Sen stanowi ważny element dobrostanu zdrowotnego każdego człowieka. Niestety jednak, wiele czynników – w szczególności w dzisiejszym, intensywnym trybie życia – może wpływać na zaburzenie prawidłowego rytmu okołodobowego. Jedną z przyczyn bezsenności mogą być niektóre leki. Jakie środki farmakologiczne wywołują problemy ze snem?
Czym jest bezsenność?
Bezsenność jest zjawiskiem, którego objawy to z reguły trudności z zasypianiem, problemy w utrzymaniu snu, budzenie się o zbyt wczesnej godzinie lub nieustanne zmęczenie mimo spędzania w łóżku optymalnej liczby godzin. Zaburzenie diagnozowane jest przez lekarzy jeżeli objawy utrzymują się przez okres miesiąca i utrudniają pacjentowi funkcjonowanie w ciągu dnia. Wyróżniamy kilka głównych rodzajów bezsenności:
- Przygodna– trwa zaledwie kilka dni, ale z reguły jest mocno nasilona.
- Krótkotrwała– czas jej trwania nie jest dłuższy niż miesiąc. Często wiąże się z dynamicznymi zmianami w życiu.
- Przewlekła– trwa dłużej niż miesiąc i najczęściej towarzyszy depresji i innym zaburzeniom psychicznym oraz chorobom związanym z układem hormonalnym i nerwowym.
- Nieorganiczne– niezwiązane z chorobami somatycznymi
- Organiczne– związane z chorobami układu nerwowego i schorzeniami somatycznymi
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu i zaburzeniach snu (również u dzieci), odwiedź stronę https://ezdrowotny.pl/.
Czy leki mogą wywołać problemy ze snem?
Pierwszym krokiem zalecanym osobom zmagającym się z bezsennością jest zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków. Jednak może się okazać, że nawet nowe przyzwyczajenia nie wpłyną pozytywnie na zaistniałą sytuację. Wtedy często okazuje się, że przyczyną są przyjmowane leki. Jakie środki farmakologiczne najczęściej są przyczyną bezsenności?
- Leki obniżające poziom cholesterolu – statyny często wywołują ból mięśni. Nadmierne napięcie może być przyczyną wybudzania się w nocy. Aby nieco zniwelować negatywne skutki przyjmowania tych leków, warto wyposażyć sypialnię w wygodny materac marki https://hilding.pl/kategoria/materace/, który ułatwi rozluźnianie mięśni.
- Leki antydepresyjne SSRI – mogą działać zarówno zwiększając senność, jak i utrudniając zasypianie. Dlatego ważne jest dopasowanie odpowiedniego preparatu do problemów konkretnego pacjenta.
- Kortykosteroidy – utrudniają relaks i sen, często wywołują koszmary i wzmagają napięcie. Lekarze przepisują te środki farmakologiczne m.in. w celu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i zalecają przyjmowanie tabletek w godzinach porannych.
- Leki stosowane w leczeniu nadciśnienia – wywołują zahamowanie procesu wydzielania melatoniny. Jest to hormon odpowiedzialny za regulację dnia i nocy. Dotyczy to głównie beta-blokerów, które stosowane są na dużą skalę również w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Pacjenci często doświadczają koszmarów nocnych.
- Leki opioidowe i benzodiazepiny – doraźnie ułatwiają zasypianie, jednak na dłuższą metę mogą prowadzić do skrócenia fazy REM, zmniejszenia głębokości snu wolnofalowego i do powstania trwałych zaburzeń związanych z bezsennością.
Inne przyczyny bezsenności
Leki mogą stanowić źródło bezsenności częściej niż mogłoby się wydawać. Jednak nie są jedyną przyczyną tego problemu. Co jeszcze może sprawić, że utrudnione stanie się zasypianie i utrzymanie snu przez całą noc? Do istotnych czynników ryzyka należy zaliczyć pewne choroby somatyczne. Nadciśnienie, astma, choroba Alzheimera, choroby neurologiczne i niewydolność serca to tylko niektóre ze schorzeń, które są często ściśle powiązane z bezsennością. Problemy ze snem wywołują też używki (w szczególności spożywane w zbyt dużych ilościach). Jednym z głównych powodów są też zaburzenia psychiczne. Depresja, nerwica, zaburzenia lękowe, CHAD czy PTSD to jednostki chorobowe, których jednym z głównych objawów jest właśnie bezsenność. Nie można też pominąć mniej poważnych przyczyn, wśród których koniecznie należy umieścić niewygodne łóżko! W każdej sypialni powinny znaleźć się wysokiej jakości materace i artykuły sypialniane, takie jak te ze sklepu https://sennamaterace.pl/22-artykuly-sypialniane, dzięki którym ciało będzie mogło w nocy się w pełni zregenerować.
Bezsenność – leczenie
Istnieje wiele skutecznych metod leczenia bezsenności. Pierwszym krokiem jest jednak wprowadzenie zdrowych nawyków i poprawa higieny snu. Kluczem do sukcesu jest ustalenie sztywnych godzin kładzenia się do łóżka i wstawania. Ważne jest także spożywanie lekkiej kolacji o niezbyt późnej porze. Przed pójściem spać nie należy korzystać z urządzeń elektronicznych. Jeśli nowa wieczorna rutyna nie pomogła w rozwiązaniu problemu, konieczne będzie udanie się do lekarza. Pierwszym krokiem z pewnością będzie wykonanie badań diagnostycznych, a po wykluczeniu chorób somatycznych – udanie się do lekarza psychiatry lub psychoterapeuty.
Bezsenność jest problemem, który coraz częściej występuje w dzisiejszym, dynamicznym świecie. Warto znać podstawowe objawy tego zaburzenia i wiedzieć kiedy warto udać się po pomoc. Szukając rozwiązań należy zawsze poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Może bowiem okazać się, że wystarczające będzie wyeliminowanie lub zmiana jednej tabletki, na inną.
Materiał partnera sennamaterace.pl