Mydło to jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie rozpoznawalnych środków myjących, zarówno do buzi, jak i całego ciała. Jest z ludzkością już od wielu stuleci, a pierwsze informacje na temat jego wytwarzanie pochodzą z Babilonii z ok. 2 800 r. p.n.e. Jednak wraz z upływem czasu, zmienił się jego skład oraz możliwości. Zatem, czym wyróżniają się współczesne mydła?

Co warto wiedzieć o mydle?

W ciągu doby każdy człowiek myje ręce kilka lub kilkanaście razy. Do oczyszczenia ich z brudu, potu lub bakterii stosowane są powszechnie znane mydła. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałaś lub zastanawiałeś się, czym ono tak naprawdę jest? Otóż mydło to środek myjący, który powstaje na skutek prostej reakcji zmydlania tłuszczów za pomocą zasad. Produktami tej reakcji są związki powierzchniowo czynne, mogące skutecznie usuwać za pomocą wody nierozpuszczalne w niej tłuszcze i inne zanieczyszczenia. Z uwagi na zastosowane zasady, jego pH jest zasadowe, najczęściej wahające się w granicach 7-9. Odznacza się ono właściwościami:

 • oczyszczającymi,
 • antybakteryjnymi,

Mydła – rodzaje

W wielu sklepach oraz drogeriach znajdziesz tradycyjne mydło szare. Bazuje ono na soli potasu, przez co jest miękkie, maziste i łatwo tworzy emulsję w wodze. Ma również charakterystyczną barwę – ciemną, często szarą lub bardziej brązową. Jednak coraz częściej na półkach znajdują się mydła wykorzystujące wodorotlenek sodu, czyli tzw. mydła sodowe. Jest o wiele twardsze i wyróżnia się białym odcieniem. Jednak, oprócz tego do innych, ale równie popularnych rodzajów mydeł zalicza się:

 • borowinowe,
 • glicerynowe,
 • siarkowe,
 • marsylskie,
 • czarne, tzw. marokańskie,

Mydła jako najpopularniejsze środki myjąceJakie zastosowanie może mieć mydło?

Podstawowym zastosowaniem mydła jest oczyszczenie skóry. Jest to możliwe z uwagi na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody oraz możliwość tworzenia miceli. Wówczas następuje oderwanie fragmentów tłuszczu i brudu, przez co zostaje on usunięty ze skóry. Jednak jak się okazuje, to nie wszystko! Dobre mydło ma szerokie zastosowanie, gdyż może sprawdzić się do:

 • wywabiania plam z tkanin, wykładzin lub płytek,
 • usuwania plam ze ścian,
 • mycia okien,
 • prania (zamiast proszku),
 • mycia pędzli i przyborów do makijażu,
 • mycia szczotek i grzebieni do włosów.

Wpływ mydła na skórę twarzy?

Wysokiej jakości mydło naturalne jest świetnym środkiem myjącym, zarówno całe ciało, jak i włosy czy twarz. Jednak coraz więcej osób zastanawia się, czy z uwagi na wysokie pH, nadal należy je używać. A jaka jest prawda? W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że prawidłowe pH skóry człowieka waha się w okolicy 5,5, czyli jest kwaśne. Zbyt niskie pH prowadzi do nadprodukcji sebum i potu, przez co skóra staje się przetłuszczona i błyszcząca. Natomiast zbyt wysokie pH wiąże się z przesuszaniem i nadwrażliwością. Mydło ma bardziej zasadowe pH, więc rzeczywiście, na pierwszy rzut oka może doprowadzać do jego podwyższenia. Jednak jest to chwilowe i zazwyczaj odczuwalne w formie chwilowego ściągnięcia skóry. Naruszona zostaje tutaj tylko wierzchnia warstwa skóry, czyli naskórek, a sam efekt jest nietrwały. Aby uniknąć tego, po umyciu twarzy warto zastosować tonik lub hydrolat, a następnie nawilżyć skórę kremem.

Co jeszcze wpływa na zdrowie skóry?

Istnieje wiele czynników, które są bardziej szkodliwe, niż mydło. Pierwszym z nich jest nieprawidłowa dieta, która nie dostarcza niezbędnych składników pokarmowych oraz witamin czy minerałów. Może się to przyczyniać do powstawania zmian skórnych oraz powodować suchość i szorstkość. Drugą kwestią jest ręcznik. Warto zaznaczyć, że do twarzy najlepiej sprawdzi się ręcznik 67×140, który będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do tej części ciała. Nie bez znaczenia jest również częstotliwość jego prania. Zaleca się, aby zmieniać ręcznik co ok. 2 dni z uwagi na bakterie, zanieczyszczenia i wilgoć, jaka się w nim gromadzi. Ostatnim, ale chyba najważniejszym aspektem jest sen. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę pełni on w przebiegu licznych procesów zachodzących w naszym ciele. Zdrowy wypoczynek wpływa m.in. na kondycję fizyczną i psychiczną, metabolizm, odporność czy stan skóry. Aby móc już dziś zacząć się prawidłowo wysypiać, należy wyposażyć swoją sypialnię w wysokiej jakości materac do spania. Na rynku są dostępne w różnych wariantach, dzięki czemu każdy, niezależnie od potrzeb lub preferencji znajdzie coś dla siebie!

 

Od wielu lat w sklepach mamy dostęp do uniwersalnego środka myjącego, który powinien znaleźć się w każdym domu. Mowa tutaj oczywiście o mydle, które w zależności od rodzaju oraz dodatkowych składników, posiada różne właściwości.