Sen umożliwia regenerację organizmu, odpoczynek i zebranie energii na kolejny dzień. W przypadku alergików spokojne zasypianie i zdrowy sen mogą być utrudnione, ponieważ w sypialni, materacu, jego pokrowcu i w pościeli gromadzą się różne alergeny. Rozwiązaniem tych problemów jest zakup materaca antyalergicznego.
Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?
Materace klasyczne, standardowe i materace antyalergiczne nie różnią się między sobą, jeśli chodzi o podstawową konstrukcję oraz wygląd. Prawdziwe różnice można zobaczyć we wkładzie materacy, a także w zastosowanych rozwiązaniach technologicznych. Materace standardowe to często modele sprężynowe, w których są bardzo duże przestrzenie między sprężynami, a to właśnie tam mogą gromadzić się groźne alergeny. Materace klasyczne często mają w składzie materiały naturalne takie jak końskie włosie, gryka, trawa morska lub wełna. Tego typu materiały niestety mogą w znacznym stopniu nasilać objawy uczulenia. Podobne działanie mają różnorodne substancje chemiczne. Z kolei materac dla alergika powinien być wykonany z materiałów takich jak pianka wysokoelastyczna lub termoelastyczna, albo też z lateksu. Warto także wiedzieć o tym, że materac antyalergiczny dodatkowo musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i wysoki poziom higieny. Chodzi o to, aby we wkładzie danego modelu nie gromadziły się roztocza, kurz, bakterie i nie zalegała pleśń. Ważne jest więc zapewnienie wysokiego poziomu higieny oraz zadbanie o to, by regularnie wietrzyć materac. Oczywiście materace dla alergików mają także dodatkowe rozwiązania technologiczne, na przykład kratki wentylacyjne lub nacięcia, zapewniające optymalną wentylację. Warto zaznaczyć, że modele standardowe i antyalergiczne są w podobnym stopniu wygodne i komfortowe, a więc sprawiają, że możliwe jest podparcie dla kręgosłupa i odprężenie mięśni. Materace dla alergików często wykonane są nawet z trwalszych materiałów, o wyższej jakości, dzięki czemu mogą być nawet wygodniejsze niż modele klasyczne. W przypadku zakupu materaca antyalergicznego, warto zastanowić się także nad odpowiednim pokrowcem, na przykład antybakteryjnym lub takim, który zmniejsza poziom wilgoci w otoczeniu. Dodatkowo alergicy powinni często wietrzyć swoje sypialnie, regularnie odwracać materac (dlatego polecane są modele dwustronne) oraz zmieniać pościel. W ten sposób zapewniony jest wysoki poziom higieny.
Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika będzie najlepszy. Okazuje się, że zdecydowanie najbardziej polecane są wcześniej wspomniane modele lateksowe lub piankowe. Warto jednak pamiętać o tym, że na rynku dostępne są także materace antyalergiczne hybrydowe, a więc łączące w sobie różne materiały. Na uwagę zasługuje między innymi mata kokosowa, która jest materiałem odpowiednim dla alergików. To właśnie mata kokosowa ma właściwości zapobiegające rozwojowi kurzu, pleśni i roztoczy, a także doskonale odprowadza wilgoć. W sklepach stacjonarnych w Szczecinie można znaleźć spory wybór materacy dla alergików. Warto także zwrócić uwagę na ofertę sklepów internetowych. Zwykle wyróżnia się trzy główne rodzaje materacy dla alergików: piankowe, lateksowe i modele z pokrowcami antybakteryjnymi.
Materace piankowe są bardzo wygodne, komfortowe i nowoczesne, a dodatkowo zapobiegają powstawaniu i gromadzeniu się groźnych alergenów. Pianka, dzięki otwartokomórkowej budowie, ma właściwości wentylujące i zapewniające odpowiedni poziom higieny. Warto pamiętać o tym, że najlepsze są materace piankowe wysokoelastyczne i termoelastyczne. Ten drugi rodzaj jest szczególnie wygodny, ponieważ pianka dopasowuje się do ułożenia ciała i zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa.
Materace lateksowe także są odpowiednie dla alergików, oczywiście dla tych, którzy nie są uczuleni na lateks. Najlepiej wybierać modele wykonane z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego, ponieważ ten drugi rodzaj może działać alergizująco. Lateks to materiał bardzo higieniczny, zapewniający ochronę przed roztoczami, pleśnią, bakteriami i innymi alergenami. Materace lateksowe nie wchłaniają także kurzu i chronią osobę śpiącą, zapewniając jej zdrowy i spokojny sen.
Trzeci rodzaj materacy antyalergicznych to modele ze specjalnymi pokrowcami antybakteryjnymi. Pokrowiec jest oczywiście dodatkiem do materaca, jednak pełni także ważną funkcję – zmniejsza wilgoć i eliminuje bakterie z otoczenia użytkownika. W sklepach można nawet znaleźć specjalne pokrowce, które mają za zadanie wchłaniać do 50% wilgoci lub posiadają mikrokapsułki z probiotykiem i eliminują w ten sposób bakterie oraz kurz z powierzchni materaca.
Jak wybrać materac dla alergika?
Wybierając materac dla alergika, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- wypełnienie, materiały, z których wykonano dany model – polecana jest pianka i lateks, a dodatkowo może znaleźć się tam mata kokosowa,
- pokrowiec, jego właściwości, możliwość zdejmowania go i prania w wysokiej temperaturze,
- higiena, klimat i odpowiednia wentylacja,
- certyfikaty i atesty, na przykład certyfikat instytutu szwajcarskiego AEH to dowód na to, że materac został dokładnie przebadany i charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości i higieny,
- ma odpowiedni klimat i jest trwały.
Marka Hilding ma w swojej ofercie szeroki wybór materacy antyalergicznych, a jednym z modeli zasługujących na uwagę jest Hilding Salsą, który posiada następujące cechy:
- model piankowy termoelastyczny, odpowiedni dla alergików,
- materac posiada certyfikat AEH, a także certyfikat Oeko-Tex Standard 100 (wskazuje na to, że wszystko składniki są bezpieczne dla zdrowia),
- materac jest w odpowiedni sposób wentylowany, dzięki nacięciom i profilowaniom we wkładzie,
- model ma jeden z pokrowców do wyboru: Tencel (kontroluje poziom wilgotności materaca i absorbuje ją) lub Velvet ( z technologią Purotex, a więc naturalnymi probiotykami, zwalczającymi alergeny) – pokrowce można zdejmować i prać w wysokiej temperaturze.
Materac dla alergika powinien być przede wszystkim dostosowany do jego potrzeb, a także wykonany z odpowiednich materiałów. Odpowiedni model materaca może skutecznie zmniejszyć objawy uczulenia i częstość występowania symptomów alergii.