Przyrost masy ciała w czasie ciąży nie zdziwi żadną z pań. Jednak nadprogramowe kilogramy w postaci dodatkowego tłuszczyku mogą stanowić duży problem dla wielu kobiet. Nic zatem dziwnego, że jak najszybciej chcemy się go pozbyć, a celem staje się szybki powrót do dawnej sylwetki. Wiąże się to często z restrykcyjnymi dietami, wyczerpującymi ćwiczeniami czy eksperymentami z suplementami diety. A czy ma to większy sens? Jak się okazuje – nie. Każda mama po porodzie potrzebuje odpoczynku i czasu na regeneracje. Jeśli jednak chcemy rozpocząć proces utraty dodatkowych kilogramów po ciąży, to warto wypróbować kilka sposobów przedstawionych w tym artykule.

5 sposobów na schudnięcie po ciąży

Po ciąży nasza sylwetka się zmienia. Jedne kobiety tyją kilka kilogramów, a inne kilkanaście. A jak powinien wyglądać powrót do poprzedniej wagi? Przede wszystkim jest to proces czasochłonny, gdyż nasz organizm dopiero dochodzi do siebie po wydaniu na świat dziecka. Zatem złotą zasadą jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem i danie sobie kilku tygodni przerwy. Oto 5 sposobów, które częściowo pomogą w redukcji wagi w czasie połogu i nie tylko!

Sposób 1 – odpowiednia dieta

Połóg to czas, w tym powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby mieć siłę. Muszą znaleźć się tutaj produkty zawierające, m.in. żelazo, magnez, witaminę C, D czy z grupy B.

Dodatkowe kilogramy po ciąży - jak się ich skutecznie pozbyć?Sposób 2 – przyjmowanie dużej ilości wody

Odpowiednie nawodnienie to podstawa! Spożywanie minimum dwóch litrów na dzień przyspieszy przemianę materii, a także pozwoli na pozbycie się cellulitu wodnego.

Sposób 3 – ruch

Ruch w czasie połogu trzeba odpowiednio podzielić. Pierwsze dwa tygodnie powinny być przeznaczone na regeneracje i wspomagane krótkimi spacerami czy jogą. Natomiast 3-4 tygodni po porodzie można postawić np. na pilates, trening aerobowy, ciężary czy rowerek.

Sposób 4 – naturalne wspomagacze

W przyrodzie istnieją naturalne spalacze tłuszczu, które wspomagają utratę tkanki tłuszczowej. Jest to zielona i czerwona herbata, imbir, kurkuma czy cynamon.

Sposób 5 – masaże ujędrniające

Masaż ciepłą i zimną wodą lub użycie specjalnych masażerów pozwala na ujędrnienie skóry. Choć nie wpływa to na proces chudnięcia, to daje doskonały efekt wysmuklający.

Sen i regeneracja po ciąży

Pierwsze dwa tygodnie po porodzie są szczególnie ważne dla organizmu kobiety, dlatego warto je przeznaczyć na całkowity relaks połączony z regeneracją. Pozwala na to m.in. zdrowy sen, który przyspiesza te procesy. A jak zadbać o zdrowy wypoczynek? Najlepiej poprzez odpowiednio skomponowane łóżko! Można to zrobić w 3 prostych krokach.

Krok pierwszy – materac

Materac do spania to absolutny must have, jeśli chodzi o właściwą regenerację w czasie połogu. Wynika to z faktu, iż odpowiada on za prawidłowe dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co jest w stanie wspierać nie tylko kręgosłup, ale i całą sylwetkę. Przekładają to na komfortowy wypoczynek, w czasie którego nasze ciało może się we właściwy sposób zregenerować. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Najlepszym rozwiązaniem będą materace odpowiednio dopasowane od naszych osobistych potrzeb i preferencji, m.in. pod kątem twardości. Zaleca się modele z możliwością regulowania stopnia twardości, gdyż pozwala to na właściwe dopasowanie ich do aktualnych oczekiwań użytkownika. Więcej informacji na temat materacy H1, H2, H3 i H4 znajdziemy w artykule https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/219_twardosc-materaca-h1-h2-h3-i-h4-jak-odpowiednio-dopasowac-do-swoich-potrzeb.

Krok drugi – poduszka i kołdra

Oczywiście odpowiednio skomponowane dla kobiety w czasie połogu łóżko powinno składać się z różnego rodzaju akcesoriów sypialnianych. Wyróżnia się tutaj nie tylko pościel czy prześcieradło, ale także wysokiej jakości poduszkę. Ma ona za zadanie zagwarantować najlepsze wsparcie dla górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie zapominajmy także o kołdrze! To właśnie ona odpowiada za komfort termiczny w czasie snu, a także przyjemne wrażenie otulenia. Jednak, aby było to możliwe, to warto postawić na modele szersze o 20-40 cm od materaca. W przypadku produktów 180×200 cm https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200 zaleca się kołdrę np. 220×200 cm.

Krok trzeci – ochraniacz na materac

W czasie połogu kobieta ma do czynienia z wydzieliną z dróg moczowych, która może wyciec, np. w czasie snu. To samo dotyczy wyciekającego z piersi mleka. Oczywiście można się przed tym chronić na wiele sposobów, w tym poprzez zastosowanie odpowiednich wkładek. Jednak zawsze istnieje ryzyko zabrudzenia nie tylko pościeli, ale także materaca. Nic zatem dziwnego, że w czasie połogu świetnie sprawdza się ochraniacze na materac. Są to produkty, które mają za zadanie nie tylko zagwarantować higieniczne warunki do wypoczywania, ale także zapobiegają zawilgoceniu podłoża do spania. Wybierajmy zatem modele wodoodporne!

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się dodatkowych kilogramów po ciąży, które z pewnością w pierwszej kolejności zaciekawią młode mamy. Jednak w tym okresie warto postawić przede wszystkim na zdrową dietę oraz właściwą regenerację organizmu. W końcu po kilku tygodniach od porodu będziemy mogły wrócić do regularnej aktywności fizycznej lub sportu, który kiedyś uprawiałyśmy.