Wyróżniamy przynajmniej kilka rodzajów bólu pleców i kręgosłupa. Trudno jednak zaprzeczyć, że większość przypadków dotyczy odczuwania dyskomfortu w jego dolnym odcinku. Potocznie jest on nazywany “krzyżem” lub “odcinkiem lędźwiowym” i z tego też powodu często myli się go z bólem lędźwi. Kręgosłup pełni kluczową rolę w podtrzymywaniu ciężaru ciała i jego możliwościach ruchowych, dlatego gdy pojawia się ból, codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jakie są najczęstsze przyczyny bólu w dolnym odcinku kręgosłupa.
Przeciążenie mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych
Ból odcinka lędźwiowego wynika najczęściej z przyczyn bezpośrednich, takich jak przeciążenie mięśni, ścięgien czy więzadeł przykręgosłupowych. W tego typu sytuacjach dochodzi do urazu lub kontuzji na skutek intensywnej pracy, aktywności fizycznej czy upadku. Mięśnie i więzadła otaczające kręgosłup są odpowiedzialne za stabilizację całego ciała i utrzymywanie prawidłowej postawy. Kiedy je przeciążymy, może dojść do nadmiernego napięcia i mikrourazów, skutkujących dyskomfortem oraz nagłym bólem. Najczęściej ma to miejsce w wyniku nieprawidłowej techniki podnoszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownych ruchów czy długotrwałego siedzenia w niepoprawnej pozycji. Ból nasila się, kiedy chcemy się schylić czy np. wstać z łóżka. Dyskomfort jest także odczuwalny, gdy po długim czasie siedzenia w jednym miejscu nagle wstaniemy. Może być nam wówczas trudno się wyprostować i sprawnie poruszać. Leczenie bólu spowodowanego przeciążeniem mięśni i więzadeł przykręgosłupowych zazwyczaj obejmuje odpoczynek, stosowanie zimnych okładów w pierwszych dniach od urazu oraz ciepłych okładów w kolejnych etapach leczenia.
Przepuklina krążka międzykręgowego
Ból może być również wywołany przepukliną krążka międzykręgowego. Krążki w kręgosłupie pełnią funkcję amortyzatorów, które chronią kręgi przed tarciem oraz wstrząsami w czasie ruchu. Składają się one z twardej, włóknistej zewnętrznej części (pierścienia włóknistego) oraz miękkiego, galaretowatego wnętrza (jądra miażdżystego). Przepuklina pojawia się wtedy, gdy jądro miażdżyste przemieszcza się poza uszkodzony pierścień włóknisty. Taka sytuacja może ponownie mieć miejsce w wyniku urazu, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy długotrwałego obciążenia kręgosłupa. Przepuklina powoduje ucisk na nerwy, co prowadzi do bólu, dyskomfortu czy nawet mrowienia w dolnej części pleców. Leczenie tej przypadłości wymaga przede wszystkim terapii zachowawczej, czyli dużej dawki odpoczynku i fizjoterapii. W cięższych sytuacjach może być nawet konieczna interwencja chirurgiczna.
Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa najczęściej dotykają osób starszych i mogą objawiać się m.in. bólem w dolnym odcinku kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa, zwane także spondylozą, to proces, który zachodzi z wiekiem, gdy struktury takie jak kręgi, dyski międzykręgowe i stawy ulegają stopniowemu zużyciu. Przez to cały kręgosłup traci na swojej elastyczności, a poruszanie się sprawia osobie starszej więcej trudności. Możliwe jest też powstanie osteofitów, czyli wyrośli kostnych, które uciskają nerwy. Choroba zwyrodnieniowa często wiąże się także ze sztywnością i bólem promieniującym do nóg. W miarę postępu tego schorzenia dyskomfort się nasila z powodu nadmiernego napięcia mięśni i więzadeł otaczających kręgosłup. W spowolnieniu choroby może pomóc regularna, umiarkowana aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Niestety samo leczenie zwyrodnienia kręgosłupa to dość skomplikowana kwestia – nie da się w pełni pozbyć tej choroby. Najczęściej podejmuje się działania przeciwobjawowe, które mają na celu złagodzenie występujących już symptomów.
W starszym wieku niezwykle istotne jest to, aby wyposażyć się w wygodny materac dopasowujący się do krzywizny kręgosłupa. Produkty od Fit.4.Sleep takie jak materace sprężynowe są niezastąpione w kwestii zdrowego snu! Wybierz się do jednego z salonów w Szczecin, aby dobrać dla siebie idealne podłoże do wypoczynku.
Wady postawy i budowy ciała
Ból w krzyżu nierzadko jest spowodowany wadami postawy i nieprawidłowościami w budowie ciała. W szczególności mowa tutaj o hiperlordozie lędźwiowej, która przyczynia się do zwiększonego napięcia mięśni dolnej części pleców i osłabienia mięśni brzucha. Tego typu zaburzenie może prowadzić do chronicznego bólu krzyża. Równie niebezpieczna jest skolioza, która wiąże się z nierównomiernym obciążeniem kręgów oraz asymetrycznym zużyciem dysków i stawów międzykręgowych. Ból dolnego odcinka kręgosłupa nie jest zatem przypadkowy, zwłaszcza w zaawansowanym stadium schorzenia. Poprzez nieprawidłową budowę ciała mamy natomiast na myśli m.in. różnice w długości kończyn. Wówczas ponownie występuje nierównomierne obciążenie kręgosłupa, co może mocno odbijać się na jego dolnym odcinku i prowadzić do dokuczliwego bólu. Niestety osoby z takimi wadami często przyjmują kompensacyjne postawy, które jeszcze bardziej obciążają krzyż.
Zapalenie stawów kręgosłupa
Zapalenie stawów kręgosłupa, zwane również spondyloartropatią, to grupa chorób reumatycznych, które stanowią istotną przyczynę bólu dolnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej występującym schorzeniem jest tutaj zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK). Charakteryzuje się ono dużą sztywnością, bólem i stopniową utratą elastyczności struktury kręgosłupa. Objawy zazwyczaj pojawiają się etapowo, a dyskomfort może się nasilać po dłuższym czasie bezruchu. W miarę postępu choroby dochodzi do zesztywnienia kręgosłupa, co znacznie pogarsza ruchomość pacjenta. W takim przypadku stosuje się leki przeciwzapalne oraz modyfikujące przebieg schorzenia, które pomagają kontrolować objawy. Niezwykle kluczowe są także regularne ćwiczenia oraz fizjoterapia. Jak najwcześniejsza diagnoza choroby pozwala szybciej powrócić do zdrowia i pozbyć się dokuczliwego bólu.
Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to nic przyjemnego i doskonale wiedzą o tym ci, którzy go doświadczyli. Warto zastanowić się nad przyczyną swojej dolegliwości, aby móc podjąć odpowiednie działania i z powrotem cieszyć się dobrym samopoczuciem fizycznym. Właściwa diagnoza jest istotna dla skutecznego leczenia oraz zapobiegania nawrotom bólu.
Przeczytaj także: Naturalne środki do czyszczenia materaca