Jakość snu oraz stan naszego zdrowia jest zależny od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednio przygotowane miejsce do spania, w tym przede wszystkim wybór wygodnego materaca. Jak znaleźć najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Czy liczba sprężyn w materacu naprawdę ma tak duże znaczenie? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.
Większość z nas przesypia średnio jedną trzecią życia. Z tego powodu tak ważne są warunki, w jakich spędzamy ten czas. Mowa nie tylko o przygotowaniu pomieszczenia oraz o tym, co nas otacza, ale przede wszystkim o wygodnym, komfortowym i bezpiecznym dla zdrowia łóżku, a dokładniej mówiąc – dobranym do naszych indywidualnych potrzeb materacu.
Prawidłowa higiena snu
Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi niemal każdy z nas musi spać od 6 do nawet 9 godzin snu w ciągu doby. Oczywiście zdarzają się osoby, które czują się wypoczęte nawet po 4 godzinach, ale stanowią one zaledwie kilka procent społeczeństwa. Optymalna długość snu to kwestia indywidualna, uzależniona przede wszystkim od genów. Zbyt krótki sen może prowadzić do spadku koncentracji oraz motywacji, poczucia ciągłego zmęczenia oraz licznych chorób. Jak się jednak okazuje, istotna jest nie tylko długość samego snu, co jego jakość. Tą ostatnią można poprawić na różne sposoby, ale wszystkie one mogą zawieść, jeśli nie zadbamy w szczególności o wygodny i przystosowany do naszego ciała i zdrowia materac.
Materace sprężynowe – co warto wiedzieć?
Wybór odpowiedniego materaca to spore wyzwanie, do którego należy podejść po uzyskaniu choćby podstawowej wiedzy na ten temat. Polacy decydują się najczęściej na materace sprężynowe, które charakteryzują się przede wszystkim trwałością, a jednocześnie dużą elastycznością. W tej grupie można wyróżnić materac bonellowy oraz kieszeniowy (inaczej pocketowe). Pierwszy z nich posiada konstrukcję połączonych sprężyn, które uginają się pod wpływem wagi śpiącego. Mówimy w tym kontekście o tzw. sprężystości powierzchniowej. Drugi z kolei jest rozwiązaniem o wiele bardziej zaawansowanym, ponieważ każda ze sprężyn umieszczona jest w stworzonych z tkaniny specjalnych kieszeniach, dzięki czemu praca jednej sprężyny nie wpływa na pozostałe i materac dostosowuje się do ciała. Zjawisko to nazywamy sprężystością punktową.
Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?
Niezależnie od rodzaju danego materaca, jednym z najważniejszych i wpływających na wygodę korzystającej z niego osoby elementów są właśnie sprężyny. Ilość sprężyn w materacach różni się w zależności od typu oraz modelu, jaki wybierzemy. Producenci oferują w tym obszarze szeroki wachlarz możliwości. Czy liczba sprężyn w materacach ma jednak tak duże znaczenie? Oczywiście, że tak! Wpływa ona bowiem na wygodę wypoczynku i jakość naszego snu. Co do zasady, im większa liczba sprężyn w materacu, tym lepiej. W takim przypadku każda kolejna sprężyna zapewnia bowiem kolejny punkt podparcia, dzięki czemu materac niejako dostosowuje się do naszego ciała, zapewniając mu regenerację oraz bezpieczeństwo.
Ile sprężyn najczęściej znajdziemy w materacu?
Ile sprężyn w materacu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy rodzaj, a nawet model posiada inną specyfikację i w tym kontekście można mówić wyłącznie o uśrednionych parametrach. W przypadku materaca sprężynowego bonellowego liczba sprężyn jest zależna od jego wielkości, ale standardowo oscyluje w granicach od 100 do 200 na metrze kwadratowym. Ilość sprężyn w materacu kieszeniowym w zależności od jego podtypu wynosi od 230 do nawet 1000 sprężyn na metr kwadratowy. Jak więc widzimy, wybór jest dość szeroki, a o szczegóły dotyczące danego modelu należy dopytać konkretnego sprzedawcę lub producenta. Szeroki wybór tego typu materacy oferuje firma Hilding, której produkty znajdziemy Szczecinie w wielu autoryzowanych sklepach.
O czym pamiętać, dobierając liczbę sprężyn w materacu?
Wybierając materac warto więc kierować się nie tylko jego rozmiarami, jakością wykonania, ale także budową i wykorzystanymi elementami, w tym liczbą zamontowanych w nim sprężyn. Wpływają one bowiem nie tylko na wygodę użytkownika, ale także na “żywotność” samego materaca. Im więcej sprężyn, tym mniejsza eksploatacja każdej z nich, ponieważ ciężar ciała rozkłada się na większą ich liczbę i rzadziej dochodzi na przykład do odkształceń. Materac z dużą ilością sprężyn powinny wybierać przede wszystkim osoby z wysoką wagą, a także pary.
Wybór materaca – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Sprężystość to bynajmniej nie jedyne kryterium, jakim powinniśmy się kierować, wybierając materac. Przeglądając ofertę warto skupić się także na optymalnym rozmiarze oraz twardości, które równie mocno jak liczba sprężyn w materacu mogą wpłynąć na naszą wygodę. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zaopatrzyć się w miarę wysoki materac. Im grubszy, tym większy komfort jego użytkowania. Czy materac powinien być miękki czy twardy? Który jest lepszy? To zależy od naszych oczekiwań, ale i potrzeb, w tym uwarunkowań zdrowotnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór materaca zróżnicowanego jeśli chodzi o twardość w poszczególnych obszarach ciała. Duże znaczenie ma waga oraz wzrost użytkownika. Materace twarde poleca się bowiem głównie osobom wysokim oraz ważącym ponad 80 kg, a miękkie i średniotrwałe osobom lżejszym.
Ile kosztuje wygodny materac?
Materace sprężynowe są jednym z najpopularniejszych tego typu produktów na rynku. Wysoki popyt skutkuje dużą podażą, a więc niezwykle szeroką ofertą. Każdy z klientów jest więc w stanie znaleźć materac dla siebie. Powszechność oraz ogromny wybór materacy sprężynowych sprawia, że istnieje spora rozbieżność cenowa między poszczególnymi modelami. Warto jednak podkreślić, że zaletą materacy ze sprężynami, w porównaniu do innych rodzajów, jest stosunkowo niska cena, biorąc pod uwagę wysoką jakość wykonania. Koszt dobrego materaca waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena końcowa zależna jest bowiem od wielu czynników, w tym wielkości materaca, liczby warstw, użytych materiałów, a także wszelkich dodatkowych technologii. Na zdrowiu nie warto jednak oszczędzać, a w przypadku materaca cena może odzwierciedlać jego jakość i korzystny wpływ na nasze samopoczucie.