Materace w głównej mierze dzielimy na te o miększym podłożu i twardszym. Powinniśmy jednak wiedzieć, że to, na który materac się ostatecznie zdecydujemy, musi zależeć od naszych indywidualnych potrzeb. Jedni mogą wymagać naprawdę twardego podłoża do snu, zaś innym w zupełności wystarczy miękki materac. Niesłusznie wielu z nas uważa natomiast, że jedynie twarda powierzchnia jest zdrowa dla kręgosłupa, gdyż tylko wtedy jest w stanie odpowiednio go podpierać. Niestety nie zawsze ta reguła się spełnia. Zbyt twardy materac w wielu przypadkach może być po prostu złym rozwiązaniem, które wręcz pogłębi dolegliwości bólowe pleców. W tym artykule dowiesz się, jakie są konsekwencje doboru twardego materaca SleepMed, jeśli nasze potrzeby go nie uwzględniają.

Poranne dolegliwości bólowe

Jedną z najbardziej oczywistych konsekwencji doboru nieodpowiedniego podłoża jest ból. Wtenczas po przebudzeniu się rano zaczynamy odczuwać duży dyskomfort w okolicach kręgosłupa. Jeśli z kolei śpimy na boku, ból może także pojawić się w biodrach oraz na ramionach. Tym samym wstanie z łóżka staje się dla nas problematyczne, a każdy ruch przychodzi nam z wielkim trudem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ materac nie jest w stanie zapewnić nam prawidłowej postawy ciała w czasie wypoczynku. Jeśli jest on za twardy, to wywołuje zbyt duży nacisk na poszczególne partie ciała, a tym samym kręgosłup może ulec nienaturalnemu wygięciu. Twardy materac nie pozwala także na równomierne rozłożenie ciężaru użytkownika, co ostatecznie prowadzi właśnie do bólu nie tylko pleców, ale również mięśni i innych stawów. Materace SleepMed są jednak na to idealnym rozwiązaniem!Konsekwencje doboru zbyt twardego materaca SleepMed

Dobrą propozycją jest tutaj m.in. model SleepMed Hybrid Comfort Plus. Posiada on bowiem aż 6 twardości dzięki możliwości dostosowania wypełnienia materaca pod własne potrzeby. Kolejne warstwy budowy możemy śmiało wymieniać, jeśli chodzi o kolejność, co przekłada się na zwiększenie lub zmniejszenie twardości podłoża. Dlatego też w przypadku, gdy materac jest dla nas faktycznie za twardy, wystarczy odpiąć pokrowiec i zmienić układ warstw, np. na zielony-biały-beżowy. Ta sekwencja cechuje się większą sprężystością, która powinna rozwiązać nasze dolegliwości bólowe. Poza tym nie sposób wspomnieć o tym, że materac Hybrid Comfort Plus cechuje się także wysoką elastycznością punktową, która jest odpowiedzialna za lepsze dostosowanie do anatomicznej budowy ciała użytkownika, a tym samym zachowanie prawidłowej postawy w czasie snu.

Dyskomfort w życiu codziennym

Zbyt twardy materac może też niestety bezpośrednio przełożyć się na dyskomfort fizyczny w życiu codziennym. Poranne bóle i napięcie mięśni nierzadko towarzyszą nam jeszcze przez resztę dnia. Nasze ruchy są więc ograniczone, a my nie jesteśmy w stanie sprawnie i efektywnie działać. Nawet najprostsze czynności mogą nam sprawiać trudność, jednakże to w szczególności w pracy stajemy się mniej produktywni. Nie zmieniając swojego podłoża do snu, możemy więc przyczynić się do tego, że dolegliwości bólowe zostaną z nami na dłuższy czas, a w ostateczności przeobrażą się w poważniejsze schorzenia. Warto zatem zastanowić się nad zmianą materaca na miększy model, np. SleepMed Comfort. Jest to produkt o wysokiej elastyczności, który świetnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a jednocześnie dba o jego prawidłowe wsparcie. Zastosowana w nim pianka termoelastyczna VitaRest doskonale również odciąża ciało, unikając niepotrzebnych nacisków, a zwiększając wygodę wypoczynku. Co więcej, jest to materac odwracalny – jego przełożenie na drugą stronę może skutkować zmianą twardości podłoża. Sama warstwa pianki termoelastycznej także jest ruchoma, dzięki czemu uzyskujemy aż 4 stopnie twardości materaca. Zdecydujmy się więc na ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Problemy z kręgosłupem

Natomiast w dłuższej perspektywie czasowej zbyt twardy materac to również duże ryzyko dla zdrowia naszego kręgosłupa. Wyobraźmy sobie bowiem, że kręgosłup każdej nocy ulega nienaturalnemu wygięciu, które znacznie odbiega od prawidłowej postawy ciała. Pozostanie w takiej pozycji przez dłuższy okres czasu może więc sprawić, że kręgosłup nie będzie już zdolny zachować wcześniejszej formy. Nadmierny nacisk wywołany przez materac nierzadko przyczynia się do trwałych zmian, które wymagają ostatecznie leczenia i rehabilitacji. Nieodpowiednie podłoże do snu może zatem doprowadzić do takich schorzeń, jak dyskopatia, skolioza czy inne deformacje kręgosłupa. Z tego właśnie powodu zaleca się, aby materac cechował się dopasowaniem do anatomicznej budowy ciała, a jednocześnie zapewnieniem jego stabilności. Wtenczas kręgosłup może zachować swój naturalny kształt litery “S”. Warto więc zastanowić się nad zakupem modelu SleepMed Natura Plus. Posiada ona w swoim wypełnieniu wysokoelastyczną piankę, która potrafi dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i nie pozwala, aby ciało się nadmiernie zapadało w podłożu. Dzięki temu kręgosłup nie przybiera też skulonej pozycji równie niekorzystnej dla jego zdrowia. Co więcej, materac ten posiada właściwości ortopedyczne, co ponownie przekłada się na zapobieganie dysfunkcjom pleców. Wypełnienie umożliwia także swobodny przepływ krwi podczas snu, dzięki czemu nasze kończyny nie drętwieją, a o poranku nie pojawiają się odleżyny.

Zaburzenia snu

Zbyt twardy materac można również rozpoznać po zaburzeniach snu. Najprościej mówiąc, twardość podłoża nam przeszkadza, nie odczuwamy oczekiwanej wygody, a tym samym trudno nam zasnąć lub w nocy często się przebudzamy. Brakuje nam optymalnego wsparcia, które pozwoliłoby znaleźć odpowiednią i komfortową pozycję do snu. Zamiast tego często się przekręcamy z boku na bok, a w efekcie sen jest płytszy i mniej regenerujący Z kolei rano budzimy się zmęczeni, a nasza wydajność w ciągu dnia znacznie spada. Warto więc pamiętać o tym, aby twardość materaca była dostosowana do naszych potrzeb oraz preferencji.

Okazuje się więc, że zbyt twardy materac może prowadzić do szeregu różnych problemów zdrowotnych. Co więcej, mogą one niestety przeobrazić się w trwałe schorzenia, które ostatecznie będą wymagać odpowiedniego leczenia. Warto zatem działać zawczasu i jak najszybciej zmienić twardość swojego materaca. Dzięki modelom SleepMed możemy to zrobić bez konieczności zakupywania nowego produktu!

wyrób medycznyMaterace SleepMed Comfort, Hybrid Comfort Plus, Natura Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.