Przeprowadzka jest niewątpliwie stresującym okresem w życiu i dla wielu osób stanowi niemałe wyzwanie. Nic dziwnego, ponieważ podczas przeprowadzki trzeba pamiętać o wielu istotnych kwestiach, bez których nie przebiegnie ona pomyślnie. Jednakże nie musi być ona przekleństwem, a wypisanie sobie istotnych punktów i dobra organizacja sprawi, że szybko się z nią uporasz. W tym artykule dowiesz się, o czym przede wszystkim warto pamiętać i co wziąć pod uwagę podczas przeprowadzki.

Przygotowania do przeprowadzki

Przygotowania do przeprowadzki należy w głównej mierze zacząć już odpowiednio szybciej, by na spokojnie się z wszystkim wyrobić i o niczym nie zapomnieć. Pomijając formalności z zakupem czy wynajmem nowego mieszkania, warto wziąć pod uwagę takie rzeczy jak usługi internetowe lub telewizyjne. Należy z wyprzedzeniem poinformować usługodawcę o wypowiedzeniu umowy lub przeniesieniu jej na nowy adres. Pamiętaj także o zmianie swojego adresu zamieszkania w korespondencji oraz dokumentach. Na start warto również sporządzić sobie listę najistotniejszych rzeczy, o których nie można zapomnieć w trakcie przeprowadzki. Pozwoli ona na jeszcze skuteczniejszą organizację oraz zapewni nas, że niczego nie pominęliśmy.

W co najlepiej się spakować i jak się spakować?

O czym warto pamiętać przy przeprowadzce?Przed właściwą przeprowadzką warto też odpowiednio szybciej przemyśleć to, w co zamierzamy się spakować. Na pewno dobrym pomysłem nie będą walizki, gdyż zabierają one za dużo miejsca i zazwyczaj są ciężkie. Posłużyć mogą one ewentualnie na przechowanie odzieży czy na przykład ręczników. Najlepszym wyjściem będą kartony, o które możesz spytać w pobliskich sklepach, i duże wytrzymałe torby. Zajmują one zdecydowanie o wiele mniej miejsca niż walizki. Poza tym warto także skompletować takie rzeczy jak folia bąbelkowa, taśma, pisaki oraz worki próżniowe. Te ostatnie są idealnym rozwiązaniem na przetransportowanie między innymi kołder czy poduszek, gdyż zaoszczędzają one naprawdę sporo miejsca. Folia bąbelkowa jest natomiast szczególnie przydatna przy pakowaniu szklanych przedmiotów i ceramiki. Zabezpieczy ona je przed ewentualnym potłuczeniem. Dobrą alternatywą dla folii mogą być również gazety czy ręczniki. Taśma posłuży nam do sklejenia zapakowanych kartonów, a pisaki do ich oznaczenia. Dzięki temu przy wypakowywaniu w nowym miejscu będziemy wiedzieli, co w każdym się znajduje i co z kolei pozwoli nam na szybsze zagospodarowanie każdego pomieszczenia. Co więcej, przy samym pakowaniu, najwygodniej jest robić to półka po półce oraz szafka po szafce, a ciężkich przedmiotów nie umieszczać razem w jednym pudle, gdyż mogą później sprawiać trudności w transporcie.

O czym być może zapomnisz podczas pakowania?

Przeprowadzka jest sporym wyzwaniem, więc zawsze mamy prawo o czymś zapomnieć. Najlepiej właśnie sporządzić sobie listę wszystkich istotnych rzeczy, zanim przejdziemy do samego pakowania. Jedną z kwestii, których na pewno nie przemyślałeś, jest transport roślin. Nie znoszą one dobrze wszelkiego rodzaju przeprowadzek, dlatego powinien być to szczególnie zaplanowany aspekt. Przede wszystkim na początek powinieneś sprawdzić kondycję każdej rośliny, gdyż podczas ich transportu nie chcemy, aby rozprzestrzeniły one ewentualne szkodniki czy choroby na inne rośliny. Warto również pamiętać o tym, aby nie podlewać ich na przynajmniej dzień przed przeprowadzką. Natomiast same rośliny z doniczkami umieszczamy w kartonach w ten sposób, aby zapewnić im jak najlepszą stabilność. Wolną przestrzeń między nimi można zapełnić papierem lub folią, co zapobiegnie również wysypywaniu się ziemi i finalnemu bałaganowi. Dobrym rozwiązaniem będzie również pozostawienie otwartego kartonu oraz wniesienie roślin jako pierwsze do nowego mieszkania.

Ważną kwestią podczas pakowania, której być może nie weźmiesz pod uwagę, będzie również najzwyklejsze pozbycie się niektórych rzeczy. Tak naprawdę często podczas przeprowadzki pakujemy przedmioty, z których już w ogóle nie korzystamy i zajmują one niepotrzebnie sporo dodatkowego miejsca. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale także książek czy zabawek dziecięcych, z których twoje pociechy już wyrosły. Najlepszym rozwiązaniem będzie przejrzenie uprzednio szybciej ewentualnie zbędnych przedmiotów oraz ich wydanie bliskim, osobom potrzebującym lub po prostu sprzedaż.

Jeśli do nowego miejsca przenosisz stare meble, warto także pamiętać o tym, aby przy ich rozkręcaniu wszystkie małe elementy, śrubki, kołki włożyć do jednego woreczka. Zagwarantuje Ci to pewność, że nic nie zgubisz i będziesz mógł z łatwością ponownie złożyć meble. Poza tym przy aranżacji sypialni i rozkładaniu łóżka dobrze jest pamiętać również o tym, żeby wyposażyć je w dobrej jakości materac. Dzięki temu pierwsza noc w nowym miejscu będzie na pewno miło zapamiętana.

Przy przeprowadzce zapominamy także często o tym, aby najbardziej potrzebnych rzeczy nie umieszczać na dnie kartonów, ale żeby były one spakowane razem w osobnej torbie, bagażu podręcznym, do którego będziemy mieli szybki i łatwy dostęp. Powinni się tam znaleźć takie rzeczy jak kosmetyki, dokumenty, ładowarki, a także część bielizny i ubrań.

Zorganizuj odpowiedni transport

Transport to kluczowy temat podczas każdej przeprowadzki. Powinien być on więc jak najlepiej przemyślany. Jeśli działasz na własną rękę i przewozisz wszystko swoim autem, przede wszystkim nie należy zapominać o odpowiednim zagospodarowaniu miejsca w naszym pojeździe. O ile to możliwe, dobrze jest rozłożyć tylne siedzenia w aucie, aby mogło się zmieścić na raz jak najwięcej rzeczy. Co więcej, pakowanie należy rozpocząć od umieszczenia tych najcięższych rzeczy, a najlżejsze zostawić na koniec. Jeśli jednak zdecydujesz się wynająć firmę transportową, zdecydowanie ułatwisz sobie zadanie. Aczkolwiek musisz równocześnie liczyć się z tym, że wiąże się to ze sporymi kosztami uzależnionymi także od odległości przejazdu oraz czasu.

Dobrze przemyślany plan przeprowadzki to połowa sukcesu. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Definitywnie lepiej jest na spokojnie każdy etap przeprowadzki przeanalizować i rozpisać oraz nie zaprzątać sobie niepotrzebnie myśli. Jednakże pamiętaj także o tym, że idealna przeprowadzka nie istnieje i zawsze może cię coś zaskoczyć, warto być na to przygotowanym.

Przeczytaj także: