Wybierając odpowiedni materac trzeba zwracać uwagę na dwa parametry – jakość wykonania oraz twardość, z którą wiąże się odczuwalny komfort oraz wygoda. Twardość materaca wpływa również na stan kręgosłupa, dlatego ważne jest, aby dobrać ją prawidłowo. Czym zatem się kierować?

Dlaczego twardość materaca jest ważna?

Materac do spania powinien zapewniać jak najbardziej komfortowy oraz efektywny sen, jednak aby spełniać tą rolę, musimy odpowiednio dobrać jego twardość pod nasze indywidualne potrzeby. Wybór ten jest istotny z uwagi na fakt, że jedną z podstawowych funkcji materaca jest prawidłowe wspieranie kręgosłupa i zachowywanie jego fizjologicznych krzywizn. Co zatem dzieje się, gdy nie prawidłowo dobierzemy materac? W przypadku zbyt miękkiego nasze biodra będą się w nim zapadać, a kręgosłup ulegnie skrzywieniu. W sytuacji odwrotnej – materac jest za twardy, biodra nie zapadają się w nim i kręgosłup również jest wygięty, ale w drugą stronę. Długotrwałe spanie nieodpowiednio twardym materacu może doprowadzić do pogorszenia się jakość snu, braku energii, złego samopoczucia, a nawet powstawania schorzeń kręgosłupa. Zatem jaki materac wybrać?

 

Czym kierować się wybierając twardość materaca?

Jaką twardość materaca wybrać?Twardość materaca to pojęcie względne, ponieważ każdy z nas odczuwa ją w inny sposób. Na początku więc zastanówmy się, jaką twardość materaca preferujemy, a następnie dopasujmy ją do naszej wagi wedle zasady – im większa waga, tym twardszy materac. Następnie zastanówmy się, w jakiej pozycji lubimy spać oraz w jakim stanie zdrowia jest nasz kręgosłup. Dopiero po uświadomieniu sobie tych czterech rzeczy możemy zacząć decydować, jaki rodzaj twardości będzie nam najbardziej odpowiadał. W salonie sprawdzić to można za pomocą “testu dłoni”. Polega on na ułożeniu się na wybranym materacu, a następnie wsunięcie pod plecy płasko ułożenia dłoni mniej więcej w okolicy krzyża. Interpretacja polega na tym, że kiedy ręka wsuwa się pod kręgosłup zbyt łatwo, to materac jest za miękki, a gdy stawia nam opór – zbyt twardy. Warto także, aby była z nami druga osoba, która oceni, czy nasz kręgosłup znajduje się w linii prostej.

Rodzaje twardości materaca

Materace dostępne w salonie w Szczecinie posiadają różne oznaczenia twardości materaca. Najczęściej pojawiają się one w postaci litery H i liczby, które należy interpretować w poniższy sposób:

  • H1 (miękki) – dedykowany osobom o drobnej sylwetce poniżej 60 kg,
  • H2 (średni) – twardość uniwersalna dla osób od 60 kg do 80 kg, Hilding Rumba,
  • H3 (twardy) – materac dla osób ważących od 80 kg do 100 kg, np. Hilding Salsa,
  • H4 (bardzo twardy) – dedykowany osobom tęgim oraz otyłym z masą ciała powyżej 100 kg, np. Hilding Foxtrot.

 

Twardość materaca jest niezwykle istotna dla efektywnego wypoczynku oraz zachowania prawidłowego stanu zdrowia. Wybierając materac warto upewnić się, czy jest odpowiedni dla nas oraz wykonać np. “test dłoni”.