Na jakość nocnego wypoczynku wpływa cała masa przeróżnych czynników. Jednym z nich jest poduszka, która powinna pomagać w zachowaniu prawidłowego ułożenia kręgosłupa w nocy. Jaki model wybrać, by zapobiegać występowaniu porannego bólu pleców?

Poduszka ergonomiczna – czym się charakteryzuje?

Przeglądając strony internetowe, specjalizujące się w sprzedaży starannie wyselekcjonowanych tekstyliów domowych (między innymi strony Sleeping House) można zauważyć, że w asortymencie pojawia się coraz więcej poduszek ergonomicznych. Są to propozycje, które różnią się od standardowych modeli twardością i kształtem. Ich podstawowym zadaniem jest dopasowywanie się do kształtu głowy użytkownika oraz przyjętej przez niego pozycji snu. Poduszka ergonomiczna sprawia, że kręgosłup zachowuje swoje naturalne krzywizny przez całą noc, a ponadto przyspiesza regenerację mięśni i stawów osoby śpiącej. Nie są to jednak opcje jedynie dla osób mających problemy z kręgosłupem – doskonale sprawdzą się również jako profilaktyka wad postawy.

Jaką poduszkę ergonomiczną wybrać?

Dla kogo poduszka ergonomiczna?Rozpowszechnienie modeli tego typu sprawiło, że łatwo zgubić się pośród tak wielu dostępnych opcji. Warto jednak zwrócić uwagę na poduszki Fit.4.Sleep, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i przystępną ceną. Są doskonałym dowodem na to, że zdrowy sen wcale nie musi być drogi. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad rozmiarem idealnej poduszki. Ten jest zależny od indywidualnych czynników – dostosowuje się go na podstawie budowy ciała i wysokości barków. Najpopularniejsza poduszka ergonomiczna tej marki, a mianowicie model Ergo, posiada charakterystyczne profilowania, które zapewniają optymalne wsparcie i prawidłowe ułożenie głowy, szyi i karku. Jest zbudowana z pianki termoelastycznej memory, która zapamiętuje pozycję użytkownika i reaguje na ciepło oraz nacisk wywoływany przez jego ciało. W ofercie znajduje się również poduszka, która na pierwszy rzut oka wydaje się, być bardzo klasyczna. Model Classic Pillow posiada jednak te same właściwości, co poprzedniczka – mimo tradycyjnej bryły, propozycja ta sprawdza się doskonale bez względu na pozycję użytkownika.

Czy warto kupić poduszkę tego typu?

Korzyści płynących ze stosowania poduszek ergonomicznych jest naprawdę wiele. Pierwszą i najważniejszą jest fakt, że następuje maksymalne odciążenie kręgów szyjnych, które są bardzo narażone na skurcze po całym dniu aktywności. Niezaprzeczalnym atutem modeli tego typu jest również umiejętność obniżania napięcia mięśniowego, które może prowadzić do wystąpienia bardzo nieprzyjemnych skurczów. Sen na poduszce tego typu jest gwarancją prawidłowego ułożenia kręgosłupa przez całą noc – działa więc nie tylko leczniczo, ale i prewencyjnie.

Nad zakupem poduszki ergonomicznej powinien zastanowić się każdy, kto regularnie odczuwa ból w okolicach kręgosłupa po przebudzeniu się. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują w pozycji siedzącej i nie uprawiają aktywności fizycznej. Tego typu akcesorium sypialniane może mieć ogromny wpływ na jakość nocnego wypoczynku, a co za tym idzie – na samopoczucie w ciągu dnia.