Szacuje się, że na sen poświęcamy niemal ⅓ swojego życia. W jednym okresie potrzebujemy go więcej, w innym mniej, a kwestia ta w dużej mierze zależy od wieku użytkownika. A jak to jest w przypadku dzieci? Jak się okazuje, w tym okresie powinniśmy w szczególności przypilnować, aby nasza pociecha się wysypiała. Dlaczego oraz jak skomponować komfortowe łóżko?

Ile powinno spać dziecko?

Zdrowy sen możemy rozpoznać, gdy rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Definiują go dwie kwestie – wysoka jakość i odpowiednia długość. Szacuje się, że:

  • noworodki powinny spać 14-17 godzin na dobę,
  • niemowlęta powinny spać 12-15 godzin na dobę,
  • małe dzieci powinny spać 11-14 godzin na dobę,
  • przedszkolaki powinny spać 10-13 godzin na dobę,
  • starsze dzieci powinny spać 9-11 godzin na dobę.

Nie da się zaprzeczyć, że dzieci muszą spać dłużej. Dlaczego tak jest oraz jak sen wpływa na rozwój dziecka?

Jak sen wpływa na rozwój dziecka?

Zdrowy sen a prawidłowy rozwój dzieckaWielu z nas traktuje sen jako czynność bezużyteczną – w końcu tracimy cza i nie możemy wykonywać w tym czasie innych, bardziej lub mniej przyjemnych rzeczy. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie on odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W przypadku dzieci, w czasie snu:

  • mózg dziecka porządkuje informacje przyswojone w ciągu dnia,
  • utrwalają się czynności, których dziecko się nauczyło,
  • uwalnia się hormon wzrostu,
  • następuje intensywna regeneracja mięśni i narządów wewnętrznych,
  • następuje poprawa m.in. odporności, metabolizmu czy koncentracji.

Niezaprzeczalnie, zdrowy sen jest ważny dla naszego maluszka. Z uwagi na to, już dziś warto zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko dziecięce. A z czego powinno się składać?

Co powinno zawierać wygodne łóżko dziecięce?

Pojawienie się dziecka w naszym życiu wywraca je do góry nogami. NIezależnie od wieku, w naszych oczach zawsze pozostaną małymi brzdącami, które potrzebują więcej lub mniej uwagi. Jednak, w ciągu kilkunastu pierwszych lat życia odpowiadamy za prawidłowy rozwój, który najintensywniej odbywa się w czasie snu. Na komfort wpływa wygodne łóżko, tylko jak je skomponować? Oto trzy najważniejsze kwestie!

Po pierwsze – materac

Materac dziecięcy w dużej mierze odpowiada za prawidłowe wsparcie jeszcze nie do końca ukształtowanego kręgosłupa dziecka. Poprzez swoją unikalną budowę oraz właściwości, jest w stanie skutecznie dopasować się do anatomicznych kształtów sylwetki. W ten sposób odpowiadają nie tylko za właściwy rozwój ciała, ale także zdrowy i spokojny sen.

Po drugie – poduszka i kołdra

Zaleca się, aby w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka nie wyposażać łóżeczka w poduszkę. Jej obecność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nagłej śmierci łóżeczkowej, gdyż dziecko nie ma całkowitej kontroli nad swoim ciałem. W następnych latach zalecana jest poduszka antyalergiczna dziecięca, która nie tylko wspiera górne partie ciała, ale także gwarantuje higieniczne środowisko snu. W zestawie warto postawić na lekką i miękką kołdrę. Jej obecność jest obowiązkowa, gdyż odpowiada za komfort termiczny.

Po trzecie – nakładka na materac

Nakładka na materac może być interpretowana na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest ochraniacz na materac, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie materaca głównego. Chroni podłoże do spania przed zabrudzeniem i zanieczyszczeniem. Co więcej, chroni przed przegrzaniem oraz palmami, tym samym wpływając zarówno na komfort snu dziecka, jak i trwałość materaca. Może to być również uznanie jej za materac nawierzchniowy, który zwiększa komfort snu, a także dopasowuje aktualne podłoże do spania pod indywidualne potrzeby użytkownika. Dla dzieci może stanowić zarówno wygodnie miejsce do zabawy, jak i wypoczynku.

Prawidłowy wypoczynek pomaga dzieciom w fizycznej regeneracji i umysłowym rozwoju. Zadbanie o komfortowe warunki poprzez skomponowanie wygodnego łóżka jest niezwykle ważne, gdyż może wpłynąć na późniejszy rozwój oraz funkcjonowanie w społeczeństwie.