Zbliża się dzień miesiączki, a mimo tego, krwawienie menstruacyjne się nie pojawia? W dzisiejszych czasach z tą stresującą sytuacją spotyka się coraz więcej kobiet. W końcu to najpowszechniejszy objaw ciąży! Jednak, jak się okazuje, istnieje o wiele więcej przyczyny zaburzeń miesiączkowania, w tym stany chorobowe czy długie podróże. 

Czym tak naprawdę jest okres? 

Menstruacja, czyli inaczej miesiączka lub okres, to fizjologiczny i całkowicie naturalny proces zachodzący w kobiecym organizmie. Polega na cyklicznym złuszczaniu się endometrium (błony śluzowej macicy), co objawia się charakterystycznym krwawieniem menstruacyjnym. Długość prawidłowego cyklu miesiączkowego wynosi 26-33 dni, a 5-dniowe wahania uznawane są za normę. Zdarza się jednak, że okres wcale się nie pojawia i przyczyną tego nie jest ciąża. Jakie są 3 najczęstsze możliwości braku okresu?

Brak okresu - poznaj możliwe przyczynyBrak miesiączki a stres

Przewlekły stres nie jest korzystny dla organizmu. Przyczynia się do wzmożonej produkcji hormonów, w tym kortyzolu, który w zbyt dużej ilości może hamować owulację i wywierać znaczący wpływ na długość cyklu.

Brak miesiączki a masa ciała

Sposób żywienia wpływa na prawidłową masę ciała, która umożliwia właściwe funkcjonowanie człowieka. Przyczyny braku miesiączki może być zarówno niedostateczny udział tkanki tłuszczowej, jak i jej nadmiar. Również ma to związek z produkcją hormonów.

Brak miesiączki a antykoncepcja

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z wyregulowaniem długość cyklu menstruacyjnego. Jednak w przypadku nagłego odstawienia zaburza ilość hormonów w organizmie. Dlatego może minąć trochę czasu, zanim organizm wyrówna ich poziom.

Inne przyczyny braku okresu

Do innych czynników, które mogą wywołać brak miesiączki zalicza się:

  • guz jajnika lub nadnerczy,
  • niektóre leki przyjmowane na stałe,
  • menopauza,
  • choroby tarczycy,
  • zaburzenia hormonalne.

Znalezienie przyczyny braku okresu jest ciężkie, ale gdy już się pojawi, to warto ukoić ból nie tylko lekami, ale także położyć się w wygodnym łóżko, gdzie otula nas kołdra naturalna.

Brak okresu najczęściej kojarzy się z ciążą, jednak nie jest ona jedyną przyczyną. Tak naprawdę wyróżnia się kilkanaście możliwości, z czego każda z nich jest mniej lub bardziej prawdopodobna. Z uwagi na to, nie należy lekceważyć tego zaburzenia.

Przeczytaj także: