciała z materacem. Każda z nich wykonuje ruch odpowiedni do każdej zmiany pozycji użytkownika. Skutkuje to odpowiednim, zdrowym podparciem oraz wyeliminowaniem efektu przenoszenia drgań, a więc odczuwania zmian ruchu. Dobrym przykładem takiego materaca jest materac kieszeniowy Hilding Step, zbudowany na bazie 7-strefowej sprężyny kieszeniowej, która sprawia, że kręgosłup jak i całe ciało osoby użytkującej jest dokładnie wsparte. Dodatkowym plusem jest pianka Flexifoam okalająca wkład, która zapewnia poczucie miękkości.

-Materace multipocket

Materac typu multipocket sprawdzi się osobom o najwyższych oczekiwaniach, dla których jakość oraz efektywność snu jest priorytetem. Materac multipocket budową przypomina materac kieszeniowy, jednak wyróżnia się znacznie większą liczbą sprężyn o mniejszej średnicy. To znacząco wpływa na podparcie kręgosłupa, które w przypadku modeli multipocket jest perfekcyjne. Dokładnie taki efekt gwarantuje model Hilding Makarena, materac o właściwościach prozdrowotnych. Na jego konstrukcję składają się sprężyny tworzące 7 różnych stref twardości. Prócz tego model składa się z płyty wykonanej z naturalnego lateksu, który intensyfikuje sprężystość wkładu i ogranicza rozwój mikroflory bakteryjnej, oraz z pianki Visco, dopasowującej się do kształtu ciała i zmniejszającej napięcie mięśniowe. Materace multipocket zapobiegają porannym bólom pleców, które zwykle wynikają ze źle dopasowanego podłoża do ciała.

Materace sprężynowe – zalety i wady

Materace sprężynowe to kategoria pełna niepodważalnych zalet z ortopedycznego a także ekonomicznego punktu widzenia. Są trwałe, zbawienne dla kręgosłupa i zwykle atrakcyjniejsze cenowo w zestawieniu z innymi rodzajami materacy. Przyjrzyjmy się jednak ich wadom. Tych trudno się doszukać, jednak należy pamiętać, że satysfakcja z danego egzemplarza jest uzależniona od tego, czy materac sprężynowy został dobrze dobrany do indywidualnych oczekiwań użytkownika. Dlatego ważne, aby zakup poprzedzony był dokładnym rozeznaniem. Wybór rozmiaru oraz stopnia twardości materaca jest tu czynnikiem decydującym.

Materac sprężynowy – jaki rozmiar?

Wybór wymiarów materaca sprężynowego uzależniony jest od wzrostu oraz wagi użytkownika. Standardowa długość materaca wynosi 200 cm, bowiem uznaje się, że powinna wynosić około 20 cm więcej od wzrostu. Wybór szerokości jest znacznie bardziej skomplikowany i należy odpowiednio przyjrzeć się wariantom, aby wybrać egzemplarz odpowiadający naszym potrzebom.

80×200 cm – to wymiary materaca odpowiedniego dla dzieci w wieku o 7 do 12 lat.

90×200 cm – tyle ma standardowy materac jednoosobowy, odpowiedni dla szczupłych osób, które nieczęsto zmieniają pozycję podczas snu.

100×200 cm oraz 120×200 cm – to propozycje wymiarów jednoosobowego materaca skierowane do osób o większej masie ciała a także tych, które cenią sobie więcej przestrzeni oraz często zmieniają pozycję w trakcie snu.

140×200 cm – tyle wynoszą wymiary najmniejszego materaca dwuosobowego, które sprawdzą się w przypadku szczupłych osób.

160×200 cm – to standardowy wymiar materaca dwuosobowego.

180×200 cm – wymiary zapewniające użytkującym przestrzeń, a także pasujące do większości ram łóżkowych dostępnych na rynku.

Jaką twardość materaca sprężynowego wybrać?

Równie istotna co wymiary materaca, jest jego twardość. Uzależniona jest od niej wygoda oraz stabilizacja kręgosłupa. Zbyt miękki materac może powodować przesadne wygięcie postawy, natomiast twardy natomiast nie gwarantuje odpowiedniego podparcia. Dlatego warto dowiedzieć się, która twardość jest nam dedykowana. Przedstawiamy skalę wraz z oznaczeniami stopnia twardości materacy.

H1– miękki materac, przeznaczony dla osób do 60 kg. Sprawdzi się użytkownikom o niewielkich gabarytach, w tym dzieciom.

H2– materac średnio-miękki, przeznaczony dla osób od 50-80 kg.

H3– materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80-100 kg lub lżejszych.

H4– materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100 kg.

Drogi Czytelniku dziękujemy iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na naszym portalu a także na naszej stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie nie wystarczające polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia i zdrowy sen jak np. ZdrowyKregoslup.pl czy PoradnikZdrowie.pl. Pamiętaj, że Wyspani Mogą Więcej!!! Zdrowy, spokojny, regenerujący Sen – to podstawa aktywnego zdrowego życia.