Sprawdź, jakie są plusy i minusy takiego łóżka i dopasuj najlepsze do swojej sypialni.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Takie łóżko, przez wielu ekspertów od zdrowego snu, jest uważane za odpowiednik mercedesa wśród łóżek.

To dlatego, że można się na nim naprawdę komfortowo wyspać. Tradycyjne łóżko oprócz stelaża ma tylko materac. Łóżko kontynentalne ma aż trzy warstwy, w tym dwa materace, które mają wpływać na jego większą stabilność oraz poprawiać jakość Twojego snu. Na jego spodzie znajduje się baza kontynentalna, wyposażona w materac sprężynowy. Kolejną warstwę stanowi materac główny, a ostatnią materac nawierzchniowy.

Te wszystkie warstwy w materacu możesz samodzielnie dobierać, żeby dopasować łóżko kontynentalne najlepiej do swoich wymagań oraz potrzeb.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding - lóżka kontynentalnePonieważ wszystkie warstwy w łóżku kontynentalnym może samodzielnie dobierać, jesteś w stanie stworzyć łóżko idealne dla siebie. Możesz dopasować rodzaj, twardość i wymiary materaca głównego do potrzeb swojego kręgosłupa czy dopasować kształt zagłówka, o który będziesz się opierać w trakcie wypoczynku. Na dopasowanie nawet takich szczegółów pozwala Ci wiele marek, w tym Hilding. Dzięki obecności miękkiego zagłówka w tym typie łóżka, możesz w nim spędzać wiele godzin czytając czy oglądając filmy, a Twoja szyja nie tylko na tym nie cierpi, ale jej mięśnie przyjemnie się relaksują. Łóżka kontynentalne są bardzo wysokie i mają między 70-90 cm wysokości, co sprawia, że dają bardzo dobre oparcie ciału i większą stabilność. Ponieważ łóżko kontynentalne może mieć praktycznie dowolny kolor obicia oraz jego rodzaj, wiele typów zagłówków, jest tak naprawdę łóżkiem uniwersalnym.

Pasuje więc do większości sypialni, niezależnie od tego, czy ich styl jest nowoczesny czy vintage. Takie łóżka uważane są za bardzo wytrzymałe. Warstwa sprężyn bardzo dobrze stabilizuje i podtrzymuje łóżko, dzięki czemu z czasem nie zapada się i nie zmienia swojego kształtu. Z kolei materac nawierzchniowy zapewnia dobrą przewiewność łóżka i chroni znajdujące się pod nim warstwy przed wchłanianiem wilgoci. Minusów takie łóżko nie ma wielu. Największym dla wielu osób jest jego cena. Takie łóżko jest dość drogie, dlatego nie zawsze jest to łóżko na każdą kieszeń. Dodatkowo łóżka kontynentalne to przeważnie łóżka dwuosobowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spała na nim jedna osoba. Takie łóżko będzie miało jednak większe wymiary niż łóżko jednoosobowe. Trzeba się z tym liczyć i zastanowić się, czy będzie dobrze wyglądało w małej sypialni.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Materac na łóżko kontynentalne należy dobierać tak, jak materac do każdego innego łóżka. Warto, aby materac kontynentalny miał:

  • Najlepiej dopasowany materiał – przy problemach z kręgosłupem najlepiej sprawdzają się materace kontynentalne z pianek termoelastycznych oraz wysokoelastycznych. Alergicy warto, aby pomyśleli o piance lateksowej.
  • Wiele stref podparcia – dzięki nim materac kontynentalny mocniej podpiera te miejsca, które tego wymagają i dzięki temu odciąża kręgosłup. W materacu Hilding Conga znajduje się aż 7 stref podparcia, między innymi w okolicy karku czy bioder.
  • Specjalny pokrowiec – dobre materace kontynentalne mają zazwyczaj specjalne pokrowce, które działają nie tylko ochronnie na materac, ale też poprawiają komfort snu. O ile w klasycznym materacu możesz wybrać na przykład miękki dla skóry pokrowiec, w przypadku tego materaca głównego nie ma to znaczenia. Nie styka się on z Twoją skórą, bo znajduje się między nimi materac nawierzchniowy. Warto natomiast, aby taki pokrowiec odciągał i pochłaniał wilgoć, co przedłuża żywotność materaca.
  • Właściwości medyczne – jeśli masz chory kręgosłup, wybierz materac kontynentalny ortopedyczny, jak Hilding Fandango. Wtedy masz gwarancję, że bezpiecznie będziesz na nim wypoczywać.
  • Zawierał kilka warstw pianek – jeśli komfortowy wypoczynek jest dla Ciebie niezwykle ważny, zdecyduj się na materac kontynentalny, który ma kilka warstw różnych pianek. Wszystkie razem zapewnią najlepsze wsparcie dla Twojego kręgosłupa.
  • Sprężyny – jeśli masz wysoką wagę. Powinny być one jednak w nowoczesnej formie, zamknięte w kieszeniach, jak w materacach kieszeniowych lub multipocket. Takie materace kontynentalne nie tylko najlepiej są w stanie podeprzeć Twój kręgosłup, ale będą też bardzo wytrzymałe.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżko kontynentalne, jak już zostało kilkakrotnie wspomniane, to łóżko skrojone na miarę. W tradycyjnym łóżku możesz dopasować tylko materac. Typowe łóżko tradycyjne jest w stanie zapewnić Ci tylko komfortowy sen. Łóżko kontynentalne, dzięki obecności obitego miękką tkaniną zagłówka, także komfortowy wypoczynek. Łóżka kontynentalne są idealnym wyborem dla Ciebie, jeśli możesz pozwolić sobie na duże i wygodne łóżko, niezależnie od jego kosztów. Taka inwestycja na pewno się opłaci. Teraz trochę o podobieństwach.

Oba łóżka mogą dobrze wspierać Twoje ciało i kręgosłup. Wszystko zależy od tego, jak dobry materac do nich dobierzesz. Oba są też dostępne w powszechnej sprzedaży, również w sklepach internetowych. Jeśli zainwestujesz w dobrej jakości łóżko, zarówno tradycyjne, jak i kontynentalne, może być dobrą inwestycją na wiele lat.