W idealnej sytuacji każdy pokój w mieszkaniu służy innej czynności. W salonie możemy przyjmować gości, sypialnia jest senną oazą, a domowe biuro pozwala nam się skupić i pracować w spokoju. Niestety, w większości domów trudno o luksus całkowitego rozdzielenia funkcji pomieszczeń. Wtedy, by zapewnić sobie zarówno spokojne miejsce do skupienia, jak i przestrzeń do wypoczynku, warto wydzielić własny kąt do nauki i pracy w sypialni.
Podziel sypialnię na strefy
Kiedy używamy sypialni nie tylko jako miejsca relaksu, ale także pracy, niezwykle istotne staje się sprytne podzielenie przestrzeni. Dzięki temu żadna ze sfer nie zostaje naruszona – nie odczuwamy senności przy biurku i nie myślimy o pracy, leżąc w łóżku. Musimy jednak pamiętać o niejakiej higienie zachowania: jeśli zaczniemy pracować z łóżka, to szybko odczujemy, że trudniej nam się tam później wypoczywa.
W jaki sposób najlepiej jest podzielić sypialnię? Możemy wykorzystać system sprytnych przepierzeń. Jeśli wykorzystamy ażurowe materiały, nie zaciemnimy pomieszczenia, a dodatkowo dołożymy do niego ciekawy detal. Jako element oddzielający przestrzeń dobrze sprawdzają się także kotary i zasłonki. Zasuwając je wyraźnie wydzielamy wygodne łóżko od miejsca skupienia.
Granicę możesz wyznaczyć także w bardziej naturalny i mniej ingerujący w przestrzeń sposób. By to zrobić, wykorzystaj codzienne elementy wyposażenia, takie jak dywany czy rośliny doniczkowe. Ustawiając je w konkretnych miejscach pokoju osiągniesz efekt pewnego rodzaju bramy, którą należy minąć, przechodząc do drugiej części pomieszczenia.
Dobierz odpowiednie oświetlenie
Oświetlenie ma moc całkowitego odmienienia charakteru przestrzeni. Jeśli chcesz połączyć w sypialni strefę relaksu z miejscem do pracy, zagraj ciekawymi rodzajami oświetlenia. Wykorzystaj miękkie, rozproszone światło w okolicach łóżka. Pomocne mogą być kinkiety czy ozdobne lampy sufitowe. Sączące się z nich przyjemne światło o ciepłej barwie sprawi, że momentalnie się zrelaksujesz i łatwiej zapadniesz w sen. W miejscu pracy zastosuj chłodniejsze i bardziej precyzyjne oświetlenie. Przyda się ono do czytania, pisania czy pracy przy komputerze. Dodatkowo, dzięki jego mocy nie będziesz odczuwać senności.
Biurko lub stół, przy których pracujesz, powinny dodatkowo być oświetlane przez naturalne światło dzienne. Jeśli umieścisz swoje miejsce pracy w pobliżu okna, będziesz odczuwać mniejszą senność i zmęczenie. Dodatkowo, znajdziesz się blisko źródła świeżego powietrza, które pozwoli na lepsze skupianie się.
Zadbaj o dobrą organizację
W pomieszczeniu, które łączy dwie role, łatwo o nieporządek. By temu zapobiec, dobrze zaprojektuj system przechowywania. W pobliżu biurka ustaw komodę lub regał, w którym gromadzić będziesz rzeczy potrzebne do pracy. Znajdź łatwo dostępną przestrzeń na kartki papieru, długopisy i wszystko to, po co często sięgasz. Przemyśl też, gdzie chować będziesz pościel czy koce, a także inne akcesoria sypialniane. Dzięki temu unikniesz chaosu i nie zaburzysz dwóch oddzielnych stref w sypialni. Możesz połączyć funkcję praktyczną z estetyczną i dokupić do swojej sypialni ozdobne kosze i pudełka, które nie tylko ozdobią pomieszczenie, ale też ułatwią znalezienie miejsca dla każdej rzeczy.
Wykorzystaj neutralne kolory
Multifunkcjonalna sypialnia powinna sprzyjać zarówno spokojnemu wypoczynkowi, jak i pracy. Wpływ na to mają nie tylko porządek czy jasny podział stref, ale także ich aranżacja. Szczególnie istotne są w niej kolory ścian oraz dodatków.
Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na jasne kolory wnętrza, które optycznie powiększają pomieszczenie. Biel, beż, krem czy jasnoszary odbijają więcej światła niż ciemne kolory, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Tworzą także wrażenie czystości. Są często kojarzone ze świeżością, co jest ważne w sypialni, gdzie chcemy czuć się odprężenie i wyciszenie, a także przy pracy, gdzie zależy nam na odpowiedniej higienie stanowiska.
Dodatkowo, jasne kolory stymulują kreatywność. Jasny niebieski lub zielony mogą pobudzać twórczość i pomagać w relaksie. Warto jednak pamiętać, że wybór kolorów zależy od indywidualnych preferencji i stylu życia. Dla niektórych osób ciemniejsze kolory mogą być bardziej odpowiednie, zwłaszcza jeśli chodzi o kolorów dodatków, takich jak produkty tekstylne: pościele czy zasłony.
Korzystaj z wyposażenia dobrej jakości
By lepiej korzystać z obu przestrzeni – sypialnianej oraz przeznaczonej do pracy – zaopatrz się w wysokiej jakości dodatki. Biurko, przy którym pracujesz, powinno być stabilne i zapewniać Ci wygodną pozycję. Jeszcze istotniejsze niż ono jest jednak krzesło, na którym będziesz spędzać długie godziny. Dobierz takie, które dba o poprawną sylwetkę i zdrowe podparcie pleców.
Równie istotne jest odpowiednio dobrane wyposażenie części sypialnianej. Jej najistotniejszym elementem, od którego zależy zdrowie i komfort naszego wypoczynku, bez wątpienia jest materac. Dziś najpopularniejszymi podłożami snu są te z nowoczesnymi materiałami wypełnienia, takimi jak pianki, sprężyny czy ich hybryda. Bogatą ofertę tych materaców znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/94-materace-dwuosobowe.
Pamiętaj także o kołdrze dopasowanej poziomem ciepłoty do Twoich preferencji termicznych, zestawie poduszek wspierających prawidłową pozycję szyi i głowy we śnie oraz o pościeli uszytej z naturalnych i przewiewnych materiałów.
Postaw również na elementy, które nie przynależą jasno do żadnej ze stref. Zdecyduj się na zakup wygodnego fotela czy szezlonga, na którym spędzisz niejedno popołudnie z kubkiem herbaty i książką. Możesz zdecydować się również na zestaw puf czy stolik kawowy, które dodadzą tej przestrzeni uroku. Dodaj do pomieszczenia miękki dywan, który podniesie jego przytulność.