Sen umożliwia regenerację organizmu, odpoczynek i zebranie energii na kolejny dzień. W przypadku alergików spokojne zasypianie i zdrowy sen mogą być utrudnione, ponieważ w sypialni, materacu, jego pokrowcu i w pościeli gromadzą się różne alergeny. Rozwiązaniem tych problemów jest zakup materaca antyalergicznego.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Materace klasyczne, standardowe i materace antyalergiczne nie różnią się między sobą, jeśli chodzi o podstawową konstrukcję oraz wygląd. Prawdziwe różnice można zobaczyć we wkładzie materacy, a także w zastosowanych rozwiązaniach technologicznych. Materace standardowe to często modele sprężynowe, w których są bardzo duże przestrzenie między sprężynami, a to właśnie tam mogą gromadzić się groźne alergeny. Materace klasyczne często mają w składzie materiały naturalne takie jak końskie włosie, gryka, trawa morska lub wełna. Tego typu materiały niestety mogą w znacznym stopniu nasilać objawy uczulenia. Podobne działanie mają różnorodne substancje chemiczne. Z kolei materac dla alergika powinien być wykonany z materiałów takich jak pianka wysokoelastyczna lub termoelastyczna, albo też z lateksu. Warto także wiedzieć o tym, że materac antyalergiczny dodatkowo musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i wysoki poziom higieny. Chodzi o to, aby we wkładzie danego modelu nie gromadziły się roztocza, kurz, bakterie i nie zalegała pleśń. Ważne jest więc zapewnienie wysokiego poziomu higieny oraz zadbanie o to, by regularnie wietrzyć materac. Oczywiście materace dla alergików mają także dodatkowe rozwiązania technologiczne, na przykład kratki wentylacyjne lub nacięcia, zapewniające optymalną wentylację. Warto zaznaczyć, że modele standardowe i antyalergiczne są w podobnym stopniu wygodne i komfortowe, a więc sprawiają, że możliwe jest podparcie dla kręgosłupa i odprężenie mięśni. Materace dla alergików często wykonane są nawet z trwalszych materiałów, o wyższej jakości, dzięki czemu mogą być nawet wygodniejsze niż modele klasyczne. W przypadku zakupu materaca antyalergicznego, warto zastanowić się także nad odpowiednim pokrowcem, na przykład antybakteryjnym lub takim, który zmniejsza poziom wilgoci w otoczeniu. Dodatkowo alergicy powinni często wietrzyć swoje sypialnie, regularnie odwracać materac (dlatego polecane są modele dwustronne) oraz zmieniać pościel. W ten sposób zapewniony jest wysoki poziom higieny.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding - materace dla alergikaWiele osób zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika będzie najlepszy. Okazuje się, że zdecydowanie najbardziej polecane są wcześniej wspomniane modele lateksowe lub piankowe. Warto jednak pamiętać o tym, że na rynku dostępne są także materace antyalergiczne hybrydowe, a więc łączące w sobie różne materiały. Na uwagę zasługuje między innymi mata kokosowa, która jest materiałem odpowiednim dla alergików. To właśnie mata kokosowa ma właściwości zapobiegające rozwojowi kurzu, pleśni i roztoczy, a także doskonale odprowadza wilgoć. W sklepach stacjonarnych w Szczecinie można znaleźć spory wybór materacy dla alergików. Warto także zwrócić uwagę na ofertę sklepów internetowych. Zwykle wyróżnia się trzy główne rodzaje materacy dla alergików: piankowe, lateksowe i modele z pokrowcami antybakteryjnymi.

Materace piankowe są bardzo wygodne, komfortowe i nowoczesne, a dodatkowo zapobiegają powstawaniu i gromadzeniu się groźnych alergenów. Pianka, dzięki otwartokomórkowej budowie, ma właściwości wentylujące i zapewniające odpowiedni poziom higieny. Warto pamiętać o tym, że najlepsze są materace piankowe wysokoelastyczne i termoelastyczne. Ten drugi rodzaj jest szczególnie wygodny, ponieważ pianka dopasowuje się do ułożenia ciała i zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa.

Materace lateksowe także są odpowiednie dla alergików, oczywiście dla tych, którzy nie są uczuleni na lateks. Najlepiej wybierać modele wykonane z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego, ponieważ ten drugi rodzaj może działać alergizująco. Lateks to materiał bardzo higieniczny, zapewniający ochronę przed roztoczami, pleśnią, bakteriami i innymi alergenami. Materace lateksowe nie wchłaniają także kurzu i chronią osobę śpiącą, zapewniając jej zdrowy i spokojny sen.

Trzeci rodzaj materacy antyalergicznych to modele ze specjalnymi pokrowcami antybakteryjnymi. Pokrowiec jest oczywiście dodatkiem do materaca, jednak pełni także ważną funkcję – zmniejsza wilgoć i eliminuje bakterie z otoczenia użytkownika. W sklepach można nawet znaleźć specjalne pokrowce, które mają za zadanie wchłaniać do 50% wilgoci lub posiadają mikrokapsułki z probiotykiem i eliminują w ten sposób bakterie oraz kurz z powierzchni materaca.

Jak wybrać materac dla alergika?

Wybierając materac dla alergika, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • wypełnienie, materiały, z których wykonano dany model – polecana jest pianka i lateks, a dodatkowo może znaleźć się tam mata kokosowa,
  • pokrowiec, jego właściwości, możliwość zdejmowania go i prania w wysokiej temperaturze,
  • higiena, klimat i odpowiednia wentylacja,
  • certyfikaty i atesty, na przykład certyfikat instytutu szwajcarskiego AEH to dowód na to, że materac został dokładnie przebadany i charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości i higieny,
  • ma odpowiedni klimat i jest trwały.

Marka Hilding ma w swojej ofercie szeroki wybór materacy antyalergicznych, a jednym z modeli zasługujących na uwagę jest Hilding Salsą, który posiada następujące cechy:

  • model piankowy termoelastyczny, odpowiedni dla alergików,
  • materac posiada certyfikat AEH, a także certyfikat Oeko-Tex Standard 100 (wskazuje na to, że wszystko składniki są bezpieczne dla zdrowia),
  • materac jest w odpowiedni sposób wentylowany, dzięki nacięciom i profilowaniom we wkładzie,
  • model ma jeden z pokrowców do wyboru: Tencel (kontroluje poziom wilgotności materaca i absorbuje ją) lub Velvet ( z technologią Purotex, a więc naturalnymi probiotykami, zwalczającymi alergeny) – pokrowce można zdejmować i prać w wysokiej temperaturze.

Materac dla alergika powinien być przede wszystkim dostosowany do jego potrzeb, a także wykonany z odpowiednich materiałów. Odpowiedni model materaca może skutecznie zmniejszyć objawy uczulenia i częstość występowania symptomów alergii.