Posiadanie konia wiąże się z licznymi obowiązkami, które niekoniecznie dotyczą przyjemnej jazdy. Do nich zalicza się przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Nie ma co ukrywać, zadbane zwierze jest nie tylko zdrowe, ale także szczęśliwe, dzięki czemu może nam towarzyszyć przez wiele długich lat. Z uwagi na to, warto pamiętać o kilku ważnych czynnościach. A jakich?
Jak wygląda codzienna pielęgnacja konia?
Pielęgnacja konia wymaga sporo uwagi z naszej strony. Pierwszą czynnością jest przetarcie sierści gumowym bądź plastikowym zgrzebłem przed jazdą. W ten sposób możemy usunąć większe zabrudzenia, błoto czy pot. Inna kwestia jest czyszczenie twardą szczotką. Początkowe ruchy wykonujemy pod włos, aby wydobyć wszelkiego rodzaju brud spod sierści zwierzęcia. Za drugim razem czeszemy z włosem, co pozwala na zebranie go szczotką. Nie zapominajmy także o:
- delikatnym oczyszczeniu głowy i uporządkowaniu grzywy — chodzi tu głównie o wyczesanie grzywy, pozwalając na jej rozplątanie oraz usunięcie z niej słomy,
- rozczesanie ogona — jego pielęgnacja jest podobna do grzywy i polega na jej rozczesaniu grzebieniem lub specjalną szczotką. Możemy również użyć odżywki,
- oczyszczanie kopyt — za pomocą kopystki usuwamy błoto i obornik z podeszwy, a później przy pomocy specjalnej szczotki czyści z zewnątrz puszkę kopytową.
Wszelkiego rodzaju akcesoria do prawidłowej pielęgnacji konia znajdziemy na https://cheval.pl/. Na koniec nie możemy zapomnieć o rozmasowaniu gumowym zgrzebłem lub rękawicą miejsc, które miały styczność z siodłem. Pamiętajmy jednak, że koń nie może być spocony! Później przechodzimy do oczyszczania nosa i chrapy.
Jak powinna wyglądać dieta konia?
Obecnie mamy dostęp do wielu różnych rodzajów pasz, suplementów oraz siana. Nic zatem dziwnego, że nie wiemy dokładnie, czego nasz koń potrzebuje. W tym celu najlepiej skontaktować się z weterynarzem lub zagłębić się w dostępne i sprawdzone publikacje, książki lub artykuły eksperckie. Musimy mieć jednak na uwadze pięć podstawowych składników odżywczych, które znajdziemy w paszy, czyli:
- węglowodany — najważniejszy składnik diety, który zapewnia energię,
- białko — niezbędne do wzrostu oraz utrzymania ciała,
- tłuszcze — stanowi doskonałe źródło łatwo przyswajalnej energii,
- witaminy — koń jest w stanie syntetyzować witaminę C, K i z grupy B. Inne natomiast powinny znajdować się w paszy lub dostępnych koncentratach,
- minerały — ich zapotrzebowanie zależy od stanu zdrowia konia oraz wieku.
Nie można również zapomnieć o wodzie! Powinna być ona dostarczana codziennie i dostępna dla konia w każdym momencie. Dzięki temu zwierze zaspokoi swoje pragnienie, gdy tylko się pojawi. W przypadku niedostatecznej podaży wody może dojść do odwodnienia, zapalenia jelit i innych form kolki.
Szczepienie konia — na czym polega?
Podobnie jak u ludzi, u koni również wykonuje się szczepienia. Do najczęstszych chorób, na które należy zaszczepić swojego pupila, zalicza się końska grypa oraz tężec. W przypadku klaczy hodowlanej wskazane jest zaszczepienie jej podczas ciąży przeciwko rotawirusowi oraz opryszczce. Tak naprawdę najlepiej skontaktować się z weterynarzem, który doradzi najlepszy harmonogram szczepień. A dlaczego musimy zaszczepić konie? W dużej mierze wynika to z faktu, iż możemy zapomnieć:
- niepotrzebnemu cierpieniu naszego ulubieńca, które wiąże się z przebywaniem choroby, dodatkowemu, a także nieplanowane wydatki, gdyż koszty leczenia często przewyższają koszt szczepienia,
- niemożności jeżdżenia — w końcu na chorym koniu nie należy jeździć lub ćwiczyć,
- zamykaniu padoku lub odwoływaniu zawodów sportowych, zwłaszcza w przypadku zdiagnozowania choroby zakaźnej,
- rozprzestrzenianiu się choroby, która może pogorszyć stan zdrowia innych koni.
Szczepienie koni odbywa się cyklicznie, w różnych odstępach czasu. Natomiast szczepienia przypominające wykonuje się co 2-3 lat. Jest to niezwykle ważne, gdy koń ma jakikolwiek kontakt z innymi końmi.
Pielęgnacja konia a zdrowie i samopoczucie jeźdźca
Nie będziemy w stanie zadbać o konia, jeśli zapomnimy o swoim zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu. Z uwagi na to warto już dziś mieć na uwadze trzy niezwykle ważne kwestie. A co do nich zaliczamy?
Po pierwsze — wysypiajmy się
Zdrowy sen jest niezwykle ważny do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała oraz umysłu. W tym celu należy zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko, w którego skład wchodzi m.in. materac sprężynowy, np. https://hilding.pl/kategoria/materace-multipocket/ oraz akcesoria sypialniane, w tym stelaż, prześcieradło, pościel, kołdrę czy poduszkę https://sennamaterace.pl/24-poduszki.
Po drugie — odżywiajmy się zdrowo
Nasze ciało również potrzebuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zadbajmy zatem o odpowiednio skomponowane posiłki, które uwzględniają m.in. właściwą podaż mikro- oraz makroelementów.
Po trzecie — utrzymujmy zdrowe relacje z rodziną i znajomymi
Wielu z nas dba o swoje fizyczne potrzeby, zapominając o właściwych relacjach z rodziną oraz znajomymi. To właśnie od nich otrzymujemy wsparcie, dobre rady i nie tylko. Nie zapominajmy zatem o częstych rozmowach i spotkaniach!
Konie to zwierzęta, które jak każde inne, wymagają naszej opieki oraz odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły być zdrowe, a także silne. Jednak nie zapominajmy również o sobie! W końcu nasze zdrowie jako jeźdźca jest równie ważne. Bez niego nie będziemy w stanie właściwie opiekować się swoim pupilem, a wspólnie spędzony czas nie satysfakcjonuje nas tak, jak powinien.