Idealny pracownik to taki, który jest efektywny i dobrze pracuje. Potrzebna jest mu do tego produktywność, dzięki której może zyskać jak najlepsze wyniki. Coraz częściej przenosimy produktywność na własne życie osobiste, ponieważ chcemy jak najszybciej osiągnąć wyznaczone przez nas cele. Jak zadbać o ten aspekt? Dowiedz się, co zrobić, aby być produktywnym!

Czym jest produktywność?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle produktywność jest, ponieważ termin ten stał się popularny szczególnie w ostatnich latach. Odnosi się on do wykonywanych przez nas zadań – produktywność pozwala nam skutecznie realizować zadania w określonym przez nas czasie. Składa się na nią również efektywność, czyli to, jak szybko jesteśmy w stanie zrobić daną rzecz.

Co negatywnie wpływa na naszą produktywność?

Nie można ukryć, że nie u wszystkich produktywność wygląda tak samo. Niektórzy zmagają się z danym zajęciem przez długi czas, inni wykonują je w błyskawicznym tempie. Aspekty, które negatywnie wpływają na naszą produktywność, to:

 • brak umiejętności zarządzania czasem,
 • niska samodyscyplina,
 • słaba umiejętność koncentracji,
 • nieodpowiednia rutyna,
 • przepracowanie,
 • nieumiejętność wyznaczania priorytetów,
 • praca w chaosie,
 • złe samopoczucie,
 • problemy ze snem,
 • stres,
 • niekorzystne warunki pracy.

Jak zadbać o produktywność?Czym jest toksyczna produktywność? 

W kontekście do omawianego tematu warto wspomnieć również o toksycznej produktywności, która jest niezwykle negatywnym zjawiskiem. Wywołuje w nas uczucie, że nieważne, ile zrobimy, wciąż wykonaliśmy za mało. Nie pozwalamy sobie na relaks, ponieważ ciągle towarzyszy nam przeświadczenie, że jest coś, nad czym musimy popracować. Z tego względu zwiększa się odczuwany przez nas stres, którego nie mamy jak się pozbyć. Toksyczna produktywność może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji, takich jak przemęczenie, przewlekły stres czy zaburzenia psychiczne. Kiedy jesteśmy w tym stanie, nasze ciało nie potrafi się odprężyć, przez co nieustannie odczuwamy napięcie. Możemy doświadczyć ponadto bólu kręgosłupa, karku czy ogólnego pogorszenia samopoczucia.

Wprowadź zdrową rutynę

Czynnością, od której powinniśmy zacząć dbanie o produktywność, jest wprowadzenie całkiem nowej rutyny. Jeśli wiemy, że poprzedni styl życia nam nie służył, nie miejmy oporów przed wdrożeniem zmian. Warto uwzględnić zarówno poranną, jak i wieczorną rutynę, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na to, jak będzie wyglądał cały nasz dzień. W przypadku porannej rutyny powinniśmy zdecydowanie zatroszczyć się o pożywne śniadanie, które zapewni nam energię na cały dzień. Unikajmy za to odwlekania spraw na ostatnią chwilę, ponieważ wtedy ucierpi nasza wieczorna rutyna. Przed tym, jak kładziemy się spać, nie powinniśmy już w ogóle myśleć o pracy. Postawmy raczej na relaksacyjne, rozwijające czynności, takie jak czytanie.

Utrzymuj porządek

Jeśli zależy nam na produktywności, powinniśmy nauczyć się, jak utrzymywać porządek. W chaosie nie będzie nam się dobrze pracowało – znajduje się tam zbyt wiele rozpraszaczy. Co więcej, jeśli w naszym pomieszczeniu panuje bałagan, posprzątanie go będzie świetną wymówką, aby nie robić wyznaczonej pracy. Jest to niebezpieczne podejście, ponieważ ostatecznie okaże się, że nic nie byliśmy w stanie zrobić. Porządek zaś sprawi, że łatwiej będzie nam się skoncentrować i skupić.

Ustal priorytety

Podstawą rzeczą będzie również ustalenie priorytetów. Nie bójmy się uznać jednych rzeczy za mniej ważnych – dopiero wtedy, gdy wyszczególnimy zadania, jakie mamy do wykonania, będziemy wiedzieli, za co należy zabrać się w pierwszej kolejności. Mając tę świadomość, jaka czynność jest najważniejsza, łatwiej będzie nam się do niej zmotywować. Co ciekawe, na początek najlepiej jest zabrać się za to najcięższe zadanie – mamy wtedy najwięcej energii, a fakt, że daliśmy sobie z tym radę, doda nam motywacji do wykonania pozostałych czynności.

Komfortowy sen

Jak chcemy pracować, jeśli nie mamy na to siły? Nie ma wątpliwości, że jeśli nie dostarczamy naszemu organizmu odpowiedniej ilości snu, to nie będziemy cieszyć się pełnią energii. Zaniedbanie snu może doprowadzić do znacznego pogorszenia samopoczucia, uczucia zmęczenia i spadku koncentracji. Zmagając się z takimi dolegliwościami, na pewno nie będziemy w stanie dać z siebie wszystko. Z tego względu w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jakościowy sen. Zobaczymy, że kiedy zaczniemy się wysypiać, nastąpi poprawa we wszystkich aspektach naszego życia. Chcąc zyskać pewność, że zapewniamy sobie najwyższy komfort snu, postawmy na nowy materac, który będzie dopasowany do nas w stu procentach. Dzięki temu będziemy mogli zrelaksować się w każdej chwili.

Produktywność może być bardzo pomocnym czynnikiem, jeśli zadbamy o nią w odpowiedni sposób. Wprowadźmy do naszego życia zdrowe nawyki, zadbajmy o ilość snu, postawmy na aktywność fizyczną i rozwijajmy różne zainteresowania. Uwzględniając te rzeczy, bez wątpienia uda nam się uniknąć zarówno toksycznej produktywności, jak i zbyt znacznego rozleniwienia się.

Warto przeczytać: